Invitation: Uddannelses- og Forskningspolitisk Topmøde 2025 på DTU
2.10.2025 09:46:40 CEST | DTU - Danmarks Tekniske Universitet | Pressemeddelelse
Den nye geopolitiske virkelighed står øverst på dagsordenen, når politikere, erhvervsliv og studerende mødes til det årlige Uddannelses- og Forskningspolitiske Topmøde den 8. oktober 2025.

Hvad er universiteternes rolle i den nye geopolitiske virkelighed, der i stigende grad præges af usikkerhed og intensiveret konkurrence om viden og teknologisk udvikling? Pernille Langeberg, departementschef i Forsvarsministeriet, vil i sit oplæg forsøge at svare på dette. Spørgsmål om teknologisk suverænitet og forskningssikkerhed forventes at indgå, når partiernes ordførere efterfølgende debatterer emnet.
Majken Schultz, forperson i Carlsbergfondet, der er blandt landets største almennyttige fonde, giver i et oplæg sit bud på, hvad en dansk forskningsstrategi bør indeholde, og hvad den kan opnå. Herefter får både ordførerne og publikum mulighed for at diskutere, hvilke elementer der er vigtigst.
Til sidst vil Thor Deibert, forperson for Polyteknisk Forening, tale om, hvordan man bedst uddanner studerende i den digitale guldalder, hvor kunstig intelligens spiller en stadig større rolle – igen efterfulgt af en debat mellem uddannelses- og forskningsordførerne.
Også uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund (M) deltager og svarer på spørgsmål fra salen.
Debatterne modereres af Josefine Kofoed, journalist på TV2 News. Her skal partiernes ordførere diskutere de aktuelle spørgsmål, mens publikum får mulighed for at udfordre deres holdninger. Følgende ordførere har bekræftet deres deltagelse: Lise Bertelsen (C), Sandra Skalvig (LA), Stinus Lindgreen (RV), Trine Bramsen (S), Sofie Lippert (SF), Heidi Bank (V), Christina Olumeko (Å).
Se det fulde program og tilmeld dig her.
Hvis du vil deltage som journalist, kontakt:
Kontakter
Magnus Staugaard BøyeFuldmægtigPolicy og Relationer
Tlf:20935824mstbo@dtu.dkDTU Presse
Pressekontakten varetages alle hverdage fra kl. 9-16
DTU - Danmarks Tekniske Universitet
DTU er et teknisk eliteuniversitet med international rækkevidde og standard. Vores mission er at udvikle og nyttiggøre naturvidenskab og teknisk videnskab til gavn for samfundet.
Følg pressemeddelelser fra DTU - Danmarks Tekniske Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DTU - Danmarks Tekniske Universitet
Forskere har skabt en magnet med næsten intet magnetfelt23.4.2026 14:36:06 CEST | Pressemeddelelse
Nyt paper i Nature Chemistry beskriver et nyt molekylært materiale, der har stabil indre magnetisme men næsten intet ydre magnetfelt. Det kan på sigt få betydning for energieffektiv elektronik og spintronics.
DTU’s rektor til kommende regering: AI skal styrke forskningen – ikke svække den23.4.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
At bruge AI som erstatning for store dele af universiteternes forskningsadministration vil få konsekvenser for forskningens kvalitet, mener DTU’s rektor Anders Bjarklev. Han opfordrer en ny regering til at genoverveje den nuværende spareplan.
Droneinspektion af solceller skal sikre grøn strøm til flere huse20.4.2026 14:01:42 CEST | Pressemeddelelse
Billeder fra luften kan afsløre, om solceller er defekte, mens AI kan fortælle hvorfor. Det skal sikre hurtigere reparation af solceller – og en større høst af den grønne strøm.
Flere grønne teknologier skal vokse fra universitet til marked16.4.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Nationalt innovationscenter for Power-to-X på DTU får en ny bevilling fra Villum Fonden og udvider indsatsområdet. Nu skal endnu mere forskning blive til grøn innovation.
DTU og Fredericia går sammen om fremtidens energiløsninger10.4.2026 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
DTU opretter hub i Fredericia for at udvikle fleksible studie‑ og forskningsaktiviteter i tæt samarbejde med lokale aktører. Det skal understøtte den grønne omstilling og bidrage til, at Danmark bliver en førende nation inden for bæredygtige og smarte energisystemer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum