Landbrug & Fødevarer: Der er brug for klare rammer for virksomhedernes emballagehåndtering – godt regeringen handler
Regeringen har truffet beslutning, som indebærer et loft over kommunernes emballagegebyrer samt statslig dækning af en række administrative gebyrer.
Udgifterne til emballagehåndtering så ud til at eksplodere for de danske virksomheder, når en ny emballagehåndtering skulle træde i kraft den 1. oktober 2025.
Efter intensivt pres handler regeringen nu ved at indføre en delvis løsning, som afhjælper de umiddelbare konsekvenser, skriver Miljøministeriet i en pressemeddelelse.
Landbrug & Fødevarer er glade for, at der kommer en løsning for virksomhederne her og nu, og at der skabes vished om fremtiden for emballagehåndteringen.
-Omkostningerne for danske virksomheder ville have løbet løbsk i den ordning, der var lagt op til. Derfor er det godt, at regeringen handler nu. Det vigtigste for os har været, at de danske virksomheder ikke pålægges omkostninger, der er helt ude af proportioner. Yderligere udgifter har vi ikke brug for i en tid, hvor andre produktionsomkostninger til fødevarer i forvejen stiger, siger Morten Boje Hviid, adm. direktør i Landbrug & Fødevarer og fortsætter:
-Nu skal virksomhederne kunne fokusere deres kræfter på de miljøtiltag, der faktisk gør en forskel og sikrer mere bæredygtige emballager. Det vigtige er, at vi lærer af det rodede forløb og i fællesskab får lavet nogle tydelige og holdbare rammer, siger han
Landbrug & Fødevarer vil deltage konstruktivt i det kommende arbejde, som skal ende ud i en revideret model for emballagehåndtering.
-Det er vigtigt, at vi nu ser fremad, så vi får en ordentlig og effektiv implementering af reglerne. For vi bakker op om mere bæredygtig og genanvendelig emballage, der er nem at håndtere for både virksomheder og forbrugere, siger Morten Boje Hviid.
I arbejdet skal der ifølge Landbrug & Fødevarer også været et særligt fokus på at holde de administrative byrder nede.
-Virksomhederne skal bruge penge på at udvikle deres produkter til gavn for forbrugerne og ikke spilde store ressourcer på unødvendig bureaukratisk administration. Vi ser i dag ind i nogle meget komplicerede og uklare regler, som er næsten umulige for virksomhederne at finde rundt i, slutter Morten Boje Hviid.
Kontakter
Landbrug & Fødevarer pressetelefon
Tlf:33394520presse@lf.dkBilleder

Links
Om Landbrug & Fødevarer
Landbrug & Fødevarer varetager fælles opgaver og erhvervsmæssige interesser for danske landmænd og fødevarevirksomheder
Følg pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
L&F: Mercosur-aftalen rummer både muligheder og udfordringer for den danske fødevareklynge9.1.2026 14:47:27 CET | Pressemeddelelse
Mercosur-aftalen åbner nye eksportmuligheder for den danske fødevareklynge, men den stiller samtidig skarpt på udfordringer for konkurrenceevnen og behovet for mere ens rammevilkår.
Tilpasninger af EU's økologiregler på vej – godt nyt for danske økologer17.12.2025 11:50:49 CET | Pressemeddelelse
EU Kommissionen har netop offentliggjort den første etape med forbedringer af økologireglerne. Det lover godt nyt for danske økologer. ”Vi har i L&F lagt mange kræfter i at få sat gang i det her servicetjek af EU’s økologiregler. Vi er meget tilfredse med, at Kommissionen nu i første etape leverer et udkast med konkrete forbedringer. Det er ikke kun papirarbejde. Der kommer ændringer, som får direkte betydning ude på gårdene og for de økologiske dyr. Særligt er vi glade for, at Kommissionen bakker op om en justering af kravene til tilbageholdelsestid efter parasitbehandlinger. Det er et vigtigt skridt for både dyrevelfærd og en mere praktisk hverdag for økologerne,” siger Hans Erik Jørgensen, formand for L&Fs Økologisektion Fjernelse af tilbageholdelsestid efter medicinbehandling Det mest markante forslag er at fjerne kravet om mindst 48 timers tilbageholdelsestid for økologiske produkter efter medicinbehandling. Det vil især hjælpe æg- og mælkeproducenter, hvor produkter hidtil har mi
Danmarks økologieksport forsætter med at stige5.12.2025 09:55:20 CET | Pressemeddelelse
Trods høj prisfølsomhed blev der i 2024 eksporteret økologiske varer for 3,6 milliarder kr. – det højeste niveau nogensinde. Landbrug & Fødevarer forventer, at eksporten fortsætter med at vokse i indeværende år.
L&F: Stort gennembrud for planteforædling i EU. Vil gavne EU's konkurrenceevne og miljøindsats4.12.2025 07:19:33 CET | Pressemeddelelse
Der er sket et gennembrud for NGT-forædlingsteknikken. Der er nu indgået en aftale, som skal gøre det muligt at forædle planter og afgrøder langt hurtigere.
L&F: Kvælstofaftale er et unødvendigt benspænd for dansk landbrug3.12.2025 11:59:47 CET | Pressemeddelelse
Den politiske aftale om en ny model for kvælstofreguleringen er langt om længe faldet på plads på Christiansborg.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum