Danica Ejendomme leverer stærkt halvårsresultat på 1,1 mia. kroner
9.9.2025 09:03:25 CEST | Danica | Pressemeddelelse
Stor efterspørgsel på boliger har bidraget til et godt afkast til Danicas kunder i første halvår af 2025.

Danica Ejendomme har netop offentliggjort sit halvårsregnskab for 2025, der viser flotte resultater og et stigende afkast. Med en samlet ejendomsportefølje på knapt 39 mia. kr., hvoraf ca. 6 mia. kr. er bundet i udviklingsprojekter, og derfor endnu ikke bidrager til afkastet, fastholder selskabet sin position som en af Danmarks førende aktører inden for investeringer i bolig- og erhvervsejendomme. Ifølge regnskabet udgør afkastet for hele porteføljen i første halvår 3%, svarende til 1,1 mia. kr., mens afkastet eksklusive udviklingsprojekterne ligger på 3,7%.
Afkastet er blandt andet drevet af stigende lejeindtægter som især skyldes porteføljens historisk lave tomgang i alle ejendomssegmenterne, hvor især kan fremhæves boligsegmentet med en tomgang på 0,8%. Ejendomsporteføljen indeholder knapt 3.000 boligenheder, primært beliggende i attraktive boligområder i de større byer, samt ca. 600.000 m2 erhvervsejendomme og ejerandele i 16 shoppingcentre. Alle segmenter har bidraget til et godt og stabilt afkast.
Porteføljen af udviklingsprojekter har også i første halvår nået afgørende milepæle, hvor bl.a. anden etape af Postbyen er i sin afsluttende fase. Salget af ejerboliger på Sluseholmen har i første halvår været meget tilfredsstillende, især drevet af den store efterspørgsel efter ejerboliger i Storkøbenhavn
Direktøren fremhæver et stærkt marked
Michael Nielsen, direktør i Danica Ejendomme, udtaler:
"Det går rigtig godt, og det går også bedre, end vi havde forventet. Det positive billede gælder over hele linjen fra erhvervs- og boligejendomme til vores shoppingcentre, som alle har leveret et stærkt og stabilt afkast. Resultaterne kan tilskrives flere faktorer – naturligvis vores fokus på gode lejeboliger i områder, hvor folk ønsker at bo og blive boende, men der er også makroøkonomiske tendenser, der skubber i den positive retning. Danmark har en høj beskæftigelse, og det bidrager til stabile lejeindtægter både på bolig- og erhvervsmarkedet. ”
Danica Ejendommes danske ejendomsportefølje med ca. 110 ejendomme er blandt de største porteføljer i landet. Den strategiske beslutning om udelukkende at fokusere på ejendomsinvesteringer i Danmark har i de sidste år leveret stigende afkast og stabile ejendomsværdier, og det forventes at fortsætte i næste halvår.
Billeder
Om Danica
Danica har mere end 750.000 kunder i Danmark. Vi har specialiseret os i pensionsordninger, livsforsikringer og sundhedsforsikringer, og vi forvalter en samlet pensionsformue på knap 500 mia. kr. med cirka 37 mia. kr. i årlige indbetalinger. Selskabet er ledet af adm. direktør Mads Kaagaard. Danica er et 100 procent ejet datterselskab i Danske Bank-koncernen.
Følg pressemeddelelser fra Danica
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danica
Trumps Grønlands-meldinger sætter sig i børnene: 1 ud af 4 forældre mærker bekymring17.2.2026 09:35:57 CET | Pressemeddelelse
Pensionsselskabet Danica opfordrer forældrene til at tale med deres børn om det, hvis de opdager tegn på bekymring. Og til at gøre det tidligt, så tankerne ikke vokser sig store.
Trumps ambitioner om Grønland bekymrer danskerne: Næsten 3 ud af 4 er utrygge24.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Pensionsselskabet Danica opfordrer til at reagere tidligt, hvis uroen begynder at fylde i hverdagen. Her kan små greb gøre en forskel.
Feber og forkølelse holder ikke ferie: Rekordmange søger hjælp hos onlinelæger i julen19.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Rekordmange forventes at kontakte en onlinelæge over juleferien i år, viser prognose fra Danica.
I 2035 bliver hver tredje kommune hårdt ramt af stress – og der er store forskelle mellem kommunerne10.11.2025 06:02:00 CET | Pressemeddelelse
I 96 ud af landets kommuner står mere end 40 procent af befolkningen til at blive ramt af et højt stressniveau. Og de høje niveauer kalder på et gearskifte i indsatsen for danskernes mentale sundhed, lyder det fra Camilla Thind Sunesen, udviklingsdirektør i Danica, der har stiftet Forebyggesesalliancen.
En sundhedskløft kiler sig gennem Danmarkskortet: Uligheden i levealder og stress vokser eksplosivt i de næste ti år3.11.2025 16:00:57 CET | Pressemeddelelse
En ny analyse fra Forebyggelsesalliancen tager temperaturen på udviklingen i blandt andet levealder, stress og overvægt på tværs af alle landets kommuner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
