GF Fonden

Skole tager sagen i egen hånd: Tilbyder nu selv transport til eleverne

Del

Elever på FGU Østjylland kan nu komme hurtigere til undervisning på skolens nye elcykler. Tiltaget er støttet af GF Fondens Trafiklegat og skal styrke mobiliteten og trivslen blandt eleverne.

Nu er jeg ikke længere afhængig af andre eller af offentlig transport, fortæller Sarah Stokholm, som har lånt en elcykel af FGU Østjylland. Sarah bor imellem Ryomgård og Kolind og brugte før en hel time på at komme i skole.
Nu er jeg ikke længere afhængig af andre eller af offentlig transport, fortæller Sarah Stokholm, som har lånt en elcykel af FGU Østjylland. Sarah bor imellem Ryomgård og Kolind og brugte før en hel time på at komme i skole. FGU Østjylland

OFFENTLIG TRANSPORT/RYOMGÅRD: På FGU Østjylland i Ryomgård skal dårlige busforbindelser ikke længere være en undskyldning for ikke at komme i skole. Ved hjælp af fondsmidler har skolen indkøbt 3 elcykler, som både elever og lærlinge, kan låne for en kortere eller længere periode. 

- Vi har løbende elever, der bor i områder, hvor busruter er blevet nedlagt. Bekymringer over transporten fylder meget i elevernes bevidsthed, og eleverne giver ofte udtryk for, at det er vanskeligt at møde til tiden eller komme hjem, fordi busforbindelser og letbane ikke helt matcher vores mødetider, fortæller Karsten Pedersen, afdelingsleder på FGU Østjyllands afdeling i Ryomgård.

En praktisk løsning på en reel udfordring

Elcyklerne er støttet af GF Fonden, der sammen med flere end 380.000 medlemmer ejer GF Forsikring. Ved at tilbyde eleverne en låne-elcykel, kan de enten cykle hele vejen i skolen eller til en bedre busforbindelse på kortere tid.

- Trafiklegatet giver vi til initiativer, der får flere til at cykle, og pilotprojektet hos FGU Østjylland i Ryomgård udmærker sig ved at være en nem og praktisk løsning på en helt reel udfordring. Det fortjener stor anerkendelse. Vi er glade for, at cyklerne kan være en logistisk hjælp til de unge, fortæller Helle Nielsen, uddelingschef i GF Fonden.

Kortere transporttid – mindre stress

FGU står for ’forberedende grunduddannelse’ og er et fleksibelt tilbud til unge under 25 år, der af forskellige personlige, sociale eller faglige årsager ikke er gået den lige vej mod ungdomsuddannelse eller job. For Sarah Stokholm, som er lærling i køkkenet og som bor imellem Ryomgård og Kolind, har elcyklen gjort en mærkbar forskel i hendes dagligdag:

- Før tog det mig en time at komme i skole. Nu skal jeg ikke så tidligt op om morgenen mere, og jeg behøver ikke at stresse så meget.

Inspirerer andre unge til at cykle

Elcyklerne løser ikke kun et reelt transportproblem. 32,5 procent af FGU’s målgruppe er svært overvægtige og er ikke fysisk aktive i tilstrækkelig grad. Derfor håber skolen også, at elcyklerne på sigt kan bidrage til en sundere livsstil og generel trivsel, fordi eleverne får mere lyst til at bevæge sig på to hjul.

- Cykling kan så meget. Det styrker den mentale og fysiske trivsel, er godt for klimaet og mindsker trængslen på vejene. I GF Fonden ser vi et stort potentiale i, at de elever, som afprøver elcyklen som transport, kan inspirere andre unge til at hoppe i sadlen – med eller uden el, siger Helle Nielsen fra GF Fonden.

Sarah Stokholm mærker allerede den positive effekt af at cykle:

- Det har gjort mig helt vildt mere glad for at komme i skole. Nu er jeg ikke længere afhængig af andre eller af offentlig transport.

SE VIDEO: Afdelingsleder, Karsten Pedersen, og lærling, Sarah Stokholm, fortæller om fordelen ved el-lånecykler.

Fakta om GF Fondens Trafiklegat

GF Fonden har en lang årrække uddelt penge til ildsjæle, institutioner og foreninger rundt om i landet, som gør noget for den lokale trafiksikkerhed og trafikadfærd. 

I år uddeles i alt 600.000 kroner, og GF Fonden har haft særlig fokus på at finde projekter, der direkte eller indirekte kan få flere børn, unge og voksne til at cykle mere.

Projekterne udvælges af GF Fondens Trafikkomité, der består af personer med viden og kompetencer inden for trafik og sikkerhed:

  • Lars Binderup Larsen, formand for GF Fondens trafikkomitéen, overlæge i Ulykkes Analyse Gruppen på Odense Universitetshospital og medlem af Havarikommissionen
  • Jakob Bøving Arendt, administrerende direktør, Rådet for Sikker Trafik
  • Anne Eriksson, ingeniør, trafiksikkerhedsafdelingen i Vejdirektoratet
  • Connie Juel Clausen, trafikplanlægger, Odense Kommune
  • Jørgen Krogh Kristoffersen, bestyrelsesformand for GF Fonden
  • Michele Westphal, skadebehandler, bilskadeafdelingen i GF Forsikring.


Næste mulighed for at søge GF Fondens Trafiklegat er i januar og februar 2026. Læs mere på GF Fondens hjemmesiden. 

Nøgleord

Kontakter

Links

Overskud til hinanden i trafikken

GF Fonden er en erhvervsdrivende fond, der arbejder målrettet på at fremme sikkerheden, trygheden og den gode trafikadfærd for alle trafikanter på tværs af både alder, bopæl, transportform og livsvilkår. GF Fonden har rødder i GF Forsikring, der blev grundslagt af lokale ildsjæle i 1967 med det formål at skabe en god bilforsikring til en rimelig pris.

Læs på mere fondens hjemmeside: www.gffonden.dk

Følg pressemeddelelser fra GF Fonden

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra GF Fonden

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye