100.000 flere passagerer rejste med en af de store danske færgeruter i løbet af sommeren
13.10.2025 09:52:00 CEST | Danske Rederier | Pressemeddelelse
De fem største færgerederier i Danmark oplevede denne sommer en passagerfremgang på 1 procent sammenlignet med sidste sommer.

Sommeren 2025 endte med fornuftig passagerfremgang for de fem færgerederier Molslinjen, Scandlines, Go Nordic Cruiseline, Stena Line og Fjordline.
Tilsammen ender rederierne med en passagerfremgang på ca. 1 procent i sommermånederne juni, juli og august. Det svarer ca. til, at de fem rederier har fragtet 100.000 flere passagerer mellem to danske havne eller mellem Danmark og vores nabolande sammenlignet med sidste år.
”Det er absolut en godkendt sommer for de store danske færgerederier. For mange danskere er en tur med færgen en helt naturlig del af sommerferien. Færgerederierne lægger sig virkelig i selen i disse år og investerer i både nye færger og opgraderinger af de eksisterende. Det gør de for at sikre, at en rejse ombord på deres færger fremover bliver endnu nemmere, grønnere og mere komfortabel. Jeg er sikker på, at de danske færger går en lys fremtid i møde,” siger Jacob K. Clasen, viceadministrerende direktør i Danske Rederier.
I år sejlede ca. 8,87 mio. passagerer med de nævnte rederier henover sommeren*
*Egne udregninger baseret på oplysninger fra rederierne og fra shippax.com
Kontakter
Henrik MogensenPresse- og KommunikationskonsulentDanske Rederier
Tlf:81776397hmo@danishshipping.dkBilleder
Følg pressemeddelelser fra Danske Rederier
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Rederier
Flere og flere tager færgen13.5.2026 10:43:30 CEST | Pressemeddelelse
Der er travlt i de danske havne. Sidste år er mængden af både gods og passagerer i danske havne nemlig steget. Næsten 600.000 flere passagerer sejlede sidste år med enten en indenrigs- eller en udenrigsfærge sammenlignet med 2024.
Danske Rederier: Fuld opbakning til dansk militært bidrag til operation i Hormuzstrædet12.5.2026 21:49:43 CEST | Pressemeddelelse
Den danske regering har parlamentarisk opbakning til, at Danmark kan være del af en eventuel militær operation i Hormuzstrædet, når kamphandlingerne ophører. Danske Rederier bakker fuldtonet op om denne beslutning. Der er brug for aktive tiltag til at beskytte de søfarende og skibsfarten i området.
Hafnia vinder europæisk diversitetspris12.5.2026 14:10:31 CEST | Pressemeddelelse
Hafnia har vundet prisen i kategorien “Best Initiative for Respect & Wellbeing at Sea” for deres Hafnia Culture Lab, der omfattede syv Hafnia-skibe med besætninger bestående af mindst 50 procent kvinder.
Geopolitisk uro giver panderynker hos shippingbosserne23.4.2026 08:23:26 CEST | Pressemeddelelse
Halvdelen af de administrerende direktører i de største danske rederier vurderer, at forholdene på shippingmarkedet er sværere i dag end for 12 måneder siden. Og fremtidsudsigterne er også bekymrende.
Ny forkvinde for Danske Rederier13.4.2026 08:52:34 CEST | Pressemeddelelse
Caroline Pontoppidan er netop på Danske Rederiers generalforsamling blevet valgt som ny forkvinde for bestyrelsen. Pontoppidan afløser Torben Carlsen fra DFDS, der har haft posten siden 2023.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
