Salling Group og Clever når milepæl: Over 1.000 ladeudtag på tværs af Danmark
9.10.2025 08:30:00 CEST | Salling Group | Pressemeddelelse
Salling Group og Clever har nået målet om at opsætte 1.000 ladeudtag og gør det dermed nemmere for elbilister at besøge butikkerne.

Hvis du handler i en af Salling Groups butikker, skal du ikke længere være bekymret for, om du har strøm nok til at komme hjem.
Clever og Salling Group har nemlig nået og endda overgået målet om at etablere 1.000 offentlige ladeudtag ved Salling Groups butikker og varehuse. Per 1. september 2025 er der i alt 1.034 Clever-ladeudtag fordelt på Salling Groups butikker og lokationer over hele landet.
Siden partnerskabet blev offentliggjort i 2022, har Salling Group og Clever arbejdet målrettet på at gøre det nemmere for danskerne at lade elbilen, mens de køber ind. I dag er der 922 ladeudtag ved Netto, føtex og Bilka, og yderligere 112 ladeudtag ved BR, Carls Jr., Storcenter Nord, Salling Aalborg og AZ.
- Vi er stolte over at have nået målet om mere end 1.000 ladeudtag. Det er et vigtigt skridt i vores ambition om at gøre hverdagen nemmere for vores kunder og samtidigt mindske klimabelastningen. Sammen med Clever har vi skabt et omfattende netværk, der gør det muligt at lade elbilen, ved butikker og varehuse fordelt over hele landet, siger bæredygtighedsdirektør i Salling Group, Henrik Vinther Olesen.
Også hos Clever glæder man sig over den fælles indsats:
- Hos Clever arbejder vi for, at det skal være nemt og bekvemt at være elbilist. Det kræver lademuligheder dér, hvor danskerne i forvejen færdes. Derfor er vi rigtig glade for vores samarbejde med Salling Group og deres mange stærke butiksplaceringer over hele landet. Sammen har vi nu rundet flere end 1.000 ladeudtag, så tusindvis af elbilister hver dag kan kombinere indkøbsturen med strøm på bilen. Det er præcis sådan, vi sammen gør det attraktiv for danskerne at skifte fossilbilen ud med en elbil, siger Tim Hoelgaard, ansvarlig for kommerciel udvikling af strategiske partnerskaber hos Clever.
Salling Group og Clever har flere udvidelser på programmet de kommende år med flere ladeudtag på de nuværende lokationer. Det gælder både Bilka, føtex, Netto, BR og Carl´s Jr.
Se kortet ovenfor, hvor du kan danne dig et overblik over, hvor de 1000 forskellige ladeudtag er placeret samt de nye lokationer, som åbnes over de kommende cirka seks måneder.
Kontakter
Group CommunicationSalling Group
Tlf:8778 5002press@sallinggroup.comBilleder
Om Salling Group
Med kæder som føtex, Bilka, Netto, Rimi og Salling stormagasiner og BR arbejder vi i Salling Group for at gøre hverdagen bedre gennem gode indkøbsoplevelser, muligheder for job i hele landet og lettere vej til en ansvarlig livsstil. Knap 70.000 dedikerede kolleger i Danmark, Tyskland, Polen, Letland, Estland og Litauen servicerer hver uge millioner af kunder.
Fordi vi er 100% ejet af Salling Fondene, går en del af vores overskud tilbage til samfundet. Siden 2012 har Salling Fondene doneret mere end 2,3 mia. kroner til uddannelse, kultur, sport, socialt arbejde og andre gode formål.
Følg pressemeddelelser fra Salling Group
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Salling Group
Salling åbner nyt livstilsunivers på Kultorvet13.8.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 21. august kl. 10 slår Salling dørene op til den nye destination for mode, design & oplevelser. Hele København er inviteret til en Housewarming, der er langt mere end en butiksåbning.
Salling Group indgår banebrydende samarbejde med Google2.7.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Efterhånden som såkaldte AI-agenter vinder frem, vil kunder fremover endnu nemmere kunne søge, finde og købe varer. Salling Group har ambition om at være den første danske detailkoncern til at tage del i den nye satsning på ‘agentic commerce’ i samarbejde med Googles AI univers, Gemini.
Første beredskabsbutikker i Salling Group klar til strømnedbrud30.6.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Tre af Salling Groups kommende beredskabsbutikker er nu forsynet med nye og større anlæg til nødstrøm og kan fortsætte driften, hvis den almindelige strømforsyning svigter.
Tusindvis af blodtryk målt under indkøbsturen: Hver ottende havde forhøjede værdier2.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mere end 13.500 borgere har i det seneste halvandet år fået målt deres blodtryk i en af Salling Groups butikker. For cirka 13 procents vedkommende har det vist sig at være for højt.
Haraldsgård vil løfte Hobro: føtex bliver central aktør1.6.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med en stærk lejer på plads i form af føtex kan udviklingen af et af Hobros største byudviklingsprojekter nu igangsættes. Haraldsgård bliver et markant løft for både bymidten og det samlede handelsliv – med moderne boliger, nye erhverv og forbedrede parkeringsmuligheder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
