Når kulden kommer, rykker skadedyrene ind: Dette dyr frygtes af flest danskere
30.9.2025 06:30:00 CEST | GF Forsikring | Pressemeddelelse
De kolde måneder står for døren, og det betyder mus, rotter og andet utøj, som søger ind i dit hjem i ly for kulden udenfor. Ifølge ny undersøgelse har tæt på hver femte dansker fået synlige skader på deres ejendom forårsaget af skadedyr det seneste år. GF Forsikring anbefaler forebyggende tiltag.

Huller i træværket, ubudne gæster i madrasser og sengebetræk, udgravede gange i porøse mørtelfuger og isolering på loftet med aftryk fra musetænder.
Den slags kan få det til at løbe koldt ned ad ryggen på enhver husejer, og ifølge en ny undersøgelse har det være en del af hverdagen for 17 procent af danskerne. Så mange har nemlig fået synlige skader forvoldt af skadedyr på deres hjem eller ejendom det seneste år.
- Skadedyr skal man altid tage sig i agt for, men vi ved, at særligt efteråret og vinteren er de slemmeste sæsoner på året. Når det bliver koldt, søger mus, rotter og andre skadedyr indenfor i varmen, og det kan både være til stor mental gene og få materielle konsekvenser, når der bliver gravet i murværket, ledninger og lavet huller i tøj og andre ejendele, siger Martin Rundager, direktør for Skadehjælp hos GF Forsikring.
Ifølge samme undersøgelse frygter danskerne især at få besøg af rotter, som da også er et af de mest udbredte skadedyr i Danmark. Det var da også særligt rotter, mus, møl og myrer, som kom på ubudent besøg hos flest danskere det seneste år.
Skader kan undgås
GF Forsikring peger på, at det ikke er alle forsikringsselskaber, som dækker skadedyr som standard. Ofte skelnes der også mellem typen af skadedyr og den skade, de kan forvolde på huset.
Derfor er det vigtigt at se sin forsikring efter i sømmene og gøre brug af forebyggende tiltag, som kan medvirke til, at skadedyrene aldrig kommer indenfor.
- Der findes en lang række tiltag, som er nemme at gøre brug af. De fleste kommer dog først i tanke om dem, når de kan høre, at det pusler på loftet og i murerne, og så er skaden sket. Ikke desto mindre kommer man langt ved at håndtere sine madvarer korrekt, sørge for udluftning og rengøring og sørge for at lukke huller og sprækker i murværket, siger Martin Rundager.
Hvad angår rotter, som ifølge undersøgelsen var på besøg i flest danskeres hjem det seneste år, bør man som boligejer sørge for at lukke alle åbninger i bygninger, holde planter og affald væk fra murer og sikre afløb og kloakker.
I det medlemsejede GF Forsikring gælder det solidariske princip om overskudsdeling, som betyder, at alle GF-medlemmer får del i et evt. overskud, når regnskabet gøres op sidst på året – uanset om man i årets løb har haft en skade eller ej. Det vil sige: Jo færre skader og omkostninger i årets løb, jo mere overskud er der til alle. Af samme grund dækker selskabet 50 procent af udgifterne til en rottespærre efter en kloakskade.
Nøgleord
Kontakter
GF Forsikrings pressetelefon
Send også gerne mail. Det er ikke muligt
at sende sms'er til pressetelefonen.
Rasmus DamkjærKommunikation & PresseGF Forsikring
Presse- og kommunikationskonsulent
Følg pressemeddelelser fra GF Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring
Er du klar til højsæsonen for cykeltyverier? Disse cykelejere er mest udsatte28.5.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af cykeltyverier faldt i 2025, men hos GF Forsikring er skadeudgifterne til dækning af cykeltyverier alligevel steget. Det er et klart signal om hvilke cykler, tyvene har hang til – og hvilke cykelejere, der skal have ekstra styr på sikkerheden de kommende måneder, lyder det.
GF Vestsjælland i Sorø er vokset ud af rammerne27.5.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
SORØ: GF Forsikrings lokale kontor i Sorø er vokset ud af de nuværende rammer på Boldhusgade 3 og er derfor flyttet til større og mere tidssvarende lokaler.
GF Skive, Thy og Mors flytter til nye og større lokaler i Skive19.5.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Til efteråret 2026 flytter skive-afdelingen i GF Skive, Thy og Mors til nye og mere moderne lokaler for bl.a. at styrke medlemsoplevelsen og tilbyde medarbejderne et forbedret arbejdsmiljø.
Nyt samarbejde om tidlig opsporing af type 2-diabetes30.4.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
GF Forsikring støtter nu Diabetesforeningens ”sundhedsbus”, der i den kommende tid skal køre landet tyndt for at opspore type 2-diabetes hos de tusindvis af danskere, der går rundt med sygdommen uden at vide det.
Genvalg til GF Forsikrings bestyrelse25.4.2026 13:57:57 CEST | Pressemeddelelse
På den årlige generalforsamling i GF Forsikring var der både genvalg til Torben B. Pedersen, Esbjerg, som formand og til de tre bestyrelsesmedlemmer Mattias Andersen, Bogense, Lykke Outzen Mørk, Køge, og Christian Hermansen, Horsens.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum