Borgmestre i fælles opråb med alliance: Alt for få penge til forebyggelse
9.10.2025 05:56:00 CEST | Danica | Pressemeddelelse
Opråbet kommer forud for, at Forebyggelsesalliancen senere på efteråret offentliggør en analyse, der tager temperaturen på sundhedstilstanden i de danske kommuner.

15 borgmestre fra hele landet går nu sammen med Forebyggelsesalliancen i et åbent brev til Folketinget med en klar opfordring: Der skal langt flere penge på bordet, hvis Danmark skal udnytte sit enorme forebyggelsespotentiale.
Fra 2027 er der afsat 250 millioner kroner årligt til kommunernes forebyggelsesarbejde – svarende til knap 2,6 millioner kroner pr. kommune.
”Det er glædeligt, at regeringen med folkesundhedsloven anerkender kommunernes rolle. Men anerkendelse uden midler er ikke nok. Kommunerne skal have en reel chance for at levere, ellers bliver det her endnu et stykke symbolpolitik,” siger Camilla Thind Sunesen, udviklingsdirektør i Danica og talsperson for Forebyggelsesalliancen.
Hvis Danmark skal lykkes med blot at nedbringe de tre største risikofaktorer – rygning, alkohol og fysisk inaktivitet – vil danskerne kunne leve op til 4,5 år længere, og sundhedsvæsenet vil kunne spare op mod 20 milliarder kroner årligt, påpeges det i brevet.
”Det er urealistisk at tro, at kommunerne kan løfte denne her opgave med mindre end tre millioner kroner hver. Hvis vi lykkes med forebyggelse, kan danskerne leve op til 4,5 år længere og sundhedsvæsenet kan spare op mod 20 milliarder kroner. Derfor skal Christiansborg tage et nationalt medansvar – både med finansiering og med konkrete mål,” siger Camilla Thind Sunesen.
Samtidig peger alliancen og borgmestrene på, at ansvaret for at forebygge sygdom ikke alene kan placeres i kommunerne. De kræver derfor nationale, forpligtende forebyggelsesmål, så indsatsen også forankres på Christiansborg.
”Vi står med en historisk mulighed for at løfte både danskernes livskvalitet og økonomien. Men det kræver, at politikerne tør sætte ambitiøse nationale mål for færre sygedage, færre kroniske sygdomme og bedre trivsel – mål, som hele Danmark forpligter sig på,” siger Camilla Thind Sunesen.
Senere på efteråret lancerer Forebyggelsesalliancen en analyse, der tager temperaturen på sundhedstilstanden i de danske kommuner. Blandt andet når det kommer til levealder, stressniveau og overvægt.
Fakta
- 15 borgmestre fra hele landet har underskrevet brevet til Folketinget.
- Forebyggelsesalliancen vurderer, at Danmark kan høste op mod 20 mia. kr. årligt i besparelser i sundhedsvæsenet ved at reducere de tre største risikofaktorer: rygning, alkohol og fysisk inaktivitet .
- Forebyggelsesalliancen består af 29 organisationer og virksomheder. Den er stiftet af pensionsselskabet Danica.
Borgmestre, der har underskrevet brevet:
- Jesper Würtzen, Borgmester, Ballerup Kommune
- Stephanie Storbank, Borgmester, Billund Kommune
- Frank Jensen, Borgmester, Fanø Kommune
- Thomas Lykke Pedersen, Borgmester, Fredensborg Kommune
- Christian Bro, Borgmester, Fredericia Kommune
- Hans Stavnsager, Borgmester, Faaborg-Midtfyn Kommune
- Kasper Damsgaard, Borgmester, Glostrup Kommune
- Merete Amdisen, Borgmester, Ishøj Kommune
- Knud Erik Langhoff, Borgmester, Kolding Kommune
- Mette Landtved-Holm, Borgmester, Nordfyns Kommune
- Henning Urban Dam, Borgmester, Stevns Kommune
- Erik Lauritzen, Borgmester, Sønderborg Kommune
- Henrik Rasmussen, Borgmester, Vallensbæk Kommune
- Jens Ejner Christensen, Borgmester, Vejle Kommune
- Per Bach Laursen, Borgmester, Vesthimmerlands Kommune
Medlemmer af Forebyggelsesalliancen
- AIDS-Fondet
- Aleris
- Astma-Allergi Danmark
- Børns Værd
- Capio Privathospital
- Company Health
- Danica
- Danish.Care
- Danmarks Apotekerforening
- Dansk Firmaidræt
- Dansk Psykoterapeutforening
- Dansk Selskab for Geriatri
- Dansk Selskab for Ledelse i Sundhedsvæsenet
- Danske Praktiserende Fysioterapeuter
- Danske Tandplejere
- Fonden Mental Sundhed
- Fysio Danmark
- Gigtforeningen
- Høreforeningen
- Kosmetik- og hygiejnebranchen
- Lidl Danmark
- Lungeforeningen
- Medicoindustrien
- MSD Danmark
- Nyreforeningen
- Optikerforeningen
- Psykiatrifonden
- SAGA
- SMVdanmark
Kontakter
Patrick AsschenfeldtExternal affairs- og presserådgiver, Danica
Tlf:51480602paass@danicapension.dkBilleder

Om Danica
Danica har mere end 750.000 kunder i Danmark. Vi har specialiseret os i pensionsordninger, livsforsikringer og sundhedsforsikringer, og vi forvalter en samlet pensionsformue på mere end 400 mia. kr. med cirka 37 mia. kr. i årlige indbetalinger. Selskabet er ledet af adm. direktør Mads Kaagaard. Danica er et 100 procent ejet datterselskab i Danske Bank-koncernen.
Følg pressemeddelelser fra Danica
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danica
Nordjylland skiller sig ud: Hver anden mangler viden om hjælp i overgangsalderen18.5.2026 10:46:02 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse fra Danica viser, at hver anden nordjyde mangler viden om, at gener i overgangsalderen kan afhjælpes. Pensions- og forsikringsselskabet Danica opfordrer til mere oplysning og fokus på professionel hjælp
Nyt projekt: Kvinder søgte psykologhjælp på grund af stress, men var i virkeligheden i overgangsalderen16.5.2026 07:34:48 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt pilotprojekt blandt kvinder i overgangsalderen fra pensions- og forsikringsselskabet Danica, viser markante forbedringer i livskvaliteten for deltagerne, der har fået professionel hjælp til at håndtere deres gener.
Ny indsats fra pensionsselskab skal få nygifte til at tage stilling til pensionen ved skilsmisse4.5.2026 09:05:55 CEST | Pressemeddelelse
Alt for få ægtepar tager stilling til, hvordan pensionen skal deles, hvis de en dag bliver skilt. Sådan lyder det fra pensionsselskabet Danica, der fremover med nyt tiltag vil opfordre alle nygifte til at tage snakken i tide.
Danica styrker investeringsteam med ny aktiechef23.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ansættelsen af Danicas nye aktiechef skal styrke arbejdet for branchens bedste afkast til kunderne.
Danica ansætter ny pressechef13.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danica har ansat Søren Kudahl som ny pressechef, der skal stå i spidsen for indsatsen for pensions- og forsikringsselskabets indsats i medierne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum