TEKNIQ: Flot medalje til dansk elektriker-talent
13.9.2025 19:19:52 CEST | TEKNIQ | Pressemeddelelse
Elektriker Casper Kærvang Pedersen fra Øgaard A/S sikrede sig en flot bronzemedalje ved EuroSkills 2025 i Herning.

Elektriker Casper Kærvang Pedersen fra Øgaard A/S i Farsø har netop vundet en bronzenmedalje for det danske landshold. Han stillede sig på podiet i kategorien Electrical Installations ved EuroSkills 2025 efter flere dages intens konkurrence.
- Jeg er utrolig glad for at kunne tage en medalje med hjem fra EuroSkills. Selvfølgelig drømmer man om guld, men det betyder meget at stå på podiet og blive anerkendt som en af Europas bedste, siger Casper Kærvang Pedersen.
Inspiration til flere unge
Hos TEKNIQ er der stor stolthed over præstationen.
- En bronzemedalje er en meget flot bekræftelse af Caspers faglige styrke. En ung mand med kæmpe talent. Den slags resultater er med til at skabe stolthed om vores fag og inspirere andre unge til at gå den samme vej, siger Maria Schougaard Berntsen, underdirektør hos TEKNIQ, der organiserer virksomheder i det tekniske erhvervsliv.
EuroSkills 2025 i Herning samlede 279 unge fra hele Europa i 47 forskellige fag og kulminerede med kåring af vindere og præmieoverrækkelse lørdag aften.
Yderligere information, kontakt:
Kathrine Ejdum Kjølberg, presseansvarlig i TEKNIQ: 77 41 15 60 / kek@tekniq.dk
Nøgleord
Kontakter
Kathrine Ejdum KjølbergPresseansvarlig
Tlf:77411560kek@tekniq.dkBilleder
Om TEKNIQ
Erhvervsorganisationen TEKNIQ repræsenterer det tekniske erhvervsliv, der er drivkraften i den bæredygtige og digitale vækst i Danmark. Virksomhederne beskæftiger cirka 55.000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
Maskinindustrien mere end halverer sit klimaaftryk17.9.2026 06:03:00 CEST | Pressemeddelelse
Maskinindustrien har skåret over halvdelen af sin udledning væk siden år 2000, hvilket er hurtigere end resten af industrien og beviser værdien af grøn omstilling, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Nu bruger 9 ud af 10 virksomheder i det tekniske erhvervsliv AI16.9.2026 06:35:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny medlemsundersøgelse fra erhvervsorganisationen TEKNIQ viser en eksplosiv vækst i brugen af AI. Ni ud af ti virksomheder i det tekniske erhvervsliv bruger nu kunstig intelligens, hvilket ligger langt over det gennemsnitlige niveau blandt danske virksomheder.
TEKNIQ: Endelig skinner solen over de kommunale tage14.9.2026 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra i dag gør en ny lov det markant lettere for kommuner og regioner at opsætte solceller på offentlige bygninger uden bureaukratisk bøvl, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ, der gennem flere år har arbejdet for det.
TEKNIQ: PISA-chok kræver politisk handling10.9.2026 15:05:39 CEST | Pressemeddelelse
De historisk dårlige PISA-resultater viser, at der er behov for politisk handling, da faldende faglighed blandt unge kan få konsekvenser langt ud over folkeskolen, advarer erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Nye tal: Materialepriserne på el stikker af8.9.2026 08:31:38 CEST | Pressemeddelelse
Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at priserne på elmaterialer nu ligger på rekordhøjt niveau. Tårnhøje kobberpriser på verdensmarkedet, gør det dyrere at renovere og bygge nyt i Danmark, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

