DI: Nyt våbenindkøb booster Danmarks forsvarsindustri
Partierne bag forsvarsforliget valgte europæiske våbenindkøb for 58 mia. kr. Via krav om industriaftaler giver aftalen dansk forsvarsindustri milliardordrer.

Danmark har udført sit største våbenindkøb nogensinde. Der skal indkøbes to typer af systemer. Et langtrækkende og et mellemlangt. Begge systemer faldet ud til europæisk fordel, blandt andet med købet af det europæiske luftforsvarssystem SAMP/T. Og med krav om modkøb og industrisamarbejde på et tocifret milliardbeløb drysser ordrerne tilbage på dansk forsvarsindustri.
- Indkøbet er en vigtig og en rigtig beslutning. Det viser ikke mindst den seneste udvikling i Polen. Det er også den største investering nogensinde, siger DI’s vicedirektør og chef for DI Forsvars og Sikkerhed Joachim Finkielman.
- Beslutningen om at investere i avanceret luftforsvar styrker ikke kun vores sikkerhed, men genopbygger også kompetencer, som Danmark ikke har haft i årtier. Med fokus på europæiske løsninger åbnes døre for danske virksomheder til at levere ekspertise inden for sensorer, missilteknologi, integration og vedligehold.
Det første af de nye systemer forventes at være aktivt allerede i år. De øvrige ventes operative i løbet af 2028 og 2029. Industrisamarbejdet vil ifølge DI’s direktør udvikle dansk forsvarsindustris kompetencer og skabe en tættere forbindelse mellem virksomheder og Forsvaret i et offentligt-privat samarbejde
Joachim Finkielman pointerer endvidere, at Danske virksomheder har markante kompetencer på sensorer, integration af teknologier, vedligehold m.v. som vil være helt oplagt at bringe i spil. Men vi har også meget at lære om drift af luftforsvar og missilteknologi.
- Industrisamarbejde er med til at udvikle dansk forsvarsindustri og integrere danske virksomheder dybere i europæisk forsvarsindustri. Det kan skabe store eksportmuligheder, yderligere produktion i Danmark og vigtigst af alt overførsel af teknologi til Danmark, som vi ikke har i forvejen.
- Industrisamarbejdet er også med til at skabe forsyningssikkerhed og en tættere relation mellem danske virksomheder og dansk forsvar ved, at virksomhederne sættes i stand til at bidrage til drift og vedligehold af systemerne. Det er særdeles vigtigt under krise og krig, og det er vi glade for regeringen lægger vægt på.
Samarbejdet kan både bestå i, at de udenlandske leverandører køber forsvarsmateriel direkte fra danske virksomheder, eller at de indgår partnerskaber om udvikling af nye produkter og systemer.
Kontakter
Kontakt pressekoordinator Lars Bøgeskov, 22363138, larb@di.dk
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Katastrofe afværget: Midlertidig løsning på astronomisk emballageregning sikret11.9.2025 17:29:59 CEST | Pressemeddelelse
Der er fundet en mindelig kortsigtet løsning for producentansvaret, som Dansk Industri (DI) hilser velkommen. Men den langsigtede løsning bliver uhyre vigtig, så der skal regeringen virkelig i arbejdstøjet, lyder det fra DI.
DI: Europæisk trepart om havvind er et vigtigt skridt for billigere og grønnere strøm4.9.2025 18:30:06 CEST | Pressemeddelelse
Fælles europæisk satsning på havvind kan sænke elpriserne, styrke energiuafhængigheden og skabe nye muligheder for danske virksomheder.
7.500 virksomheder har sat deres kryds: Vejen er den mest erhvervsvenlige kommune4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med kun få måneder til kommunalvalget har 7.500 virksomheder med næsten 300.000 ansatte afgivet deres stemme på, hvilken kommune i landet der er den mest erhvervsvenlige. Dansk Industri (DI) har i dag offentliggjort landets største, årlige undersøgelse af den lokale erhvervsvenlighed, og ifølge virksomhederne er det i år Vejen Kommune, der er den mest erhvervsvenlige. - Tillykke til Vejen. Mange danske kommuner bør skele til Vejen og de øvrige kommuner i Syd- og Vestjylland, som er landets mest erhvervsvenlige landsdele. - De lokale politikere har afgørende indflydelse på, hvor gode betingelser vores virksomheder har for at skabe vækst, job og velstand. Alle virksomheder bygger på en drøm om at gøre en forskel, og danske virksomheder giver danskerne noget at stå op til og Danmark noget at leve af. Det bør vi alle minde lokalpolitikerne om, når vi sætter vores kryds til kommunalvalget den 18. november, siger erhvervs- og medlemsdirektør Emil Fannikke Kiær. Dialog og imødekommenhed Det e
Stærke perspektiver i ukrainsk produktion på dansk jord3.9.2025 13:50:36 CEST | Pressemeddelelse
Den ukrainske virksomhed FPRT, som producerer fast raketbrændstof, etablerer sig nu i Vojens. Dermed tager det dansk-ukrainske forsvarssamarbejde et nyt skridt fremad. Dansk Industri bifalder beslutningen, som åbner nye muligheder for industrien både i Danmark og Ukraine. - Det er først og fremmest et vigtigt skidt i støtten til den ukrainske kamp og for bestræbelserne om hurtigt at udvikle stærkere forsvar i de europæiske i lande. Samtidig skaber det vækst og arbejdspladser i Danmark, siger DI's Erhvervs- og Medlemsdirektør Emil Fannikke Kiær. Ukrainsk produktion af materiel på dansk jord er bare det senest eksempel på samarbejde mellem dansk og ukrainsk forsvarsindustri. Danmark støtter også produktionen af ukrainsk materiel i Ukraine. - Der eksisterer allerede en række stærke samarbejder mellem os og vores partnere i den ukrainske forsvarsindustri. Flere danske virksomheder er allerede etableret på jorden i Ukraine. Vores virksomheder lærer dagligt af ukrainerne, som med deres hasti
Public affairs- og kommunikationsdirektør Mette Østergaard forlader DI3.9.2025 10:15:49 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Industri oplever i disse år massiv vækst, samtidig med at verden er i hastig og konstant forandring. Det skærper hver dag kravene til DI’s samlede politiske styrke, og i den forbindelse er der brug for at tilpasse organisationen. Det betyder, at public affairsafdelingen bliver en del af det politiske direktørområde og dermed flytter fra kommunikationsområdet, hvor det hidtil har været placeret.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum