Forskere fra Aarhus finder Europas ældste blå pigment i Tyskland
29.9.2025 10:53:08 CEST | Aarhus Universitet: Arts | Pressemeddelelse
Et nyt studie ledt af forskere fra Arts, Aarhus Universitet, har identificeret den tidligste kendte brug af blå pigment i Europa. Fundet kaster nyt lys over oprindelsen af kunst, kreativitet og kropsdekoration.

Arkæologer fra Aarhus Universitet har fundet spor af blå pigment på et stenartefakt, der dateres omkring 13.000 år tilbage til den ældste stenalder, senpalæolitikum. Fundet er gjort ved Mühlheim-Dietesheim i Tyskland, lige øst for Frankfurt.
Ved hjælp af en række avancerede videnskabelige analyser kan forskerne bekræfte, at sporene stammer fra det blå mineralpigment azurit, som ikke tidligere er set i Europas palæolitiske kunst.
-Fundet udfordrer, hvad vi troede, vi vidste om brugen af palæolitiske pigmenter, siger studiets sidsteforfatter og projektleder, professor Felix Riede.
Indtil nu har arkæologisk forskning antaget, at palæolitiske kunstnere overvejende brugte røde og sorte pigmenter. Ingen andre farver er reelt til stede i kunsten fra denne periode. Antagelsen har hidtil været, at det skyldes mangel på blå pigmenter eller begrænset visuel appel.
Baner vej for ny viden
Med fraværet af blå i palæolitisk kunst, tyder den nye opdagelse på, at blå pigmenter kan have været brugt til enten kropsdekoration eller farvning af tøj – aktiviteter, der bevares dårligt og dermed efterlader få arkæologiske spor.
-Tilstedeværelsen af azurit viser, at den palæolitiske befolkning havde viden om mineralpigmenter og kunne få adgang til en meget bredere farvepalet, end vi tidligere troede – og de kan have været ret selektive i den måde, de brugte visse farver på, fortæller studiets førsteforfatter, post.doc Izzy Wisher.
Stenen med azuritsporene blev oprindeligt antaget at være en olielampe. Nu ser det ud til, at stenen har været en blandingsflade eller palet til at forberede blå pigmenter.
Fundet tyder på kunstneriske eller kosmetiske traditioner og giver anledning til en genovervejelse af palæolitisk kunst og farvebrug.
Resultaterne baner nye veje for at udforske, hvordan tidlige befolkninger udtrykte identitet, status og tro gennem materialer, der var langt mere varierede og levende end hidtil antaget.
Studiet er gennemført i samarbejde med Rasmus Andreasen, James Scott og Christof Pearce ved Institut for Geoscience, Aarhus Universitet, samt Thomas Birch ansat ved både Institut for Geoscience (AU) og Nationalmuseet, foruden kolleger fra Tyskland, Sverige og Frankrig.
Det fulde studie er offentliggjort i tidsskriftet Antiquity:
Kontakter
Felix RiedeProfessorArkæologi og Kulturarvsstudier, Aarhus Universitet.
Dansk og engelsk
Izzy WisherPostdocArkæologi og Kulturarvsstudier, Aarhus Universitet.
Engelsk
Billeder
Links
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Arts
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Arts
Kulturlivet kan blive bedre til at lytte til børns forskelligartede stemmer10.3.2026 14:00:00 CET | Pressemeddelelse
Børn oplever mødet med kulturinstitutioner som museer og teatre meget forskelligt. Det viser resultaterne af forskningsprojektet ’BØV – Børns møde med den nationale kulturarv’, som forskere fra Aarhus Universitet står bag. I samarbejde med Nationalmuseet, Det Kongelige Teater og Statens Museum for Kunst har forskerne undersøgt, hvilke strategier de tre kulturinstitutioner bruger til at sikre børns ret til at møde kulturarven, og hvordan det opleves fra børnenes perspektiv.
Akut behov for EU-tolke: Aarhus Universitet inviterer til orienteringsmøde om Masteruddannelse i Konferencetolkning4.3.2026 11:24:43 CET | Pressemeddelelse
Aarhus Universitet inviterer til online orienteringsmøde 6. marts klokken 10-12 om Masteruddannelsen i Konferencetolkning, der især rettet mod en karriere som tolk i EU.
Konference sætter fokus på, hvordan AI ændrer kreativitet og kultur3.3.2026 13:42:22 CET | Pressemeddelelse
Hvordan påvirker kunstig intelligens den måde, vi skriver, skaber og samarbejder på? Det er omdrejningspunktet for konferencen "AI and the Creative Condition," som finder sted 23.–24. marts 2026 på Aarhus Institute of Advanced Studies (AIAS).
Global ulighed begynder, før vi bliver født19.2.2026 16:31:44 CET | Pressemeddelelse
Global ulighed handler ikke kun om indkomst og formue, men om livschancer, der i høj grad bestemmes ved fødslen. På FN´s Verdensdag for social retfærdighed den 20. februar giver professor Christian O. Christiansen et idéhistorisk blik på, hvordan ulighed i stigende grad er blevet normaliseret, og hvorfor den i dag omtales som en krise.
Faaborg Museum får Plantefeber17.2.2026 10:51:41 CET | Pressemeddelelse
Hvornår fik vi for første gang stueplanter i de danske vindueskarme? Hvordan har vores forhold til planter i hjemmet ændret sig historisk set? Og hvilke planter havde malere som Anna Syberg og Alhed i Larsen i deres vindueskarme? Det er nogle af de spørgsmål, man kan blive klogere på, på Faaborg Museums udstilling Plantefeber – Verden i vindueskarmen, der løber fra 1.februar til 6. september 2026.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum



