Dansk Metal: Højere kørselsfradrag giver en tiltrængt håndsrækning til landets pendlere
9.7.2026 10:25:50 CEST | Dansk Metal | Pressemeddelelse
Fra i dag kan landets pendlere få glæde af det forhøjede kørselsfradrag. Det er en god nyhed for de mange lønmodtagere, der hver dag kører på arbejde og er afhængige af bilen for at få hverdagen til at hænge sammen.

I Dansk Metal glæder man sig over, at regeringen og et bredt flertal i Folketinget har valgt at forhøje kørselsfradraget:
"For mange af vores medlemmer er bilen ikke en luksus. Den er en nødvendighed. Industrivirksomhederne ligger uden for de største byer, og mange faglærte pendler hver dag for at komme på arbejde. Derfor er det positivt, at regeringen og Folketinget giver en håndsrækning til de mennesker, der hver dag skaber værdi og holder dansk industri i gang," siger Emil Drevsfeldt Nielsen, erhvervspolitisk chef i Dansk Metal.
Det forhøjede kørselsfradrag gælder med tilbagevirkende kraft for hele 2026.
"Vi har de seneste år oplevet store udsving i brændstofpriserne som følge af den geopolitiske uro. Det rammer især de lønmodtagere, som ikke har et alternativ til bilen. Derfor er det her en fornuftig og effektiv beslutning. Det skal fortsat kunne betale sig at tage på arbejde – også hvis man har langt til arbejdspladsen," siger Emil Drevsfeldt Nielsen.
Det forhøjede kørselsfradrag betyder, at den almindelige sats hæves med 89 øre pr. kilometer op til 120 kilometer, mens satsen for længere afstande og pendlere i yderkommuner også forhøjes.
"Når virksomhederne mangler faglært arbejdskraft, er det vigtigt, at transporten ikke bliver en barriere for at tage et job. Et fleksibelt arbejdsmarked kræver, at mennesker kan komme derhen, hvor arbejdspladserne er," lyder det fra Emil Drevsfeldt Nielsen.
Kontakter
Emil Drevsfeldt NielsenErhvervspolitisk chef
Tlf:22 29 35 21emni@danskmetal.dkJulie MørkebergPressekonsulent
Tlf:23 31 11 05jumo@danskmetal.dkFølg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Dansk Metal: Kommunerne bør stille krav om europæisk teknologi i nye energiparker8.7.2026 14:55:37 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen har netop udpeget ni energiparker i seks jyske kommuner. Det er en vigtig milepæl for den grønne omstilling og for Danmarks fremtidige energiforsyning, mener man i fagforeningen Dansk Metal.
Frigørelse af kommunerne må ikke gå ud over de ledige1.7.2026 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag går beskæftigelsesreformen ind i sin næste fase. I Dansk Metal er man bekymret for, at det økonomiske pres kommer til at vægte over de lediges interesse.
Dansk Metal: Hele passagerafgiften bør gå til grøn luftfart24.6.2026 12:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Klimarådets nye rapport viser, at vejen mod klimaneutral luftfart kræver massiv teknologiudvikling. Derfor opfordrer fagforeningen Dansk Metal til, at hele provenuet fra den danske passagerafgift øremærkes til forskning, udvikling og opskalering af grøn luftfartsteknologi.
Dansk Metal sænker kontingentet og lancerer ny lønsikring for medlemmer19.6.2026 12:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Metal gør det billigere at være medlem og indfører samtidig en ny lønsikring som del af medlemskabet, der giver ekstra økonomisk tryghed, hvis man mister arbejdet.
Dansk Metal: Højere befordringsfradrag er en håndsrækning til lønmodtagerne18.6.2026 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
For mange faglærte er bilen en nødvendighed for at komme til og fra arbejde. Derfor er regeringens forslag om midlertidigt at hæve befordringsfradraget et vigtigt skridt, der holder hånden under de stigende benzin- og dieselpriser og bidrager til øget mobilitet på arbejdsmarkedet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum