Nivaagaards Malerisamling

Med penslen som sværd! Foredrag om Artemisia Gentileschi

19.9.2025 10:30:02 CEST | Nivaagaards Malerisamling | Pressemeddelelse

Del

I anledning af museets nyerhvervelse af værket Susanna og de ældste (1644-48) af Artemisia Gentileschi inviterer Nivaagaards Malerisamling til foredrag om 1600-tallets betydningsfulde kvindelige kunstner, der for første gang kan opleves i en dansk samling.

Maleriet 'Susanna og de ældste' (1644-48) af Artemisia Gentileschi på Nivaagaards Malerisamling.
Maleriet 'Susanna og de ældste' (1644-48) af Artemisia Gentileschi på Nivaagaards Malerisamling.

Foredrag: The Brush as a Sword - The Art of Artemisia Gentileschi
v/ kunsthistoriker Cynthia Osiecki

Tirsdag 23. september | kl. 17 - 18

Nyheden om museets erhvervelse af Susanna og de ældste af Artemisia Gentileschi (1593 – ca. 1656) nåede verden rundt, da maleriet for to uger siden fik sin plads i samlingen. Med nyerhvervelsen blev et værk af den mest betydningsfulde kvindelige kunstner fra 1600-tallet sikret til et dansk museum, hvor det tilmed hænger over for et familieportræt af 1500-tallets kvindelige pioner i malerkunsten, Sofonisba Anguisola.

I denne anledning inviterer Nivaagaards Malerisamling til en ganske særlig fyraften på museet med foredrag ved kunsthistoriker Cynthia Osiecki om Artemisia Gentileschi og hendes helt særlige plads i kunsthistorien.

Artemisias liv og praksis er lige så relevant i 2025 som i 1600-tallet: Hun oplevede som ganske ung overgreb fra sin lærer, efterfulgt af en ydmygende retssag med tilhørende tortur, og brugte livet igennem den personlige oplevelse i sine malerier. Den religiøse fortælling om Susanna er et eksempel på dette og et tilbagevendende hovedmotiv. Artemisia Gentileschi repræsenterer et unikt perspektiv på stærke kvindefigurer og har med sine markante og teknisk dygtige værker opnået ikonisk status i kunsthistorien op til i dag, hvor hun bl.a. er en vigtig inspirationskilde for samtidskunstnere som engelske Tracey Emin og fransk-danske Apolonia Sokol.

Artemisia Gentileschi blev oplært til at blive maler af sin far, Orazio Gentileschi, og flertallet af hendes værker fremstiller kvinder som stærke og handlekraftige hovedpersoner i bibelske og mytologiske fortællinger. I foredraget vil kunsthistoriker og kurator ved Nasjonalmuseet i Oslo, Cynthia Osiecki, fortælle, hvad man ved om Artemisias kunstneriske liv, virke og kunstneriske praksis. Artemisia er i dag godt repræsenteret i Skandinavien med værker på Nasjonalmuseet i Oslo, Nationalmuseum i Stockholm og nu også på Malerisamlingen i Nivå.

Cynthia Osiecki er kunsthistoriker med kandidatgrader fra universiteterne i Nijmegen og Amsterdam. Siden 2018 har hun været kurator for gamle mestre ved Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design i Oslo, Norge.

Bemærk: foredraget foregår på engelsk.

Pris inkl. entré til museet: 150 kr. / 90 kr. for årskortholdere. Cafeen tilbyder aftenens ret til 170 kr. efter arrangementet.

Billetter købes via nivaagaard.dk. Direkte link her.

Læs mere om nyerhvervelsen her.

Billeder

Download
Artemisia Gentileschi, Susanna og de ældste (1644-48), Nivaagaards Malerisamling
Artemisia Gentileschi, Susanna og de ældste (1644-48), Nivaagaards Malerisamling
Fotograf David Kahr Nivaagaards Malerisamling
Download
Maleriet 'Susanna og de ældste' (1644-48) af Artemisia Gentileschi på Nivaagaards Malerisamling.
Maleriet 'Susanna og de ældste' (1644-48) af Artemisia Gentileschi på Nivaagaards Malerisamling.
Download

Links

Om Nivaagaards Malerisamling:

Nivaagaards Malerisamling er et klassisk kunstmuseum med en unik samling af 500 års verdenskunst fra italiensk renæssance, nederlandsk barok og dansk 1800-tal samt skiftende særudstillinger med nyere eller moderne kunst. Museet ligger i en smuk gammel rododendronpark, der også huser det populære 'Reservat for truede ord' med omkring 100 ord, som er ved at forlade vores sprog

Følg pressemeddelelser fra Nivaagaards Malerisamling

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Nivaagaards Malerisamling

Invitation til pressevisning: 'Skovens tid'8.1.2026 10:41:47 CET | Presseinvitation

Pressevisning fredag 16. januar kl. 11 Direktør ved Nivaagaards Malerisamling, Andrea Rygg Karberg, byder velkommen. Kurator og inspektør Lise Villemoes Grønvold præsenterer udstillingen Mulighed for interviews og fotografering Presse, der ønsker at deltage i pressevisningen, bedes tilmelde sig på forhånd inden 15. januar til kommunikationsansvarlig Kirsten Baltzer Kahr: kbk@nivaagaard.dk Med afsæt i vores lands aktuelle grønne ambitioner undersøger særudstillingen Skovens tid, hvad det vil sige, at Danmark atter skal være et skovland. Hvilken rolle spiller kunsten i vores forestillinger om skoven - og i de igangværende skovrejsningsprojekter landet over? Hvad kræver det af os at skulle leve tættere med naturen efter flere hundrede år, hvor vi rykkede væk fra den? Publikum kan se frem til at få vores fremtid som skovborgere diskuteret og udfoldet gennem samtidskunstnerne Ahmad Siyar Qasimi, Camilla Berner, Emmarosa Liebgen, James Aldridge, Jesper Just, Pia Rönicke, Rasmus Myrup og Rune

Nivaagaards Malerisamling afslutter 2025 med sit næsthøjeste besøgstal - og byder velkommen til Skovens tid, Richard Winther og Christine Swane i 202630.12.2025 09:28:22 CET | Pressemeddelelse

Besøgstallet på Nivaagaards Malerisamling har netop passeret 82.000, der placerer 2025 som det næstmest besøgte år i museets historie. Året blev indledt med slutspurten på WETLAND - Michael Kvium, der også løb med 2. pladsen for museets mest besøgte udstilling, kun overgået af William Morris-udstillingen fra rekordåret 2019 med 88.033 gæster. Samtidig åbnede i januar Kunstnerkolonien i Hornbæk, der bød på virkelighedens møde med kunstværkerne fra den populære DR-serie som denne gang havde taget samtidskunstnerne Apolonia Sokol, Noah Umur Kanber, Kasper Eistrup, Christian Schmidt-Rasmussen, Jeannette Ehlers og Nina Saunders med til de nordsjællandske kyststrækninger. Henover foråret og sommeren strømmede publikum ind på museet for at se opfølgeren på Morris-udstillingen: Bloomsbury-gruppen. Kunsten at leve, der lod gæsterne fordybe sig i 1900-tallets generation af britiske pionerer inden for litteratur, kunst, filosofi, økonomi og livsførelse, kurateret med farverige Bloomsbury-designs

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye