Quick jul: ”Det var den 22. december, og vi manglede kun ét juletræ…”
Nu kan du igen købe skrabekalendere fra Quick i kiosken. Sidste år gik førstepræmien til et yngre forældrepar fra Lolland – læs deres historie her.

Et rigtigt godt juleeventyr starter hyggeligt – og slutter godt.
Det gælder også for den historie, som et yngre par fra Lolland kan fortælle om sidste december, hvor de havde købt en skrabekalender fra Danske Spil, og hvor de nøjedes med kun at skrabe én låge om dagen…
”Det var den 22. december, og vi manglede kun ét juletræ… Da jeg skrabede, troede jeg først, at det var en mistelten, så vi havde vundet 5.000 kroner,” fortæller manden veloplagt.
5.000 kroner havde været en helt fantastisk, ekstra julegave for det unge forældrepar, men:
”Men så skrabede jeg mere, og så gik det langsomt op for mig, at det var et JULETRÆ! Min kæreste og jeg sad bare og kiggede på det juletræ,” fortæller manden, som simpelthen ikke troede sine egne øjne.
Han havde lige fritskrabet det 12. juletræ på kalenderen, og 12 juletræer på Danske Spils og Quicks 'Den Store Julekalender’ udløser hovedpræmien på én million kroner her og nu – og desuden én million kroner de efterfølgende tre juleaftener. Altså 4.000.000 kroner alt i alt. Skattefrit. Det kan nok rykke op og ned på økonomien for de fleste. Også for et par unge forældre og deres barn.
”Vi troede ikke på det. Vi talte alle juletræerne tre-fire gange for at være sikker på, at det var rigtigt. Så gik vi ind på Danske Spils hjemmeside, hvor man kunne tjekke, og så stod der bare ’Tillykke!’ Så sad vi bare og kiggede på hinanden. Vi vidste ikke, hvad vi skulle gøre. Vi kiggede bare på skærmen og på hinanden. Det var surrealistisk!” mindes den glade vinder.
Så skulle man måske tro, at julen blev noget ganske særligt det år, men det blev den – underligt nok - slet ikke.
”Det var jo den 22. december, så vi var færdige med at købe julegaver. Så faktisk blev det en helt almindelig jul, mere som om det ikke var sket. Vi jokede meget med det, men det var ikke rigtigt gået op for os, at det var rigtigt. Vi sagde det ikke til andre end vores forældre, men vi kunne nok ikke helt forstå det,” fortæller manden.
”Det hjalp, da den første million kom ind på kontoen. Den har vi bare investeret. Vi havde i forvejen en form for plan, hvor vi ville investere lidt, så vi vidste, hvad vi ville købe. Så kom der lige en million, og så øgede vi sådan set bare antallet af aktier,” fortæller han.
Julen 2025
Med to måneder til juleaften er alle skrabekalenderne fra Danske Spil akkurat blevet kørt ud til landets kiosker og butikker, og man kan allerede nu tage hul på spændingen, hvis man ikke kan vente til december. Alle hovedgevinsterne er stadig i spil – historien her handler om en kalender fra sidste år.
Samtidig så nærmer sig også tiden, hvor parret fra Lolland får udbetalt den anden af fire millioner kroner. Det er en lidt speciel måde at få udbetalt en stor gevinst på, men det er helt perfekt, mener parret.
”Det er meget vildt, men vi kan godt lide, at vi får de fire millioner i fire portioner. Vi har aldrig haft med så mange penge at gøre før. Så hvis vi får lavet nogle fejl eller dummer os, så er vi stadig sikret, for der kommer endnu en million næste år. Planen er at pengene skal vare resten af livet. Vi får jo aldrig sådan en chance her igen. Vi har et barn, og nu er der en god børneopsparing, og så kan vi investere, så det kan blive til endnu flere penge. Vi er ret fornuftige og nok også lidt kedelige, men planen er, at når million nummer to kommer, så skal vi flytte i hus,” fortæller manden.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Dagen før valget: Danske Spils kunder tror på nye borgmestre17.11.2025 20:15:00 CET | Pressemeddelelse
Man kan oddse på kommunalvalget på Oddset hos Danske Spil - og nu har Danske Spil kigget nærmere på kundernes indskud for at tage temperaturen på stemningen her lige før valget.
Masser af millionærer – her landede Danske Spils gevinster i weekenden17.11.2025 10:49:41 CET | Pressemeddelelse
Der var godt gang i Danske Spils kasseapparat i weekenden: 9 heldige danskere fra Sydsjælland til Vestjylland blev lotteri-millionærer.
Heldig dansker løber med vilde 10.000.000 skattefrie kroner i aftenens Lotto trækning16.11.2025 09:15:00 CET | Pressemeddelelse
Tre nybagte millionærer: En heldig fynbo rammer syv rigtige og løber med førstepræmiepuljen – to mere kan se 1.000.000 trille ind på kontoen.
Fik million-sms fra Danske Spil: ”Det er så uvirkeligt!”15.11.2025 08:50:00 CET | Pressemeddelelse
Mand fra Lolland vågnede op til milliongevinst i Keno, planlægger at rejse for pengene: ”Jeg tror, at alle kan bruge en million kroner – vi kan i hvert fald sagtens!”
Danske Spil: “Det er jo ren girlpower!”14.11.2025 09:15:00 CET | Pressemeddelelse
Der er tre kvinder og to mænd tilbage i Vild med dans - og oddssætterne hos Danske Spil forudser, at det er mændene, der ryger inden finalen, men: “Det bliver tæt!”
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum