Oxfam Danmarks reaktion på melding om folkedrab i Gaza
En uafhængig FN-undersøgelseskommission har blandt andet konkluderet, at Israel siden oktober 2023 har begået folkedrab i Gaza.
Oxfam Danmarks reaktion på, at en uafhængig FN-undersøgelseskommission konkluderer, at Israel siden oktober 2023 har begået folkedrab i Gaza.
Lars Koch, generalsekretær i Oxfam Danmark udtaler:
"Kommissionen bekræfter, hvad vores ansatte og partnere inde i Gaza har været vidner til i snart to år. Israel er i gang med at begå et folkedrab mod palæstinensere i Gaza. Det er helt forfærdelige scener, der udspiller sig inde i Gaza hver dag. Civile sulter, bliver dræbt og er spærret inde. Det er på tide, at vi gør mere for at standse det."
”Ifølge folkedrabskonventionen er vi forpligtet til at forhindre folkedrab. Derfor mener vi, at Danmark bør øge presset for at få suspenderet associeringsaftalen mellem EU og Israel og samtidig stoppe for vores våbeneksport til Israel. Vi er medskyldige, hvis vi ikke gør mere for at stoppe det, der foregår."
Kontakter
Amanda HolmenPressemedarbejder, Oxfam Danmark
Tlf:28198122aho@oxfam.dkFølg pressemeddelelser fra Oxfam Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Oxfam Danmark
På ti dage har den rigeste ene procent af verdens befolkning brændt deres CO2-andel for 2026 af10.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Få dage inde i 2026 har de allerrigeste opbrugt deres andel af det samlede CO2-budget. Det kalder på politisk handling, mener Oxfam.
Oxfam fordømmer krænkelsen af international lov i Venezuela og frygter alvorlige humanitære konsekvenser5.1.2026 13:07:13 CET | Pressemeddelelse
Udviklingen i Venezuela kan få store konsekvenser for civilbefolkningen, advarer Oxfam, der har en række partnere og ansatte i landet.
Oxfam om nyt klimamål: Vi går glip af en oplagt mulighed for at blive et ægte grønt foregangsland18.12.2025 10:13:24 CET | Pressemeddelelse
Oxfam Danmark er skuffede over det klimamål, som regeringen netop har præsenteret.
Over 27.000 har krævet handling i Gaza – i dag overleveres deres beskeder til statsministeren25.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mange tusinde danskere har krævet handling i Gaza fra den danske regering. Oxfam Danmark har samlet opråbene fra befolkningen i en bog, der i dag bliver overleveret til statsminister Mette Frederiksen. Presset på Israel er fortsat nødvendigt, mener Oxfam.
Oxfam Danmarks reaktion på COP30-aftale: ”Det er virkelig skuffende”22.11.2025 19:40:24 CET | Pressemeddelelse
På klimatopmødet nåede landene ikke til enighed om klimafinansiering til det globale syd. Det møder hård kritik fra Oxfam Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum