Bekymrende udvikling i de nordiske fængsler
23.9.2025 16:22:58 CEST | Fængselsforbundet | Pressemeddelelse
Det bliver stadig mere udfordrende at opretholde det særlige nordiske fængselssystem, der er kendetegnet ved god personaledækning, høj dynamisk sikkerhed og fokus på kriminalitetsforebyggelse. Sådan lyder budskabet fra Nordiske Fengselsfunktionærers Union (NFU), der i denne uge afholder konference i Odense. NFU er et samarbejde mellem fagforeningerne i Norge, Finland, Island og Danmark.

Repræsentanterne fra de fire lande peger på en bekymrende udvikling, hvor politikerne i stigende grad griber til hårdere straffe uden at afsætte midler til personale og resocialisering af de indsatte.
NFU's formand, Asle Aase (N), siger: "Politikerne er nødt til at erkende, at vi mangler personale og kapacitet til at håndtere udfordringerne i fængslerne i fremtiden, hvis de vil bevare den særlige nordiske måde at drive fængsler på."
Han peger på, at der ikke findes quick-fix-løsninger i form af import af udenlandsk arbejdskraft, leje af udenlandske fængsler, privatisering af fængselsopgaver eller smart prisons.
"Løsningerne er hverken at importere eller eksportere vores fængselsopgaver, og der er heller ingen teknologiske genveje, der kan løse vores problemer. Den vigtigste ressource er fængselspersonalet. Sådan har det altid været – og sådan vil det også være i fremtiden," siger Asle Aase.
Yderligere information:
Formand for NFU, Asle Aase
Telefon +47 976 95 268
Mail: aase@fengselogfriomsorg.no
Nordiske Fengselsfunktionærers Union er et samarbejde mellem de nordiske fængselsforbund. Organisationen repræsenterer fængselsbetjente og andre medarbejdergrupper i Danmark, Norge, Finland og Island.
Kontakter
Kommentarer til pressen: Forbundsformand, Bo Yde Sørensen
Tlf:72 55 99 98bys@faengselsforbundet.dkBilleder
Følg pressemeddelelser fra Fængselsforbundet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fængselsforbundet
Seneste tal om Danmarks Fængsler13.4.2026 09:35:02 CEST | Pressemeddelelse
Fængselsforbundets faktanotat samler seneste tal for udviklingen i fængslerne.
Hver fængselsbetjent skal holde styr på stadig flere indsatte10.4.2026 06:00:00 CEST | Nyhed
Selvom personalekurven går opad, går det nedad med personaledækningen.
Fængslerne har aldrig været så propfyldte som nu9.4.2026 09:35:39 CEST | Nyhed
Belægsprocenten lå på 103 procent i 2025. Det er ny rekord.
Ansatte på Kærshovedgård: ”Vi er glade for at arbejde her”16.3.2026 13:09:46 CET | Nyhed
Medier og politikere skaber et forkert billede af Kærshovedgård, lyder kritikken fra medarbejderne på udrejsecentret.
Historisk aftale sikrer ligeløn for ansatte i Kriminalforsorgen i Grønland16.2.2026 17:42:07 CET | Pressemeddelelse
En ny aftale betyder, at anstaltsbetjentene i Grønland fremover får samme løn- og ansættelsesvilkår som kollegaerne i Danmark og på Færøerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum