Red Barnet: Mere end 10.000 danskere går på gaden for verdens udsatte børn
7.9.2025 07:00:00 CEST | Red Barnet | Pressemeddelelse
Flere voldsomme kriser og katastrofer verden over har ført til, at millioner af børn sulter. Derfor opfordrer Red Barnets generalsekretær, Johanne Schmidt-Nielsen, til at støtte de mange udsatte og sårbare børn, der har brug for hjælp.

I dag søndag den 7. september forventer Red Barnet, at omkring 10.000 mennesker går på gaden over hele landet for at samle ind til organisationens årlige landsindsamling.
I en tid præget af krige, konflikter og klimakatastrofer, hvor millioner af børn sulter, bliver frarøvet uddannelse og oplever voldsomme konflikter, er behovet for hjælp enormt.
Derfor går tusindvis af danskere på gaden i dag for at samle ind til Red Barnets vigtige arbejde – både i Danmark og rundt omkring i verden, hvor hungersnød, bombardementer, krig og omfattende naturkatastrofer gør, at mange millioner børn verden over har brug for hjælp.
– Børn er fanget i murbrokker, og mangel på mad og nådesløse krige og konflikter er desværre hverdag for alt for mange børn verden over. Børn i Afghanistan, Sudan og Gaza kæmper for deres liv. Det er ufatteligt og utroligt trist, og det er derfor, at vi går på gaden i dag. For at give en håndsrækning til de børn, der lider i de voksnes krig, og de børn som får frarøvet deres barndom, siger Red Barnet generalsekretær, Johanne Schmidt-Nielsen, der selv samler ind i dag i Valby.
Og hun er ikke alened. Over hele landet forventer børnerettighedsorganisationen, at der vil være tusindvis af danskere på gaden.
– Vi er meget glade for, at så mange danskere vil tage en søndag ud af kalenderen for at samle ind til børn verden over. Det er helt afgørende, at vi støtter verdens mest sårbare og udsatte børn i en tid, hvor flere lande har skåret i udviklingsbistanden og støtten til verdens fattigste. Det har ført til, at hospitaler og skoler er lukket, at piger og kvinder har mistet afgørende beskyttelse mod vold og overgreb, og at børn og familier har mistet adgang til vand, medicin og mad, siger Johanne Schmidt-Nielsen.
Sultende og underernærede børn mister livline
Lige nu ser vi, hvordan nedskæringerne i nødhjælp, herunder den omfattende afvikling af store dele af USAID, har ført til, at færre underernærede og sultende børn får den hjælp, de har brug for.
I mindst fire lande i Afrika, herunder Nigeria, Kenya, Somalia og Sydsudan, forventes det, at man inden for de næste tre måneder løber tør for RUTF (Ready-to-Use Therapeutic Food) – også kendt som "førstehjælp på pose" – der ofte kommer som en langtidsholdbar, næringsfyldt jordnøddemos.
– Det vil være en katastrofe, hvis vi ikke får vendt udviklingen, og hvis helt underernærede sultende børn ikke får den livsnødvendige hjælp og behandling, som har reddet liv i over 30 år. Det er et spørgsmål om liv eller død, siger Johanne Schmidt-Nielsen.
En analyse viser, at udfordringerne omkring finansiering af nødhjælp og mad vil føre til, at 15,6 millioner mennesker i 18 lande, herunder over 2,3 millioner alvorligt underernærede børn, vil miste livgivende behandling i 2025. Og det vil forværres yderligere i 2026.– Alarmklokkerne ringer for millioner af børn. Derfor håber vi, at rigtig mange danskere vil tage godt imod os og støtte alle de tusindvis af ildsjæle, der er ude for at banke på dørene. For hver en krone tæller, når det kommer til arbejdet med at hjælpe verdens mest udsatte og sårbare børn, siger Johanne Schmidt-Nielsen, generalsekretær i Red Barnet.
For yderligere kommentarer kontakt pressechef Laurids Bæk Simonsen på 22 83 36 92 eller labs@redbarnet.dk.
Vi har indsamlere flere steder i landet, som gerne vil invitere pressen med på deres rute.
Fakta om Red Barnets landsindsamling 2025
- Red Barnets landsindsamling finder sted søndag den 7. september 2025 mellem kl. 10:00 og 18:00.
- Hver rute giver i gennemsnit over 1.300 kroner til Red Barnet, som svarer til, at organisationen kan give over 300 børn i Gazastriben én flaske rent drikkevand, eller at vi kan give 22 børn næringsrig jordnøddemos i en uge, som en del af behandlingen for livstruende underernæring.
- Sidste år samlede organisationen 8,6 millioner kroner ind. Overskuddet fra indsamlingen går ubeskåret til Red Barnets arbejde for udsatte børn i Danmark og verden over.a
Kontakter
Laurids Bæk SimonsenPressechef
Tlf:2283 3692labs@redbarnet.dkOm Red Barnet
Red Barnet arbejder i Danmark og 116 andre lande. Vi redder børns liv. Vi beskytter og styrker dem. Vi kæmper for deres rettigheder. Vi er Save the Children – verdens førende uafhængige organisation for børn.
Red Barnet yder nødhjælp og forebygger katastrofer. Vi bekæmper vold, overgreb og mobning. Vi sikrer skolegang, opbygger fællesskaber og styrker børns modstandskraft. Vi arbejder politisk for de dårligst stillede børn og skaber debat om børns livsvilkår.
Følg pressemeddelelser fra Red Barnet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Red Barnet
Tusindvis af elever sætter i dag trivsel på skoleskemaet: Trivsel er en holdsport6.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
På 265 skoler landet over samarbejder elever, lærere og pædagoger i dag om børns trivsel. De mange skoler samarbejder med Red Barnet i forbindelse med Trivselsdagen for at styrke trivslen og fællesskabet både i klassen og på skolerne.
Ny undersøgelse: Børns digitale liv accelererer fra niårsalderen24.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med deres første smartphone ændrer børns digitale liv sig markant. Det viser en repræsentativ undersøgelse af seks- til tiåriges brug af skærme foretaget af VIVE for Red Barnet. Gennemsnitsalderen for børns egen første tablet er 5,2 år og 8,1 år for den første smartphone, viser analysen.
Red Barnet: Børn i Ukraine er ængstelige og bange efter tusinder af timer med alarmer i forbindelse med luftangreb23.2.2026 21:55:00 CET | Pressemeddelelse
De seneste fire år har børn i Ukraine i gennemsnit oplevet, hvad der svarer til næsten et halvt år med uafbrudte alarmer i forbindelse med luftangreb. Den konstante frygt sætter dybe spor hos tusindvis af børn i Ukraine.
Red Barnet i opråb: Millioner af børn på Afrikas Horn står over for en dødbringende sultkrise12.2.2026 09:11:00 CET | Pressemeddelelse
Tusinder af børn risikerer at betale den højeste pris i en overset katastrofe, hvis ikke det internationale samfund træder til og skruer op for støtten til børn på Afrikas Horn.
Red Barnet: Instagram sløser med ulovligt indhold3.2.2026 07:01:00 CET | Pressemeddelelse
Red Barnet gør i en ny rapport status på det første år som udpeget digital vagthund – også kaldet pålidelig indberetter. På baggrund af børn og unges henvendelser har organisationen sendt 145 anmeldelser om ulovligt indhold af sted til onlineplatforme i 2025, og de handler især om afpresning og deling af intime billeder. Instagram skiller sig ud ved at fjerne mindst af det anmeldte indhold og have de længste svartider. “Dybt problematisk”, siger Johanne Schmidt-Nielsen, generalsekretær i Red Barnet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum