Dansk Retursystem

Ny fabrik ruster det danske pant- og retursystem til fremtidens dåser og flasker

6.11.2025 06:30:00 CET | Dansk Retursystem | Pressemeddelelse

Del

Danskerne panter flere og flere dåser og flasker, der skal sorteres og genanvendes til nye. Derfor indvier Dansk Retursystem i dag en ny fabrik i Fredericia, der bliver et vigtigt knudepunkt i Danmarks cirkulære infrastruktur. Fabrikken bliver den største i Danmark og skal håndtere de ca. 3 mio. dåser og flasker, som dagligt pantes i Jylland og på Fyn.  

Pantemballager aflæses til sortering hos Dansk Retursystem
Pantemballager aflæses til sortering hos Dansk Retursystem Foto: Ty Stange Billedet må bruges i forbindelse med omtale af Dansk Retursystem

Siden januar 2023 har Dansk Retursystem været i gang med at bygge en ny fabrik i Fredericia, der kan modtage og sortere de mange dåser og flasker, forbrugerne panter i automater, butikker og på pantstationer. 

I dag indvies den 13.000 kvm. store fabrik, der skal fremtidssikre det danske pant- og retursystem:

- Emballageområdet udvikler sig meget hurtigt i disse år, og vores opgave er sikre en moderne, cirkulær infrastruktur, hvor dåser og flasker bliver indsamlet, sorteret og genanvendt i højeste kvalitet. De stigende mængder af pantemballage betyder, at vi er vokset ud af vores nuværende rammer i Vestdanmark. Derfor har vi bygget en ny, højteknologisk fabrik i Fredericia med større kapacitet, som udgør en vigtig milepæl i vores 25-årige lange historie, siger Kasper Qvant Schmidt, adm. direktør, Dansk Retursystem.

I 2024 returnerede forbrugerne 2,1 mia. tomme flasker og dåser, hvilket er en markant stigning siden 2019, hvor 1,4 mia. tomme drikkevareemballager kom retur. Det betyder, at forbrugerne hver dag returnerer 5,8 mio. tomme dåser og flasker - eller hvad der svarer til, at hver dansker panter knap én emballage dagligt.

Panteemballager genanvendes til nye flasker og dåser

Dansk Retursystem indsamler og sorterer de tomme plast- og glasflasker samt aluminiumsdåser, forbrugerne panter, og afsætter dem til genanvendelse på det europæiske marked. I dag kommer 93 procent af emballagerne retur, mens 99,7 % af de emballager, der genanvendes, bliver til nye dåser og flasker igen.

-Indsamlings- og sorteringsanlægget er state-of-the-art for pantemballage i Europa og automatiserer en meget stor del af vores processer. Vores investering betyder, at vi styrker pant- og retursystemets effektivitet, øger kapaciteten og sikrer, at vi kan fortsætte med at levere sorterede emballager i så høj kvalitet, at flasker og dåser kan blive til nye igen i ”closed loop” – til glæde for forbrugerne, producenterne og den grønne omstilling, siger Kasper Qvant Schmidt.

Fabrikken i Fredericia vil have 120 ansatte, når den er i fuld drift.

Indvielsen finder sted i dag den 6. november kl. 11-13 på Bundgårdsvej 6, 7000 Fredericia.  

Pressen er velkommen.  

Fakta  

  • Siden 2019 er antallet af tilmeldte drikkevareemballager næsten fordoblet (31.700 drikkevareemballager i 2019 stigende til 62.578 i 2024).   

  • 92 % af forbrugerne synes, pantsystemet er en god ide. 

  • På mindre end tre år - fra de første streger blev tegnet - er den nye fabrik klar til indvielse og de nye højautomatiserede procesanlæg klar til drift.

  • Dansk Retursystem har uddannet procesoperatører på forhånd, så fabrikken er klar til at køre fra dag ét.   

  • Fabrikken er automatiseret og så højteknologisk, at de fleste anlæg kan styres af én enkelt person. 

Nøgleord

Kontakter

Flere informationer og aftaler om interview på tlf: 30 67 13 90.

Billeder

Foto: Ty Stange Billedet må bruges i forbindelse med omtale af Dansk Retursystem
Download
Foto: Ty Stange Billedet må bruges i forbindelse med omtale af Dansk Retursystem
Download
Foto: Ty Stange Billedet må bruges i forbindelse med omtale af Dansk Retursystem.
Download
Dansk Retursystems pantfabrik i Fredericia
Dansk Retursystems pantfabrik i Fredericia
Foto: Gråkjær
Download
Dansk Retursystems nye pantfabrik i Fredericia
Dansk Retursystems nye pantfabrik i Fredericia
Foto: Gråkjær
Download
Aflæsning af pant-emballager hos Dansk Retursystem
Aflæsning af pant-emballager hos Dansk Retursystem
Foto: Gråkjær
Download
Aflæsning af pant-emballager hos Dansk Retursystem i Fredericia
Aflæsning af pant-emballager hos Dansk Retursystem i Fredericia
Foto: Gråkjær
Download
Det er lykkes Dansk Retursystem at sikre ’flaske til flaske-loop’ for en del af de grønne plastflasker.
Det er lykkes Dansk Retursystem at sikre ’flaske til flaske-loop’ for en del af de grønne plastflasker.
Foto: Ty Stange Billedet må bruges i forbindelse med omtale af Dansk Retursystem
Download

Hver dag pantes 5,6 mio. flasker og dåser i Danmark – det svarer til, at stort set alle danskere hver dag panter en flaske eller dåse. Dansk Retursystem sørger for, at de pantede flasker og dåser bliver genanvendt til nye drikke- og fødevareemballager. Det sparer på jordens ressourcer, og det sparer klimaet for 223.000 tons CO2 årligt. Det danske pantsystem er et af verdens mest effektive pantsystemer og drives non-profit.

Følg pressemeddelelser fra Dansk Retursystem

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Dansk Retursystem

EU’s krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet17.3.2026 14:18:05 CET | Pressemeddelelse

I 2030 skal genbrugsflasker udgøre 10 % af markedet for drikkevarer, lyder krav fra EU. Men flere genbrugsflasker i Danmark sikrer ikke klimagevinster. Genbrugskravet vil medføre store omkostninger for bryggerierne, som vil ramme forbrugere i form af højere priser og ringere udvalg i supermarkedet, vurderer Dansk Retursystem, som mener, Folketinget og en ny regering bør lægge pres på EU-Kommissionen, så flasker og dåser, der indgår i det danske pant- og retursystem, fritages fra kravet. En ny livscyklusanalyse fra Teknologisk Institut viser, at der ikke er belæg for at konkludere, at genbrugsflasker generelt har en lavere klimapåvirkning end genanvendelige emballager.

Flere idrætsforeninger kaster sig ind i miljøkampen for at tjene penge til klubkassen3.3.2026 13:00:00 CET | Pressemeddelelse

Flasker og dåser ender for ofte i skraldespanden rundt omkring på idrætsanlæg og i sportshaller. For at komme problemet til livs, har Danmarks Idrætsforbund og Dansk Retursystem indgået et partnerskab, der har fået 250 idrætsforeninger til at samle dåser og flasker ind – og bruge pantpengene til klubkassen eller et godt formål. Succesen har fået parterne til at forlænge samarbejdet i håbet om at få endnu flere foreninger med i kampen for et bedre miljø.

Ny rekord: Forbrugerne har aldrig haft flere drikkevarer med pant at vælge imellem2.3.2026 13:11:39 CET | Pressemeddelelse

I dag kan forbrugerne vælge imellem knap 60.000 forskellige drikkevareprodukter med pant. Det er tre gange så mange som for ti år siden, viser nye tal fra Dansk Retursystem. Udviklingen er hjulpet på vej af det frie emballagevalg. Pant- og retursystemet sikrer, at det er nemt at komme på det danske marked med nye produkter, og at de tomme flasker og dåser bliver til nye igen.

Undgå ”flaskehalse” ved pantautomaten efter jul22.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse

Når danskerne skal fylde køleskabet igen efter jul, er der travlhed i detailhandlen og pres på pantautomaterne. Da halvdelen af danskernes pantninger foregår i middagstimerne, er der god mulighed for en hurtig tur gennem supermarkedet og hjem til familien og vennerne, hvis man venter til efter kl. 14. Det viser nye tal fra Dansk Retursystem, der har analyseret danskernes pantadfærd mellem jul og nytår.

Pantlastbiler på el: Nyt stort skridt mod et CO2-neutralt pant- og retursystem i Danmark27.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse

Fra næste år skal endnu flere flasker og dåser indsamles i eldrevne lastbiler, efter forbrugerne har pantet dem i pantautomaten. Det stiller krav til en effektiv ladeinfrastruktur til opladning af lastbilerne, da pantindsamlingen sker over store afstande på tværs af landet. Derfor har Dansk Retursystem indgået en ny aftale med energiselskabet OK, som betyder, at miljøvirksomhedens lastbiler kan sætte fart på vejen mod et CO2-neutralt pant- og retursystem i Danmark.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye