Portræt- og havmaler udstiller i Gudenåhuset i Bjerringbro
Tove Lois Andreasen fra Vroue er oktober måneds udstiller i Gudenåhuset med en række landskabsmalerier, hovedsageligt med havmotiver, samt portrætter.

”Hvert menneske er unikt og det fascinerer mig. Jeg hører nogle mennesker sige, at de vælger at få et portræt malet, fordi de oplever en større distance til et malet portræt, end de oplever ved fotografier. Jeg tror det skyldes, at kunstnerens fortolkning kommer mellem portrættet og beskueren", fortæller Tove Lois Andreasen.
Om landskabsmalerierne siger hun: "Havet har rigtig mange ansigter og er i konstant bevægelse. Lyset ændrer sig konstant og dermed farverne. Det gør havmaleriet til en spændende udfordring”.
Vinder af førstepris og publikumspris
Tove Lois Andreasen modtog både kunstnernes 1. pris samt publikumsprisen ved Bjerringbro Kunstforenings censurerede udstilling, Bjerringbro Udstillingen 2023. Publikumsprisen var et nyt tiltag i 2023, hvor vinderen får mulighed for en måneds soloudstilling i Gudenåhuset.
Derfor præsenteres Tove Lois Andreasen nu i Gudenåhuset i hele oktober måned. Tove kalder sig selv for portræt- og havmaler og det er der en god grund til, vil man bemærke, når man bevæger sig rundt i udstillingen, som netop består af en række portrætter af kendte og ikke kendte personer, samt billeder af hav og vand.
Kæmpe vægmaleri i Frederiks
I Frederiks har Tove for nylig leveret et kæmpe udendørs vægmaleri på 2,60 x 23 meter, hvor temaet er byens udvikling fra de første kartoffeltyskere ca. 1759 til byen som den ser ud i dag. Værket blev bestilt af Alhede Borgerforening i 2024 og var færdigt i marts i år.
Tove Lois Andreasen er bosiddende i Vroue syd for Skive og har i oktober måned også en udstilling i Skive. Tove er autodidakt billedkunstner og har for alvor malet siden 2010. I 2019 og 20 har hun modtaget undervisning på Ranum Kunstskole, hvor hun bl.a. lærte nogle vigtige greb både i forhold til forståelse og håndtering af farve og teknik. Et langt liv med erfaringer fra mange forskellige opgaver og miljøer samt en stor portion nysgerrighed er kilden til de ting, hun laver.
Arrangør af udstillingen i Bjerringbro er Gudenåhuset, Bjerringbro Bibliotek og Bjerringbro Kunstforening. Udstillingen kan ses til og med 31. oktober i åbningstiden: mandag, tirsdag og onsdag kl. 10-18, torsdag og fredag kl. 10-17 samt lørdag kl. 10-13.
Billeder
Links
Følg pressemeddelelser fra Viborg Bibliotekerne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Viborg Bibliotekerne
Fire unikke skattejagter venter i Viborgs efterårsskove29.9.2025 08:28:10 CEST | Pressemeddelelse
I efterårsferien inviterer Viborg Bibliotekerne til fire spændende naturskattejagter, der kombinerer leg, læring og eventyr under åben himmel. Med temaet “Skjulte skatte og g(l)emte fortællinger” kan børn i alle aldre sammen med deres voksne tage på tidsrejse gennem Viborg Kommunes skove – fra sagnvæsenernes rige til jernalderens hverdag og H.C. Andersens fodspor.
Aktiv, kreativ og hyggelig efterårsferie for hele familien i Viborg Kommune26.9.2025 13:34:18 CEST | Pressemeddelelse
Når kalenderen siger efterårsferie, står Viborg Bibliotekerne og De Kommunale Ferieaktiviteter klar med et sprudlende program for børn og deres voksne. Ugen byder på alt fra skattejagter i naturen til kreative værksteder, teater, poolparty, rideture og hyggelige stunder både inde og ude.
Georg Brandes og det moderne gennembruds idéer - foredrag i Gudenåhuset den 7. oktober25.9.2025 10:57:14 CEST | Pressemeddelelse
Kom og lyt med, når lektor emeritus Per Dahl fortæller om en af 1800-tallets store kulturpersonligheder, der satte et markant aftryk på litteraturen
Et efterår med ekstra oplevelser for børn, unge og familier på Hovedbiblioteket19.9.2025 12:20:55 CEST | Pressemeddelelse
Hen over efteråret eksperimenterer Kulturskolen Viborg, Institut for Børnekultur og Animated Learning Lab sammen med Viborg Bibliotekerne med at skabe nye typer af kulturoplevelser for børn, unge og familier, der folder sig ud i Børnebiblioteket på Hovedbiblioteket i Viborg. Aktiviteterne skal give erfaringer, der bruges til at gentænke Børnebiblioteket som et nyt og levende kulturelt mødested for børn, unge og familier.
Litteratur lige nu med forfatterne Ingrid Nymo & Gerd Laugesen18.9.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan ser litteraturen ud lige nu? Få et bud på dette på Hovedbiblioteket i Viborg d. 1. oktober, set gennem øjnene på en af de mest interessante stemmer i den nye generation af danske forfattere
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum