Risiko for kraftig vind og masser af regn: Fem gode råd til boligejere
24.10.2025 13:07:57 CEST | Alm. Brand Forsikring A/S | Pressemeddelelse
Et stormlavtryk har kurs mod Danmark, og DMI har udsendt varsel om vindstød af stormende kuling samt risiko for kraftig regn i Syddanmark. Forsikringsselskabet Alm. Brand kommer derfor med fem konkrete råd til at sikre boligen mod fredagens blæsende og våde vejr.

Efterårsvejret viser for alvor tænder, når et stormlavtryk rammer Sydanmark i løbet af fredagen med risiko for vindstød af stormende kuling. Samtidig forventer DMI, at der kan falde mellem 30 og 50 mm regn i løbet af næste døgns tid, hvor særligt det sydvestlige Danmark er udsat.
Med det blæsende vejr og de store mængder regn forventer DMI, at vandstanden ventes 2,4-2,7 m over normal vandstand.
For at hjælpe kunderne har Alm. Brand derfor sendt 40.000 sms’er til deres kunder i de berørte områder med konkrete råd til, hvordan de bedst sikrer boligen mod de store mængder vand og det blæsende vejr.
“Med DMI’s melding om vindstød af stormende kuling og masser af regn, opfordrer vi vores kunder til at gå en ekstra runde om deres bolig og blandt andet sikre, at tagrender og afløb er frie for blade og andet skidt. Det vil minimere risikoen for at få skader på boligen,” siger Jan Graversgaard, direktør for Bygning og Bolig i Alm. Brand.
Alm. Brand oplever ofte, at mange skader kan undgås med simple tiltag, hvis danskerne forbereder sig i tide.
”Det kan lyde som et meget banalt råd, men husk ikke at åbne vinduer og terrassedøre, når det blæser kraftigt, for vi ser desværre mange skader, hvor døre og vinduer får skader, netop fordi de åbnes i forbindelse med kraftigt blæsevejr eller under storm," siger Jan Graversgaard.
Fem gode råd fra Alm. Brand inden storm og regn:
- Beskær træer, der står tæt på huset.
- Sæt grill, havemøbler og krukker indenfor, eller stil dem i læ. Læg også flagstangen ned, hvis det er muligt.
- Fastgør trampolinen. Fjern eventuelt dugen, og vend trampolinen på hovedet, så den ikke kan blive taget af vinden.
- Tjek at alle vinduer og døre er lukkede.
- Pas på kælderen. Tjek afløb og lyskasser og flyt værdier væk fra gulvet, hvis der er risiko for vand.
Kontakter
Mikkel Luplau SchmidtPressechefAlm. Brand Group
Tlf:35473501abmilp@almbrand.dkAlm. Brand Forsikring
Alm. Brand Forsikring er en dansk finansiel koncern grundlagt i 1792. I dag driver vi virksomhed inden for forsikring som en del af Alm. Brand Group og dækker sammen med vores samarbejdspartnere alle finansielle behov hos vores kunder.
Se Alm. Brand Groups nyhedsrum
Følg pressemeddelelser fra Alm. Brand Forsikring A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Alm. Brand Forsikring A/S
Alm. Brand advarer: Ukrudtsbrændere kan føre til milliondyre skader30.4.2026 11:06:10 CEST | Pressemeddelelse
De tørre sommerforhold får forsikringsselskabet Alm. Brand til at opfordre til forsigtighed ved brug af ukrudtsbrændere, når vejrudsigten lover høje temperaturer resten af ugen.
Over halvdelen af danskerne har kørt et dyr ned30.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
6 ud af 10 danskere har kørt et dyr ned – og maj er højsæson for påkørslerne. Få styr på forholdsreglerne og hvad du skal gøre, hvis uheldet er ude.
Unikt branchetiltag kan reducere risikoen for skader markant i landbruget14.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske landmænd kvitterer positivt for et gratis forebyggelsestilbud fra forsikringsselskabet Alm. Brand. Mere end 70 landbrug har allerede fået et såkaldt Forebyggelsestjek, og erfaringerne peger allerede nu på, at selv enkle tiltag kan reducere risikoen for skader markant.
Næsten halvdelen af danskerne har aldrig prøvet online lægehjælp30.3.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Online lægehjælp kan spare tid og give hurtig adgang til sundhedsydelser. Alligevel viser en ny undersøgelse fra forsikringsselskabet Alm. Brands kundepanel, at hele 45 pct. af danskerne ikke har prøvet den digitale læge.
Hver anden dansker bekymrer sig om ubudne gæster, når de rejser22.3.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
For mange danskere er ferie lig med afslapning og frihed. Men når kufferterne er pakket, melder bekymringerne sig. En ny undersøgelse fra Alm. Brands kundepanel viser, at 48 pct. bekymrer sig om indbrud, mens de er væk hjemmefra.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum