Debatmøde: Hvordan skal københavnerne bo i fremtiden? Hvordan sikrer vi, at byen er for alle borgere?
1.11.2025 15:28:18 CET | Lejernes Landsorganisation | Presseinvitation
Debatmøde om boligpolitik i København, mandag kl. 19, hvor alle 11 spidskandidater til KV25 deltager inklusiv overborgmesterkandidaterne Jakob Næsager, Pernille Rosenkrantz-Theil, Line Barfod og Sisse Marie Welling.

Med kommunalvalget lige om hjørnet stilles der skarpt på boligpolitik og store udfordringer for Hovedstaden: Hvordan skal vi bo i fremtidens København? Hvordan sikrer vi, at byen er for alle borgere? Og hvordan sikrer vi blandede bydele, rimelige priser og grønne områder?
Spidskandidaterne i København giver indblik i deres visioner og bud på løsninger.
Debatten foregår i PRESSEN i Politikens Hus, Rådhuspladsen, mandag 3. november kl. 19.
Debatten styres af journalist Niels Krause-Kjær. Den er arrangeret i fællesskab af de fire boligorganisationer: Lejernes Landsorganisation Hovedstaden (LLOH), Andelsboligforeningernes Fællesrepræsentation (ABF, Hovestaden), EjendomDanmark (ED) og Danmarks Almene Boliger (BL, 1. kreds) .
Interesserede journalister kan tilmelde sig via direktør Claus Højte fra Lejernes LO Hovedstaden på e-mail csh@lloh.dk eller mobil +45 20 87 20 47.
Nøgleord
Kontakter
Claus HøjteDirektørLejernes LO Hovedstaden
Tlf:+ 45 20 87 20 47csh@lloh.dkBilleder

OM LLO
LLO blev stiftet i 1917 og er Danmarks største og stærkeste lejerorganisation med mere end 50.000 husstande som medlemmer. Vi kæmper for rimelige huslejer, ordentlige boligforhold og stærke lejerettigheder. Vi sikrer lejerne rådgivning, juridisk hjælp, gratis webinarer, adgang til kurser og et stærkt fællesskab.

Følg pressemeddelelser fra Lejernes Landsorganisation
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lejernes Landsorganisation
Lejere: Valgkamp må ikke bremse flere almene boliger6.3.2026 14:39:18 CET | Pressemeddelelse
Mens politikerne fører valgkamp, bekymrer lejerne sig. Vil partierne stå ved aftalen om flere almene boliger efter folketingsvalget? Manglen på betalbare boliger er akut, og aftalen om at hæve prisloftet må ikke falde på jorden, advarer Lejernes LO.
Flere søger hjælp: ”Har ikke råd til mad og leje”19.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Lejerne er hårdt ramt og risikerer at ende på gaden. Flere søger hjælp og frygter udsættelser. Men også folk med lav- og mellemindkomster er pressede af stigende huslejer. Minister vil se på muligheden for at indføre et afgrænset huslejeloft, som fx Spanien, Irland og Tyskland har indført.
Kommune politianmelder firma for ulovlig værelsesudlejning30.1.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Frederiksberg Kommune har politianmeldt firmaet LifeX for ulovlig værelsesudlejning. Kommuner skal kunne kræve lejekontrakter og beviser udleveret, mener Lejernes LO. Uden det bliver sagerne næsten umulige at behandle.
Lejere roser ny aftale: Airbnb-fusk skal stoppes22.1.2026 15:33:58 CET | Pressemeddelelse
Godt at politikerne vil gribe ind over for ulovlig korttidsudlejning og ulovlig hoteldrift via platforme som Airbnb. Der er brug for langt mere kontrol og tilsyn, mener Lejernes LO.
Efter EU-dom: Lejere ønsker mere forebyggelse i udsatte områder18.12.2025 14:02:57 CET | Pressemeddelelse
Lejernes LO opfordrer politikerne til at prioritere mere forebyggelse og en langt stærkere boligsocial indsats i udsatte boligområder. Nedrivninger af boliger i de større byer og frasalg til dyre lejeboliger er ikke en god løsning. EU-Domstolen sender sag retur til landsretten.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum