Forskere fra Aarhus finder Europas ældste blå pigment i Tyskland
Et nyt studie ledt af forskere fra Arts, Aarhus Universitet, har identificeret den tidligste kendte brug af blå pigment i Europa. Fundet kaster nyt lys over oprindelsen af kunst, kreativitet og kropsdekoration.

Arkæologer fra Aarhus Universitet har fundet spor af blå pigment på et stenartefakt, der dateres omkring 13.000 år tilbage til den ældste stenalder, senpalæolitikum. Fundet er gjort ved Mühlheim-Dietesheim i Tyskland, lige øst for Frankfurt.
Ved hjælp af en række avancerede videnskabelige analyser kan forskerne bekræfte, at sporene stammer fra det blå mineralpigment azurit, som ikke tidligere er set i Europas palæolitiske kunst.
-Fundet udfordrer, hvad vi troede, vi vidste om brugen af palæolitiske pigmenter, siger studiets sidsteforfatter og projektleder, professor Felix Riede.
Indtil nu har arkæologisk forskning antaget, at palæolitiske kunstnere overvejende brugte røde og sorte pigmenter. Ingen andre farver er reelt til stede i kunsten fra denne periode. Antagelsen har hidtil været, at det skyldes mangel på blå pigmenter eller begrænset visuel appel.
Baner vej for ny viden
Med fraværet af blå i palæolitisk kunst, tyder den nye opdagelse på, at blå pigmenter kan have været brugt til enten kropsdekoration eller farvning af tøj – aktiviteter, der bevares dårligt og dermed efterlader få arkæologiske spor.
-Tilstedeværelsen af azurit viser, at den palæolitiske befolkning havde viden om mineralpigmenter og kunne få adgang til en meget bredere farvepalet, end vi tidligere troede – og de kan have været ret selektive i den måde, de brugte visse farver på, fortæller studiets førsteforfatter, post.doc Izzy Wisher.
Stenen med azuritsporene blev oprindeligt antaget at være en olielampe. Nu ser det ud til, at stenen har været en blandingsflade eller palet til at forberede blå pigmenter.
Fundet tyder på kunstneriske eller kosmetiske traditioner og giver anledning til en genovervejelse af palæolitisk kunst og farvebrug.
Resultaterne baner nye veje for at udforske, hvordan tidlige befolkninger udtrykte identitet, status og tro gennem materialer, der var langt mere varierede og levende end hidtil antaget.
Studiet er gennemført i samarbejde med Rasmus Andreasen, James Scott og Christof Pearce ved Institut for Geoscience, Aarhus Universitet, samt Thomas Birch ansat ved både Institut for Geoscience (AU) og Nationalmuseet, foruden kolleger fra Tyskland, Sverige og Frankrig.
Det fulde studie er offentliggjort i tidsskriftet Antiquity:
Kontakter
Felix RiedeProfessorArkæologi og Kulturarvsstudier, Aarhus Universitet.
Dansk og engelsk
Izzy WisherPostdocArkæologi og Kulturarvsstudier, Aarhus Universitet.
Engelsk
Billeder
Links
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Arts
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Arts
Teologi tager del i samfundsdebatten22.9.2025 08:29:24 CEST | Pressemeddelelse
Offentlighedsteologi er mere aktuelt end nogensinde. Med åbningsseminaret for Forskningsenheden for offentlighedsteologi og etik den 6. oktober sætter Aarhus Universitet fokus på, hvordan teologien kan bidrage til samtalen om samfundets store udfordringer – fra krig og klima til forsoning og fællesskab.
Metallerne afslører: Bronzealderen var mere forbundet, end vi hidtil har troet11.9.2025 08:34:53 CEST | Pressemeddelelse
Et internationalt forskerhold har i forbindelse med forskningsprojektet Metals & Giants kastet nyt lys over metalhandlen i bronzealderen – og åbnet for nye perspektiver på forbindelserne mellem Sardinien og Norden, hvor de ikoniske hornede hjelme også optræder.
SLØK-forelæsning med Lea Ypi, Professor i Politisk Teori, London School of Economics3.9.2025 08:27:56 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 24. oktober 2025 kl. 13.30-15.00 afholdes årests SLØK-forelæsning på Aarhus Universitet med LEA Ypi, professor i Politisk Teori, London School of Economics
Kultur som immunforsvar: ny doktordisputats udfordrer forståelsen af fællesskaber29.8.2025 08:55:05 CEST | Pressemeddelelse
Den 19. september forsvarer Jesper Sørensen, lektor i Religionsvidenskab ved Aarhus Universitet, sin doktordisputats. En afhandling, der forener hjernens forudsigelser, kroppens immunforsvar og menneskets kulturhistorie for at svare på spørgsmålet: hvorfor overlever kulturer – og forandrer sig?
Læseglæden hos skoleelever falder støt, jo ældre de bliver20.8.2025 10:36:04 CEST | Pressemeddelelse
I 2023 viste den internationale PIRLS-undersøgelse, at danske 4. klasseelevers læseglæde er i frit fald. En ny omfattende undersøgelse fra DPU, Aarhus Universitet af læseglæden hos folkeskoleelever i Rudersdal Kommune bekræfter den bekymrende udvikling, hvor især smartphonen er den store synder. Undersøgelsen peger på forhold i både skolen og hjemmet, der påvirker børn og unges lyst til at læse, og leverer anbefalinger til, hvordan vi kan vække læseglæden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum