Nu starter 2.000 børn og unge i Videnskabsklub
Tusindvis af børn og unge går til videnskab sammen de kommende 7 uger. Pressen er velkommen til at besøge en klub.

Efterårsferien er slut, og 2.000 børn og unge landet over får nu mulighed for at slippe deres indre nørder løs.
I Videnskabsklubben går børn i 4.-6. klasse til videnskab efter skole som en fritidsaktivitet.
Her skal de blandt andet lege med videnskabelige metoder, hypoteser, forsøg og eksperimenter, når de indsamler og undersøger nærområdets arter, laver hjemmelavet slim og udvikler deres egne økosystemer.
Emnerne spænder bredt over for eksempel kemi, fysik, biodiversitet, mikrobiologi og arkæologi.
"Børn har brug for meningsfulde fællesskaber, og for nogle er det meningsfuldt at gå til sport, mens andre finder mening i at mødes om at undre sig og undersøge verden sammen. Det er den gruppe børn, vi møder, og der er ingen tvivl om, at det løfter trivslen for disse børn at blive en del af et fællesskab med ligesindede," siger Rikke Schmidt Kjærgaard, som er direktør i Videnskabsklubben, i en pressemeddelelse.
Helt nyt forskningsfelt bliver til fritidsaktivitet
For første gang i år bliver det i Videnskabsklubben også muligt at gå til jordsystemvidenskab – et helt nyt forskningsfelt, som kobler alle Jordens systemer sammen. Jordsystemvidenskab er opfundet af de danske, men verdenskendte og -anerkendte forskere professor Katherine Richardson og professor Carsten Rahbek.
”Vi er simpelthen så glade for, at vores samarbejde med Videnskabsklubben nu udmunder i, at børn i hele landet kan gå til jordsystemvidenskab i deres fritid. Og at de gennem sjove lege og spændende øvelser skal blive klogere på de helt store systemer på vores fantastiske planet," siger Katherine Richardson, som er professor i biologisk oceanografi på Københavns Universitet.
Videnskabsklubbens tilbud er ekstremt populært. I år står 800 børn på venteliste, og de første hold var fyldt på få minutter.
Nøgleord
Kontakter
KommunikationschefCharlotte Price Hoffmann
Tlf:61107193charlotte@videnskabsklubben.dkHvad er Videnskabsklubben?
I Videnskabsklubben går børn i 4.-6. klasse til videnskab efter skole, ligesom man kan gå til fodbold og spejder. De får lov at prøve kræfter med videnskabelige forsøg og eksperimenter inden for emner som kemi, fysik, biodiversitet, mikrobiologi og arkæologi.
Videnskabsklubbens naturvidenskabelige forløb er støttet af Novo Nordisk Fonden. Videnskabsklubben modtager desuden støtte fra A.P. Møller Fonden, Villum Fonden, Dansk Industri, Slots- og Kulturstyrelsen m.fl.
I 2025 får over 2.000 børn og unge i 67 kommuner mulighed for at gå til videnskab sammen i fritiden gennem Videnskabsklubben.

Pressen er velkommen
Undervisningen i Videnskabsklubben finder sted om eftermiddagen på lokale gymnasier, hvor det er frivillige gymnasieelever, der underviser.
Der er undervisning på 84 forskellige gymnasier rundt omkring i hele landet i uge 43-49.
Følgende kommuner er med i samarbejdet:
Albertslund, Aabenraa, Aalborg, Allerød, Aarhus, Ballerup, Billund, Bornholm, Brøndby, Egedal, Esbjerg, Favrskov, Fredensborg, Fredericia, Frederiksberg, Frederikshavn, Frederikssund, Gentofte, Gladsaxe, Gribskov, Guldborgsund, Halsnæs, Helsingør, Herning, Hillerød, Hjørring, Holbæk, Holstebro, Horsens, Hvidovre, Hørsholm, Jammerbugt, Kalundborg, Kolding, København, Køge, Lolland, Lyngby-Taarbæk, Mariagerfjord, Middelfart, Norddjurs, Nordfyn, Næstved, Nyborg, Odder, Odense, Randers, Rebild, Ringkøbing-Skjern, Ringsted, Roskilde, Rudersdal, Silkeborg, Skanderborg, Skive, Slagelse, Struer, Svendborg, Sønderborg, Thisted, Thorshavn, Tårnby, Tønder, Vejle, Vesthimmerland, Viborg og Vordingborg.
Pressen er velkommen til at besøge en undervisningsgang efter aftale med Videnskabsklubben.

Følg pressemeddelelser fra Videnskabsklubben
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Videnskabsklubben
Børn i hele landet vælger videnskab over fodboldtræning6.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Over 800 børn står på venteliste for at få lov til at gå til videnskab i fritiden gennem Videnskabsklubben.
Nu kan nysgerrige børn gå til videnskab i fritiden25.8.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et fritidstilbud, der pirrer børnenes kreativitet og nysgerrighed, åbner tilmeldingen i 65 kommuner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum