Inspirerende foredrag med Morten Kirckhoff på Næstved Bibliotek
"Hvad er det bedste der kan ske?" spørger Morten Kirckhoff sig selv og de, der oplever hans foredrag på Næstved Bibliotek d. 5. november kl. 19:00 - 21:00. Denne aften tager den populære eventyrer afsæt i sin nye bog om modets natur, og hvordan man bliver klar til at handle mere modigt i sit eget liv.

Vi er født modige. Født til at udforske. Som børn stiller vi hele tiden nysgerrigt spørgsmålet: Hvorfor?
Så,... hvorfor er vi egentligt mere modige som børn? Hvorfor kommer modet ikke af sig selv som voksen? Men måske kan det hjælpes på vej?
Til aftenens foredrag udfolder Morten Kirckhoff flere af pointerne fra sin nye, populære bog 'Hvad er det bedste der kan ske?'. En del af baggrunden for bogen og foredraget er den undren over at blive kaldt modig, Morten Kirckhoff følte, da han skiftede karriere fra direktør til eventyrer. Det satte gang i en masse refleksioner om nysgerrighed, mod og eventyrlyst.
I foredraget giver han en personlig refleksion om hvor lidt der skal til for at turde gå nye veje, og hvor man kan finde kimen til at få modet til at vokse. Og det er slet ikke hvor man tror!
Billetter til foredraget koster 50 kr og bookes via Næstved Biblioteks hjemmeside, naesbib.dk under menupunktet 'Det sker.'
Kontakter
Lars OvesenBibliotekar
Tlf:5588 4154larov@naestved.dkMartin Rovang JensenKulturformidler
Tlf:55884138mrojen@naestved.dkBilleder

Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skumringstime17.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I november når året går på hæld, og efterårsmørket sænker sig, inviterer Foreningen Norden og Næstved Bibliotek - traditionen tro - indenfor til Skumringstime på Næstved Bibliotek. Det sker mandag den 10. november kl. 19.00-21.00.
Foredrag på biblioteket: gamingkulturen blandt børn og unge16.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Er du forælder til eller tæt på et barn eller en ung, der bruger mange timer på computerspil? Kunne du tænke dig at blive klogere på gaming-kulturens både positive og mere negative sider? Hvis ja, kan du opleve et spændende foredrag om netop dette på Næstved Bibliotek mandag d. 3. november kl. 19:00-20:30.
DR Romanprisen 202615.10.2025 11:43:01 CEST | Pressemeddelelse
Vær med til at vælge årets bedste danske roman, når Næstved Bibliotek inviterer til årets DR Romanklub. Vi mødes seks gange i perioden december til maj. Første møde er tirsdag den 9. december kl. 19.00-20.30.
“Får jeg nogensinde sex igen?” - forfatterforedrag med Sofie Hagen7.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Får jeg nogensinde sex igen? Sådan spørger Sofie Hagen i sin nyeste bog. Du kan høre om tankerne bag denne på Næstved Bibliotek torsdag d. 23. oktober kl. 19:00 - 21:00
Foredrag på biblioteket: techgiganternes magt over vores infrastruktur6.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Virksomheder som Google og Meta har en enorm magt over vores digitale liv. Men hvad kan - og skal - vi egentlig gøre ved det? Det fortæller Signe Ravn-Højgaard, medstifter og direktør i Tænketanken Digital Infrastruktur, om i et gratis foredrag på Næstved Bibliotek.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum