Salling Group klar til at bygge kæmpe solcelleanlæg
Kun den allersidste formelle godkendelse fra Aarhus Kommune mangler, for at Salling Group kan sætte spaden i jorden og bygge et nyt solcelleanlæg, der vil give vedvarende energi nok til at drive fem Bilka-varehuse.

Solcelleanlægget bliver bygget ved hovedkvarteret i Aarslev udenfor Aarhus, hvor der allerede er solceller på flere af Salling Groups store administrations- og lagerbygninger. Projektet forventes at stå klar i løbet af 2026 og er endel af virksomhedens strategi om selv at levere stadig mere energi.
- Som virksomhed har vi et mål om, at vi senest i 2050 har fjernet det CO2-aftryk, som vores virksomhed i dag sætter fra driften af vores butikker og øvrige forretning. Det betyder blandt andet, at vi skal bruge stadig mere vedvarende energi, og her giver den nye solcellepark et væsentligt bidrag, siger Henrik Vinther Olesen, bæredygtighedsdirektør i Salling Group,
Solcelleanlægget er på ca. 50.000 m2 og vil fuldt udbygget hvert år levere 10.000.000 kWh, hvilket svarer til energiforbruget i fem Bilka-varehuse, fortæller Senior Energy & Sustainability Manager i Salling Group, Martin Brix Kortegaard og tilføjer, at ambitionen er at kunne producere endnu mere energi selv.
- Med etableringen af anlægget er vi et skridt nærmere mod målet om at øge andelen af egenproduceret energi markant frem mod 2030. Vi har allerede i dag 470 anlæg på butikker, lagre og administrationsbygninger – og nu går vi videre med et anlæg på jorden ved hovedkvarteret i Årslev, siger Martin Brix Kortegaard.
Projektet har været undervejs i flere år og har løbende gennemgået en ganske grundig screening for miljøforhold. Alle undersøgelser er nu tilendebragt, og kun den allersidste godkendelse fra Aarhus Kommunes Miljøafdeling står nu mellem entreprenøren og et færdigt anlæg.
- Når man opfører et så stort anlæg, som vi her taler om, er det helt naturligt, at der er en grundig proces, som sikrer, at både planter, dyr og drikkevand bliver passet på. Den vished har vi nu, og nu venter vi utålmodigt på at kunne omsætte ambitionerne til handling, siger Henrik Vinther Olesen.
Anlægget opføres som nævnt ved Salling Groups danske hovedkvarter i Årslev ved Aarhus, hvor omkring 1.400 medarbejdere har deres daglige gang på lagre samt i bageri og administration. Virksomheden er fondsejet med knap 70.000 ansatte, der arbejder i 2.000 butikker, restauranter mv. fordelt i Danmark, Tyskland, Polen, Estland, Letland og Litauen.
Salling Groups overskud bliver enten investeret tilbage i forretningen og nye arbejdspladser eller går via virksomhedens ejer, Salling Fondene, til projekter og initiativer inden for blandt andet kunst og kultur, sport, uddannelse og forskning. Siden 2012 har fondene uddelt flere end 2,3 mia. kr.
Kontakter
Group CommunicationSalling Group
Tlf:8778 5002press@sallinggroup.comOm Salling Group
Med kæder som føtex, Bilka, Netto, Rimi og Salling stormagasiner og BR arbejder vi i Salling Group for at gøre hverdagen bedre gennem gode indkøbsoplevelser, muligheder for job i hele landet og lettere vej til en ansvarlig livsstil. Knap 70.000 dedikerede kolleger i Danmark, Tyskland, Polen, Letland, Estland og Litauen servicerer hver uge millioner af kunder.
Fordi vi er 100% ejet af Salling Fondene, går en del af vores overskud tilbage til samfundet. Siden 2012 har Salling Fondene doneret mere end 2,3 mia. kroner til uddannelse, kultur, sport, socialt arbejde og andre gode formål.
Følg pressemeddelelser fra Salling Group
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Salling Group
Donation fra Salling Groups kunder: Julemærkehjemmene modtager milliondonation fra salget af samlealbum fra Valdes Jul - Vintermiraklet12.12.2025 09:35:00 CET | Pressemeddelelse
Det populære samlealbum fra årets TV 2 julekalender Valdes Jul - Vintermiraklet, har indbragt over en million kroner i donation til Julemærkehjemmene.
Salling Group opfører et af Danmarks største privatejede ladeanlæg til el-lastbiler5.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Landets største dagligvarekoncern bygger stort ladeanlæg til el-lastbiler ved Nettos centrallager i Køge, som led i at gøre sin logistik emissionsfri inden 2040.
Salling fortsætter ekspansionen i hovedstadsområdet4.12.2025 09:30:00 CET | Pressemeddelelse
Salling tager endnu et historisk skridt ind i københavnsområdet, når stormagasinet åbner i Rødovre Centrum.
Her åbner Salling Groups beredskabsbutikker26.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Efter en grundig gennemgang af Danmarkskortet er alle 51 lokationer for Salling Groups beredskabsbutikker nu identificeret.
Salling åbner juleunivers på toppen af Aarhus11.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Julen i Salling bliver ekstraordinær i år, når Sallings Roofgarden i Aarhus forvandles til juleeventyr.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum