SPAR i Vindinge inviterer til demokratiaften med politikerne
31.10.2025 07:00:00 CET | Dagrofa ApS | Pressemeddelelse
Roskilde Kommunes politikere lægger vejen forbi SPAR Vindinge til demokratiaften den 8. november. Alle borgere er velkomne til at møde politikerne og drøfte de emner, der betyder mest i hverdagen.

En lang række partier har meldt sig til og er klar til at debattere med borgerne, når SPAR Vindinge, når købmand Michael Jørgensen og hans team inviterer til demokratiaften lørdag den 8. november.
Formålet med de lokale debatarrangementer er blandt andet at styrke sammenhængskraften i lokalsamfundene.
”Her i butikken vil vi gerne være byens lokale samlingspunkt og mere end en købmand. Det er derfor, at vi laver forskellige arrangementer, og derfor glæder det mig rigtigt meget, at politikerne er klar, og ser frem til at spille en rolle i kommunalvalget. Vi håber at se så mange borgere som muligt,” siger købmand Michael Jørgensen, som med jævne mellemrum laver arrangementer i og ved butikken for at give lidt tilbage til kunderne. Ved mødet disker Michael Jørgensen og personalet i øvrigt også op med lidt forplejning til de tilmeldte.
Butikken i Vindinge er en af i alt tre SPAR og tre Min Købmand-butikker, som inviterer til Nærdemokrati med lokale politikere forud for kommunalvalget den 18. november. Dagrofa, som står bag de to kæder samt MENY og Let-Køb, har arrangeret møderne i samarbejde med Landdistrikternes Fællesråd, brancheorganisationen De Samvirkende Købmænd (DSK) og KFI Erhvervsdrivende Fond.
Formålet med de lokale debatarrangementer er at styrke sammenhængskraften i lokalsamfundene. Sådan lyder det fra Brian Videbæk, direktør for landdistriktsudvikling og butiksprojekter i Dagrofa.
”SPAR og Min Købmand er meget mere end steder, hvor man handler ind. Vi er en del af det lokale fællesskab – et samlingssted. Derfor giver det helt naturligt mening for os at åbne dørene for demokratiet. Vi vil gerne skabe en ramme, hvor lokalpolitik og lokaludvikling kommer tættere på hinanden, og hvor borgerne får mulighed for at tale direkte med dem, der træffer beslutningerne,” siger Brian Videbæk og tilføjer:
”Kommunalvalget handler i virkeligheden om alt det, der præger vores hverdag. Derfor giver det mening, at samtalen også finder sted dér, hvor hverdagen leves – i lokalsamfund, hvor vores butikker spiller en vigtig rolle.”
Mødet hos SPAR i Vindinge vil ske i et opvarmet telt på butikkens parkeringsplads. Seks partier har takket ja og deltager i lørdagens møde. Borgerne kan derfor møde: Nuværende borgmester Thomas Breddam (S), Trine Borre (Lokallisten Roskilde), Ane Ring Laursen (SF), Jan Carlsen (M), Thomas Erringsø (LA) og Rasmus Jarlov (C).
Nærdemokratimøderne afholdes også i Østerild i Thisted Kommune, Gjern i Silkeborg Kommune, Troldhede i Ringkøbing-Skjern Kommune, Gesten i Vejen Kommune og Vissenbjerg i Assens Kommune. Mødet i Vindinge er det sidste i rækken.
En del af Dagrofas samfundsløfte
Arrangementerne er en konkret forlængelse af Dagrofas samfundsløfte, der handler om at skabe liv og sammenhængskraft i hele Danmark. Koncernen arbejder målrettet for at bevare og styrke dagligvareforsyningen i landdistrikter og mindre byer – ikke mindst gennem samarbejde med lokale ildsjæle.
Siden 2016 har Dagrofa, i tæt samarbejde med borgere og lokalsamfund, været med til at etablere mere end 115 borgerstøttede butikker over hele landet.
”Når der er en dagligvarebutik i byen, sikrer man noget større – nemlig sammenhængskraften i lokalsamfundet. Vi kan se, hvordan engagementet vokser, når folk føler ejerskab. NærDemokrati bygger på den samme tanke: at demokratiet bliver stærkere, når vi står sammen om det,” siger Esben Keller, kædedirektør i Dagrofa.
Åbent for alle
”Kommunalvalget er for alle danskere, uanset postnummer, for det er her, vi som borgere, oftest møder det offentlige. Og vi ved, at de bedste løsninger findes i dialog med dem, det handler om – borgerne. Derfor ser vi frem til en række gode valgmøder og demokratiaftener sammen med de lokale borgere – dér hvor de bor ” siger Steffen Damsgaard, formand for Landdistrikternes Fællesråd.
Demokratiaftenerne er åbne for alle borgere, kandidater og repræsentanter fra foreningslivet, der ønsker at engagere sig i byens udvikling. Alle er velkomne til at lytte, stille spørgsmål eller blot tage del i fællesskabet.
Tilmelding kan ske via QR-kode, som kan findes i et opslag på butikkens facebook-side. Det er også muligt at tilmelde sig i butikken.
Pressen er også velkommen og kan kontakte Dagrofas kommunikationsafdeling for tilmelding.
Nøgleord
Kontakter
PRESSEKONTAKTDagrofa Koncernkommunikation
Tlf:72332323presse@dagrofa.dkOm Dagrofa
Med mere end 530 dagligvarebutikker fordelt over hele Danmark er Dagrofa en af landets førende virksomheder på det danske fødevaremarked. Dagrofa står bag dagligvarebutikkerne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb og ejer også Dagrofa Logistik, Dagrofa Foodservice, som er ledende leverandør til restauranter, hoteller og kantiner, samt Aarstiderne, pioner indenfor økologisk frugt og grønt og måltidskasser til danskerne.
Følg pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Dagrofa Foodservice: Den stigende opbakning til ’Madscenen - for professionelle’ fortsætter10.9.2026 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag den 9. september inviterede fødevaregrossisten Dagrofa Foodservice til inspirationsmessen ’Madscenen – for professionelle’ i TAP1 i København. Opbakningen var rekordstor med 1.800 deltagere, hvilket vidner om, at selvom branchen er blevet mere digital, så er de fysiske møder stadigvæk i høj kurs.
Nye salgstal afslører danskernes sommerfavoritter: Flødeis, grillpølser, friske jordbær og Aperol Spritz hitter28.8.2026 07:55:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny opgørelse fra en af Danmarks største fødevaregrossister, Dagrofa Foodservice, viser, at sommerklassikere som flødeis, grillpølser og friske jordbær igen i år har været et hit hos gæsterne, der har spist ude i sommerlandet. Samtidig viser tallene, at slushice og Aperol Spritz fortsat er populære sommervalg.
Kolding-butik får solceller som en del af en national satsning på vedvarende energi24.8.2026 08:52:08 CEST | Pressemeddelelse
Som en del af bæredygtighedsprogrammet ’Grobund for mere’ investerer fødevaregrossisten Dagrofa Foodservice i solcelleanlæg på 21 Cash & Carry-butikker. Det betyder også, at Cash & Carry-butikken i Kolding har fået installeret et nyt solcelleanlæg, som forventes at producere ca. 25% af butikkens strømforbrug.
Danske Slotshoteller skruer op for de kulinariske ambitioner og indgår nyt samarbejde med Dagrofa Foodservice18.8.2026 07:57:36 CEST | Pressemeddelelse
Danske Slotshoteller vil gøre gastronomien til en endnu større del af gæsteoplevelsen på virksomhedens seks slotshoteller. Som led i den strategiske satsning har Danske Slotshoteller indgået et nyt samarbejde med Dagrofa Foodservice om levering af råvarer og kulinarisk rådgivning.
Skolestart sætter fokus på skolemaden: Kun hver niende peger på prisen som det vigtigste14.8.2026 07:01:00 CEST | Pressemeddelelse
I denne uge er børn over hele landet vendt tilbage til klasselokalerne. Samtidig er Danmark i gang med en historisk satsning på skolemad. En ny undersøgelse viser, at danskerne især peger på mæthed, fællesskab og læring, når de bliver spurgt til værdien af skolemad – mens kun 11 procent fremhæver, at ordningen skal være billig for kommunen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum