Uhyggelig stor gevinst i Lotto: Dansker løber med 20 mio. kr.
2.11.2025 08:50:00 CET | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse
Weekenden bød ikke kun på halloween og uhyggelige kostumer, men også på en Lotto gevinst, der fik hårene til at rejse sig – af glæde! I hvert fald for en heldig dansker fra Tårnby Kommune, som ramte plet på de syv vindertal og nu kan se frem til at indkassere 20 millioner skattefrie kroner.

Weekenden har stået i uhyggens tegn, men for en heldig dansker må der siges at have været lys i mørket. Vedkommende ramte nemlig plet på de magiske syv vindertal ved gårsdagens trækning i Lotto. Det udløste en uhyggelig stor førstepræmie på intet mindre end 20 millioner skattefrie kroner.
Den heldige vinder kommer fra Tårnby kommune og har spillet med via abonnement.
Tre heldige millionærer i weekenden
Udover den heldige vinder af førstepræmien havde to andre danskere også heldet med sig i weekenden. De vandt hver 1 million kroner i Millionærchancen – den faste lodtrækning i Lotto, hvor Danske Spil hver uge sørger for, at to danskere bliver millionærer, uanset deres vindertal.
- Den ene vinder kommer fra Aarhus Kommune og har spillet med via mobilen.
- Den anden vinder har købt sin kupon hos Kvickly i Jyllinge.
”Det er en fornøjelse at dele gevinster ud til glade danskere, og vi bliver i Danske Spil glade hver eneste gang, der bliver vundet en gevinst i vores lotterier. Også selvom det sker hver evig eneste uge,” siger Malene Mølgaard, som er adm. direktør i Danske Spil Lotteri.
Danske Spil har endnu ikke talt med vinderne, men ønsker dem alle et stort tillykke.
Lotto, vindertal, 1. november
7, 13, 14, 15, 17, 18, 36
Lotto, tillægstal, 1. november
22
Om Lotto
Lotto tallene trækkes hver lørdag aften, og det er de blevet uden afbrydelse siden 7. oktober 1989. Førstepræmiepuljen er altid på mindst 8.000.000 kroner. Den højeste Lotto gevinst nogensinde blev vundet i 2008, hvor en heldig spiller fra København vandt 38.564,007 kroner.
Om Millionærchancen
Siden 2015 har Lotto haft en Millionærgaranti – i september 2023 omdøbt til Millionærchancen - som betyder, at der fast hver lørdag bliver trukket lod om to gange 1.000.000 kroner blandt alle ugens spillede rækker.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Lotto gør helt almindelig kvinde til Robin Hood fra Roskilde5.2.2026 09:10:07 CET | Pressemeddelelse
Gavmild kvinde vinder million i Lotto og forærer diskret pengene væk: ”Jeg har altid sagt: Hvis jeg vinder en million, så er det dét, jeg vil gøre. Og nu er det dét, jeg gør."
Vandt million i Lotto og havde tusind drømme: så gik klappen ned4.2.2026 08:45:00 CET | Pressemeddelelse
Selv om esbjergenser havde forberedt sig med nok så mange drømme – så kan klappen godt gå ned, når man vinder den store gevinst i Lotto, og pludselig har råd til alle de store planer.
Lotto fortsætter millionfesten – dansker vinder 8 millioner kroner2.2.2026 09:02:01 CET | Pressemeddelelse
Mens januar har været den koldeste måned i otte år, har Lotto haft fuld gevinstfest med førstepræmievindere i samtlige månedens trækninger – og lørdag aften var ingen undtagelse. Se her, hvor lykken slog ned.
Rammer årets højeste odds”Det er simpelthen dumt held!”29.1.2026 18:00:00 CET | Pressemeddelelse
En usædvanligt heldig oddser ramte onsdag aften årets højeste odds, da han fik sin indsats 17.182 gange igen på Oddset. Desværre for ham, så satsede han ikke så meget…
Vinder million i Klasselotteriet: ”Nu skal vi altså begynde at bruge de penge!”26.1.2026 14:46:59 CET | Pressemeddelelse
Et ældre sønderjysk ægtepar fra Aabenraa Kommune fremskynder planerne for store oplevelser, efter million-gevinst fra Klasselotteriet har givet deres pensionsopsparing en ordentlig hestesko.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum