Dansk Metal: Ny forsvarsaftale kan sikre danske arbejdspladser
10.10.2025 19:29:48 CEST | Dansk Metal | Pressemeddelelse
Her til aften har et bredt politisk flertal indgået en ny aftale om at styrke det danske forsvar. Aftalen betyder blandt andet, at Danmark skal købe flere arktiske skibe.

Aftalen bekræfter den politiske ambition om at bygge militære skibe i Danmark. Det kan åbne muligheder for Danmark.
”Det er et politisk valg, hvor mange penge man vil bruge på det danske forsvar. Men når den beslutning er truffet, så skal sikkerhed og gode danske arbejdspladser naturligvis følges ad. Med dagens aftale håber jeg, vi kan komme ét skridt tættere på at bygge flere forsvarsskibe her i Danmark”, lyder det fra Dansk Metals forbundsformand Claus Jensen.
Der udestår stadig en beslutning om de kommende fregatter til Forsvaret. Ifølge Dansk Metal har politikerne her en oplagt chance for at placere ordren i Danmark af hensyn til både forsyningssikkerhed, erhvervsudvikling og danske arbejdspladser.
”Det er afgørende, at politikerne hurtigst muligt beslutter at bygge de kommende fregatter i Danmark. Virksomheder og medarbejdere i Danmark står jo klar, så nu har politikerne en vigtig opgave i at lægge opgaven i Danmark - i stedet for at sende ordren og de mange skattemilliarder til udlandet. Skal opbakningen til den helt nødvendige oprustning være langtidsholdbar, så skal danskerne også kunne se, at forsvarspolitikken er med til at understøtte danske styrkepositioner og skabe arbejdspladser hele vejen ud til kajkanten,” siger Claus Jensen.
Kontakter
Dansk Metals pressetelefon
Tlf:24 97 46 09Følg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Ledige får ikke den hjælp, de har krav på18.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hver femte dagpengemodtager får ikke det tilbud om virksomhedsforløb eller jobrettet uddannelse, som de har krav på. Det møder kritik fra Dansk Metal.
Dansk Metal: Vattenfall skal levere danske arbejdspladser4.8.2026 12:31:55 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Metal forventer, at Vattenfall tager ansvar for uddannelse af lærlinge, og at de prioriterer danske og europæiske leverandører i opbygningen af de nye havvindmølleparker.
Dansk Metal: Højere kørselsfradrag giver en tiltrængt håndsrækning til landets pendlere9.7.2026 10:25:50 CEST | Pressemeddelelse
Fra i dag kan landets pendlere få glæde af det forhøjede kørselsfradrag. Det er en god nyhed for de mange lønmodtagere, der hver dag kører på arbejde og er afhængige af bilen for at få hverdagen til at hænge sammen.
Dansk Metal: Kommunerne bør stille krav om europæisk teknologi i nye energiparker8.7.2026 14:55:37 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen har netop udpeget ni energiparker i seks jyske kommuner. Det er en vigtig milepæl for den grønne omstilling og for Danmarks fremtidige energiforsyning, mener man i fagforeningen Dansk Metal.
Frigørelse af kommunerne må ikke gå ud over de ledige1.7.2026 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag går beskæftigelsesreformen ind i sin næste fase. I Dansk Metal er man bekymret for, at det økonomiske pres kommer til at vægte over de lediges interesse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum