TEKNIQ: Hver tredje virksomhed ramt af tyveri
Mere end hver tredje virksomhed har været udsat for tyveri, viser ny medlemsundersøgelse fra TEKNIQ. Det er bekymrende højt, lyder det fra erhvervsorganisationen.

Tyverier fra varebiler og byggepladser rammer virksomhederne i det tekniske erhvervsliv bredt og ofte. Det viser en ny rundspørge fra erhvervsorganisationen TEKNIQ, hvor 37 procent af medlemsvirksomhederne det seneste år har været udsat for tyveri af værktøj, materialer eller udstyr.
- Det er dybt bekymrende, at så mange af vores medlemmer oplever tyverier. Når værktøj og materialer forsvinder, forsvinder også arbejdstimer, og det rammer både virksomhederne og deres kunder, siger Maria Schougaard Berntsen, underdirektør hos TEKNIQ, der organiserer virksomheder i det tekniske erhvervsliv.
Tyverier er ikke en bagatel
Tyverierne forsinker projekter og skaber usikkerhed, oplever virksomhederne. Det går ud over fremdriften i den grønne og digitale omstilling af samfundet, hvor det tekniske erhvervsliv spiller en nøglerolle.
- Tyveri af værktøj er ikke bare en bagatel – det kan lamme en hel byggeplads eller forsinke en installation i dagevis. Det er hæmmende for, at virksomhederne kan levere på den grønne og digitale omstilling, mener Maria Schougaard Berntsen.
Tyverier skal tages alvorligt
Mange virksomheder investerer allerede i overvågning, alarmer og andre løsninger. Alligevel er tyverierne både hyppige og ofte velorganiserede. Derfor opfordrer TEKNIQ til øget politisk opmærksomhed og bedre rammer for forebyggelse. Det kunne være at give virksomhederne mulighed for at få tyveridata i realtid.
- Vores virksomheder tager ansvar. Men de kan ikke løse opgaven alene. Derfor er det afgørende, at indsatsen mod organiserede tyverier bliver styrket. Vi havde nok ikke accepteret indbrud i mere end hver tredje husstand, så det skal vi heller ikke gøre, når det gælder virksomhederne, siger Maria Schougaard Berntsen.
Nøgleord
Kontakter
Kathrine Ejdum KjølbergPresseansvarlig
Tlf:77411560kek@tekniq.dkBilleder
Om TEKNIQ
Erhvervsorganisationen TEKNIQ repræsenterer det tekniske erhvervsliv, der er drivkraften i den bæredygtige og digitale vækst i Danmark. Virksomhederne beskæftiger cirka 55.000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
Lærling søges9.9.2025 09:21:19 CEST | Pressemeddelelse
Titel: Lærling i det tekniske erhvervsliv Start: Nu. Løn: Ja, selvfølgelig. Indflydelse: Mere end du tror.
Dyrere materialer truer tempoet i den grønne omstilling8.9.2025 08:29:15 CEST | Pressemeddelelse
Priserne på elmaterialer ligger på det højeste niveau nogenside. Det rammer både de boligejere, der skal renovere, og virksomhederne, der skal udføre opgaverne. I sidste ende kan det forhale den grønne omstilling, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Hver anden virksomhed bruger nu kunstig intelligens5.9.2025 10:03:18 CEST | Pressemeddelelse
Kunstig intelligens vinder frem i det tekniske erhvervsliv, viser en ny undersøgelse fra erhvervsorganisationen TEKNIQ. På et år er andelen af virksomheder, der bruger AI vokset markant – og potentialet er langtfra udfoldet endnu, vurderer erhvervsorganisationen.
TEKNIQ: Regeringen sætter strøm til fremtiden29.8.2025 11:03:15 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens finanslovsudspil indeholder de helt rigtige initiativer til at styrke dansk konkurrenceevne, grøn omstilling, digital udvikling samt samarbejdet mellem virksomheder og det offentlige, mener erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Mere solskin og grøn varme i udsigt28.8.2025 14:57:42 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen tager et tiltrængt opgør med de benspænd, der alt for længe har blokeret for at flere solceller på tagene, og samtidig vil man sende 500 millioner kroner ud til flere varmepumper. Samlet set er det virkelig gode nyheder for den grønne omstilling, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum