Power

Smartphone til en tusse: POWER lancerer eget smartphone-brand

Del

Onsdag den 1. oktober lancerer elektronikkæden POWER to smartphone-modeller under eget brand. Med Cepter Mobil ønsker POWER at tilbyde en prisvenlig smartphone til de mange kunder, som efterspørger en mere simpel og overskuelig mobiltelefon, der stadig har adgang til alle nødvendige funktioner.

POWERs nyudviklede smartphone Cepter Mobil kommer i to modeller: Cepter Nivo A1, som kommer til at koste 899 kroner, imens den lidt større Nivo V2 kommer til at koste 1299 kroner.
POWERs nyudviklede smartphone Cepter Mobil kommer i to modeller: Cepter Nivo A1, som kommer til at koste 899 kroner, imens den lidt større Nivo V2 kommer til at koste 1299 kroner.

Cepter Mobil. Det er navnet på den smartphone, som POWER begynder at sælge til sine kunder fra 1. oktober. POWER er dermed en af de absolut første kæder i Norden, som kan løfte sløret for sit helt eget smartphone-brand. Cepter Mobil-smartphonen kommer i to modeller – Cepter Nivo A1 og Nivo V2 – som prismæssigt kommer til at ligge lige under og over 1000 kroner.

- Vi glæder os helt vildt til lanceringen af Cepter Mobil. Den er kommet til verden, fordi vi er gået sammen på tværs af de nordiske markeder for at skabe en simpel smartphone til de kunder, der efterspørger det. Og det er der faktisk mange, som gør. Cepter-telefonerne er entry-level-modeller, der leverer de nødvendige specs til en rigtig god pris, og vi ser frem til at få dem i butikkerne, siger Maksim Nefedjev, salgschef for Telecom hos POWER. 

Oplagt smartphone til børn eller seniorer
Cepter-smartphonens to modeller er begge brugervenlige og lavet til hverdagsbrug med fokus på det, der er vigtigst for forbrugerne. De er derfor udstyret med et velfungerende kamera og en processor, der passer til de mest basale hverdagsbehov.

- Smartphonen er oplagt til børn, der skal have deres første mobiltelefon, eller til seniorer, der har brug for en overskuelig smartphone for at kunne logge på MitID. Her giver vi forbrugerne mulighed for at få de nødvendige adgange gennem en telefon til en pris, alle kan være med på. Den store model er udstyret med et kamera på 50 megapixel, som tager meget fine billeder til prisen, fortæller Maksim Nefedjev.

Investerer massivt i eget brand
Lanceringen markerer et stort skridt for POWERs egen brandstrategi. Cepter er allerede etableret inden for kategorierne gaming, laptop, tablet, tv og lydprodukter – og nu altså også inden for telecom.

- Vi går ikke på kompromis med specifikationerne, så trods den fordelagtige pris får kunderne altså en telefon, der kan det, den skal kunne,” siger Maksim Nefedjev, der dog ikke ønsker at dykke for dybt ned i de præcise specifikationer. Dem gemmer han til selve lanceringen.

Cepter-telefonerne lander på hylderne i alle POWER-butikker den 1. oktober. Prisen for en Cepter Nivo A1 bliver 899 kroner, imens prisen for den lidt større Nivo V2 bliver 1299 kroner.

Kontakter

PressekontaktPresseansvarligPOWER Danmark

Ring til POWERs presseansvarlige på tlf. 2133 8088 (vi modtager desværre ikke dine sms'er), eller send os en mail på presse@power.dk.

Tlf:+45 2133 8088presse@power.dk

Om POWER

POWER-eventyret begyndte i Danmark tilbage i 2015 med åbningen af POWER Glostrup. Senere åbnede vi butikker i Finland, e-handel i Sverige, i 2017 kom POWER til Norge, og i 2023 fik vi 29 fysiske butikker i Sverige. 

I dag er POWER Nordens nye elektronikgigant med knap 230 butikker (ca. 270 inkl. franchises) og 6000 medarbejdere fordelt på fire lande – og vi vokser stadig. 

Hos POWER gør vi os altid umage med at være et skridt foran, for det resulterer i velovervejede, effektive løsninger og holder priserne lave - og sikrer samtidig vores kunder den bedste handelsoplevelse.

POWER i Danmark, Norge, Finland og Sverige er ejet af POWER International, som AWILHELMSEN AS og Dolphin Invest AS, ejet af Øivind Tidemandsen, står bag. 

Vores erklærede mål er at skabe en sund og rentabel virksomhed, som sikrer trygge arbejdspladser for nuværende og kommende medarbejdere. Det gør vi via effektive løsninger, som kommer vores kunder til gode – og med mindst mulig negativ effekt på samfund og miljø.

Følg pressemeddelelser fra Power

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Power

POWER vender identitetstyveri til succes: "Vi havde aldrig fået de kreditter uden ham"15.9.2025 08:25:58 CEST | Pressemeddelelse

I efteråret 2024 begyndte en kedelig sag om identitetstyveri, som nu er vendt på hovedet og har udviklet sig til en succeshistorie for elektronik- og hvidevarekæden POWER. En svindler udgav sig dengang for at være den danske kædes administrerende direktør og bestilte varer i øst og vest. I dag er svindlen dog utilsigtet endt i et samarbejde mellem POWER og en meget kompetent kinesisk producent af hvidevarer. ”Jeg lægger mig fladt ned. Vi havde aldrig fået den her kontakt og de kreditter uden svindleren”, siger direktør Jesper Boysen.

POWER oplever historisk boom i studiesalget: ”Vi har aldrig oplevet noget lignende”6.8.2025 13:39:11 CEST | Pressemeddelelse

De danske studerende dropper i stor stil de tunge bøger og rykker studielivet over på skærmen - og det kan mærkes på salget af elektronisk studieudstyr. Allerede på første dag af studiesalget hos POWER steg salget af computere med over 300 procent, imens tablets er buldret frem med over 250 procent. ”En god computer er lige så vigtig som dit studiekort,” siger salgschef Jonas Lindquist.

Succes efter jubilæumskampagne: POWER solgte for 10 millioner kroner på 10 minutter1.8.2025 11:46:45 CEST | Pressemeddelelse

Der stod kunder i kø foran samtlige 27 POWER-butikker, da elektronik- og hvidevarekæden i dag skød sit 10-årsjubilæum i gang. Men allerede torsdag aften tyvstartede POWER med et liveshopping-show, hvor der blev solgt for 10 millioner kroner i løbet af de første 10 minutter. Markedsføringskampagnen op til jubilæet er den største satsning i POWERs historie, og kædens direktør er allerede tilfreds: ”Vi har ikke bare satset stort, men kæmpestort, og det har givet pote, for lige nu tæsker salget afsted”.

Danskerne går slush- og is-amok: POWER oplever eksplosiv vækst i sommervarmen17.7.2025 14:05:42 CEST | Pressemeddelelse

Sommerens hede dage sender ikke kun danskerne mod stranden, men også ind i POWER, hvor der bliver langet rekordmange slush ice- og ismaskiner over disken. Elektronik- og hvidevarekæden har oplevet en vækst på over 300% i salget af ismaskiner i forhold til samme periode sidste år, og danskerne har nu også kastet sig over en nyhed: Slush ice-koncentrat som det, man kender fra sportshaller og grillbarer.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye