Foredrag: Emotionelt ustabil personlighedsstruktur og relationer
17.11.2025 09:00:00 CET | Næstved Bibliotek og Borgerservice | Pressemeddelelse
Hvad kan skabe stabilitet i hverdagen og i relationen til andre, når man har en emotionelt ustabil personlighedsstruktur? Det kan du blive klogere på i dette gratis foredrag, som Psykinfo – kompetencecenter for recovery afholder hos Næstved Bibliotek onsdag d. 3. december kl. 19:00-21:30.

At have en emotionelt ustabil personlighedsstruktur kan have indflydelse på, hvordan man forstår egne og andre menneskers følelser og adfærd, og hvordan egne følelser og impulser kan reguleres.
Lidelsen er ofte kendetegnet ved stærke følelsesmæssige udsving og usikkerhed på egen person, som kan påvirke de nære relationer og muligheden for at danne og være i fællesskaber.
Til dette arrangement kan du blive klogere på, hvordan man med en emotionelt ustabil personlighedsstruktur kan arbejde med at forstå egne reaktioner og følelser og dermed opleve mere stabilitet og balance i relationen til andre.
En psykolog vil med et fagligt oplæg fortælle om, hvordan emotionelt ustabil personlighedsstruktur kan komme til udtryk, og en EN AF OS-ambassadør vil dele sine personlige erfaringer med at finde balance i livet med en emotionelt ustabil personlighedsstruktur.
Oplægsholdere
- Mickey Kongerslev, chefpsykolog og professor, Psykiatrien Region Sjælland
- Sofie Bjørn, EN AF OS-ambassadør
Tilmelding til det gratis arrangement sker hos Psykinfo via linket https://tilmeld.events/personlighedsstruktur/signup
Kontakter
Martin Rovang JensenKulturformidler
Tlf:55884138mrojen@naestved.dkNæstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Den gode læseoplevelse: Foredrag med Lea Fløe Christensen9.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Få tips til den gode bogsnak, når litteraturformidler, litterat og forfatter Lea Fløe Christensen besøger Næstved Bibliotek onsdag d. 25. marts kl. 19:00-21:00. Arrangementet er gratis og primært henvendt læsere som er del af en læsekreds, men alle er velkomne.
Fra stressramt til strikker5.3.2026 10:49:44 CET | Pressemeddelelse
Få en introduktion til craft-psykologi når Maria Bjerg, kvinden bag det populære strikkeunivers Skaberglæde, besøger Næstved Bibliotek torsdag den 26. marts kl. 19.00-21.00.
Børnevalg 20264.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Til Børnevalget kan børnene stemme på deres favorit blandt kendte figurer fra børnelitteraturen. Det foregår på alle biblioteker i Næstved Kommune i perioden 10. marts til 24. marts.
Hvad skal vi læse? - hør om det seneste års nye danske og nordiske romaner på Næstved Bibliotek2.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Efter en aflysning i februar grundet snevejr, satser Næstved Bibliotek på at anden gang er lykkens gang: Er du på udkig efter den næste gode bog eller savner du inspiration til din læsekreds? Hvad skal man udse sig blandt de mange gode bøger, der udkommer? Svaret på sådanne spørgsmål kan du få tirsdag d. 17. marts kl. 19:00-21:00, når Liselotte Wiemer giver en guidet tur gennem det seneste års danske og nordiske romaner.
Next Stop Mars: Fremtidens kolonier?26.2.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tankevækkende foredrag om Mars – og mennesker på Mars – med professor i astrofysik ved Københavns Universitet, Anja C. Andersen. Foredraget kan høres torsdag den 19. marts kl. 19.00-21.00 på Næstved Bibliotek.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum