Landdistrikternes talerør styrkes på finansloven 2026
Landdistrikternes Fællesråd står stærkere i 2026, efter at SVM-regeringen og Det Konservative Folkeparti har besluttet at øge organisationens bevilling på næste års finanslov. Den ekstra støtte skal bl.a. styrke arbejdet med at belyse tiltag, der gavner udviklingen i landdistrikterne, samt netværkstiltag og videndeling. Organisationen får desuden mulighed for at sikre fundamentet for Videncenter for Landdistrikter.

Med finanslovsaftalen for 2026 får Landdistrikternes Fællesråd en ekstraordinær merbevilling på 1,5 mio. kr. — ud over den ordinære bevilling på 1,9 mio. kr. i Finanslovsudkastet for 2026. En beslutning, der vækker stor glæde hos formand Steffen Damsgaard.
– Det er en vigtig anerkendelse af vores rolle som national sparringspartner og arbejdet for større sammenhængskraft og et land i bedre balance med positiv udvikling i landdistrikterne, via bedre rammevilkår for livet uden for de største byer. Bevillingen er desuden et væsentligt bidrag til at sikre fundamentet for og styrke Videncenter for Landdistrikter, siger Steffen Damsgaard, som glæder sig over stor effekt af de midler, organisationen har modtaget indtil nu.
Et lille land, men forskellene i hverdagen er store
Landdistrikternes Fællesråds medlemsskare tæller i dag 55 kommuner og fire regioner, der tilsammen dækker over fire millioner danskere. Dertil består medlemskredsen af flere end 20 landsdækkende organisationer og foreninger, samt et større antal lokale aktionsgrupper, landsbyer og landdistriktsråd.
– Selvom Danmark er et lille land, er forskellene i hverdagen store. Det er vigtigt, at man reelt kan bo, leve, uddanne sig, modtage sundhedsydelser, arbejde og drive virksomhed i hele landet, på tværs af livsfaser, og derfor arbejder vi for et land i bedre balance, siger Steffen Damsgaard.
Landdistrikternes Fællesråd modtager i indeværende år (2025) i alt 2,6 mio. kr., i ordinær og ekstraordinær tilskud.
Flere midler til de danske småøer på finansloven
Også de danske småøer er blevet prioriteret på finansloven. Sammenslutningen af Danske Småøer modtager en ekstraordinær merbevilling på 1,0 mio. kr. i 2026.
– Det glæder mig, at regeringen og Det Konservative Folkeparti med finansloven også har prioriteret de danske småøer, hvor Sammenslutningen af Danske Småøer yder et vigtigt bidrag til at skabe bedre rammevilkår. Sammen står vi nu stærkere i det kommende år i arbejdet med at sikre et land i bedre geografisk balance, siger Steffen Damsgaard.
Nøgleord
Kontakter
Helle VendelboPressechefLanddistrikternes Fællesråd
Tlf:31718938hve@landdistrikterne.dkFølg pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Landdistrikter: Finanslovsaftale med en række tiltag, der gavner befolkningen bredt24.10.2025 14:14:51 CEST | Pressemeddelelse
Finanslovsaftalen for 2026 mellem SVM-regeringen og Det Konservative Folkeparti rummer en række tiltag, der gavner befolkningen bredt i hele landet, også i landdistrikterne. Det møder opbakning fra Landdistrikternes Fællesråd, der samtidig håber på yderligere fokus på udvikling i landdistrikterne og et land i geografisk balance frem mod valget i 2026.
Landdistrikter: Aftale om VE-kompensation er et skridt i den rigtige retning, men ikke nok10.10.2025 14:30:46 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen og en række partier har netop præsenteret en ny aftale, der skal fremme den lokale opbakning til nye solcelle- og vindmølleanlæg. Landdistrikternes Fællesråd roser flere initiativer i aftalen, men efterlyser fortsat rammer til en bedre borgerinddragelse og påpeger, at tiltagene kommer for sent.
Presseinvitation: Hør eksperternes bud på, hvordan levende bymidter bliver en drivkraft for stærke landdistrikter26.9.2025 07:00:00 CEST | Presseinvitation
Hvordan skaber vi levende bymidter til gavn for udviklingen i landdistrikterne? På Landdistriktsforskningens Dag 2025 stiller vi skarpt på bymidtens rolle i udviklingen af vores landdistrikter og undersøger, hvilke greb der virker, når vi skal skabe indbydende byrum, et stærkt handelsliv og blomstrende fællesskaber.
Nyt samarbejde skal udforske bymidtens betydning for omkringliggende landsbyer25.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Landdistrikternes Fællesråd og Dagrofa går sammen om at afdække nye muligheder for at fremme levende bymidter. Det sker gennem et bredt samarbejde med Gehl Architects, Aalborg Universitet, Center for Landdistriktsforskning og syv kommuner.
Landdistrikter: Nye boliger i landzone vil styrke bosætning i landdistrikterne22.9.2025 08:28:56 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen lægger nu op til en væsentlig ændring af planloven, der skal gøre det muligt at placere nye boliger på landet, som erstatning for boliger, der bliver nedrevet i landzone, indenfor samme kommune. For Landdistrikternes Fællesråd er det et meget vigtigt tiltag, som modvirker at landzonen gradvist tømmes for boliger og borgere. Alene gennem de seneste 10-20 år er tusindvis af boliger forsvundet i landzone over hele landet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum