Forskningsprojekt skal undersøge de langsigtede konsekvenser af vold og trusler på jobbet
ARBEJDSMILJØ: Gødstrup-forsker vil undersøge, hvad det på lang sigt betyder for helbredet og tilknytningen til arbejdsmarkedet, hvis man bliver udsat for vold og trusler på jobbet.

For 15 år siden undersøgte Lars Peter Sønderbo Andersen konsekvenserne af vold og trusler i psykiatrien, ældresektoren, kriminalforsorgen og på specialskoler. Nu har seniorforskeren fra Arbejds- og Miljømedicin på Regionshospitalet Gødstrup fået midler fra Arbejdsmiljøforskningsfonden til at følge op på sit studie fra 2010. I det nye studie vil han undersøge, hvordan det går deltagerne fra 2010 i dag i forhold til risikoen for sygefraværsperioder, antal lægebesøg eller arbejdsmarkedstilknytning over de seneste 15 år.
Han vil i sit studie også undersøge, hvorvidt konsekvenserne varierer, afhængigt af hvilke typer af vold og trusler medarbejderen udsættes for. På den måde kan han belyse de langsigtede konsekvenser af at blive udsat for vold og trusler i sit arbejde.
Det er især politi- og fængselsbetjente, lærere, pædagoger og ansatte i ældreplejen, på specialskoler samt i psykiatrien, der hyppigst møder vold og trusler, når de er på arbejde.
Da Lars Peter Sønderbo Andersen i 2010 gennemførte sit forskningsprojekt, var der en meget høj deltagelsesprocent studiet igennem, og det giver et solidt grundlag for at belyse konsekvensernes omfang over tid.
- Det er vigtigt at undersøge, hvad det betyder for helbredet og tilknytningen til arbejdsmarkedet, når medarbejdere udsættes for vold og trusler på jobbet, fordi det har store konsekvenser både for den enkelte, arbejdspladsen og samfundet som helhed. Derfor er det afgørende at have dokumentation for, hvordan vold og trusler påvirker både helbred og arbejdsliv, og hvordan vi bedst beskytter dem, der arbejder i udsatte brancher, siger Lars Peter Sønderbo Andersen.
Studiet kommer til at bygge på det såkaldte DREAM-register, der indeholder data fra Beskæftigelses- og Undervisningsministeriet, CPR-registeret og SKAT. Ved at koble oplysningerne fra DREAM-registeret sammen med data fra forskningsprojektet i 2010 vil Lars Peter Sønderbo Andersen kunne belyse de forandringer, der er sket hos deltagerne over tid.
Arbejdet med projektet starter op i september, og Lars Peter Sønderbo Andersen forventer at kunne afslutte det til august 2026.
Nøgleord
Kontakter
Lars Peter Sønderbo AndersenSeniorforskerArbejds- og Miljømedicin, Regionshospitalet Gødstrup
Tlf:23460879laande@rm.dkOm Arbejds- og Miljømedicin, Regionshospitalet Gødstrup
Arbejds- og Miljømedicin, Regionshospitalet Gødstrup er en specialiseret universitetsklinik med tilknytning til Health, Aarhus Universitet. Afdelingen har en betydelig forskningsaktivitet og uddanner forskere på alle niveauer. Afdelingen modtager årligt ca. 1.000 patienter med arbejdsrelaterede belastningsreaktioner og sygdomme.
Følg pressemeddelelser fra Regionshospitalet Gødstrup
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Regionshospitalet Gødstrup
Flot fremmøde til Åbent Hospital i Gødstrup8.9.2025 13:12:55 CEST | Pressemeddelelse
Omkring 500 gæster blev klogere på kunst og kultur-arbejdet på Regionshospitalet Gødstrup.
Åbent hospital: Oplev hvordan kunst og kultur kan fremme sundhed27.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Søndag den 7. september kl. 11-14 slår Regionshospitalet Gødstrup dørene op. Kom, se og hør hvordan kunst, kultur og særlige rum kan fremme både mental og fysisk sundhed.
Unge med veluddannede forældre har større risiko for depression27.8.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Nyt studie overrasker: Unge med højtuddannede forældre har markant højere risiko for at få en diagnose relateret til humørforstyrrelser. Ulige adgang til udredning kan være en forklaring.
Nye forskningsafsnit skal bane vej for flere universitetsklinikker i Gødstrup26.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
AmbuFlex, Center for Patientrapporterede Oplysninger (PRO), udnævnes til nyt forskningsafsnit, mens Urinvejskirurgi får forlænget sin status. Begge miljøer er en del af Regionshospitalet Gødstrups strategi for at udvikle stærke forskningsmiljøer på vej mod universitetsklinik.
Kunstprojekt hylder bloddonorerne på Regionshospitalet Gødstrup25.8.2025 09:45:53 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag den 26. august indvier hospitalet et kunstprojekt til de rum, som 2500 aktive bloddonorer anvender, når de møder ind for at afgive blod på hospitalet. Indvielsen sker med deltagelse af blandt andre kunstner Margrethe Odgaard, regionsrådsformand Anders Kühnau, direktør for Ny Carlsbergfondet, Michael Thouber og formanden i Donorenhed Herning, Henrik Hansen, der repræsenterer bloddonorerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum