Danske Spil A/S

Ikke sket i 30 år: Danske Spil spår historisk cykelbedrift, som vil gøre Vingegaard til en legende

Del

Hvis det lykkes Jonas Vingegaard at vinde alle tre trøjer i Vuelta a España, vil han komme i kategori med Merckx og Jalabert.

Jonas Vingegaard kan vinde alle tre trøjer i dette års Vuelta, spår Danske Spil.
Jonas Vingegaard kan vinde alle tre trøjer i dette års Vuelta, spår Danske Spil.

Det er kun sket tre gange i cykelhistorien, at en rytter vinder alle tre trøjer – førertrøjen, pointtrøjen og bjergtrøjen – i en Grand Tour. Og det er 30 år siden, det sidst skete. Nu spår Danske Spil, at Jonas Vingegaard kan gentage den historiske bedrift og vinde alle tre trøjer i dette års Vuelta a España.

”Ikke engang Tadej Pogacar har formået at vinde alle tre trøjer i et af de tre store cykelløb. Det, Jonas Vingaard er ved at præstere i dette års Vuelta, kan meget vel gå hen og blive historisk og vil gøre danskeren til en del af cykelverdenens aristokrati,” fortæller Thomas Theede Therkildsen, som er oddssætter og cykelekspert hos Danske Spil og Oddset.

De eneste to ryttere til nogensinde at vinde alle tre trøjer i en Grand Tour er legenden over dem alle, Eddy Merckx, og en næsten lige så stor legende, Laurent Jalabert. Merckx tog alle trøjer i Giroen i 1968 og året efter gjorde han det samme i Tour de France. Jalabert vandt i 1995 alle tre trøjer i Vuelta a España.

”Udover at Jonas Vingegaard vil få legendestatus, hvis han vinder alle tre trøjer i samme Grand Tour, er det værd at bemærke, at det faktisk er sværere at vinde pointtrøjen nu end det var for 30 år siden, da Jalabert gjorde det. Det skyldes, at pointtrøjen gennem årene er blevet mere og mere en sprintertrøje, så det ikke er nok at være en alsidig rytter for at vinde alle tre trøjer; man skal faktisk også kunne sprinte. Og det kan Vingegaard åbenlyst også,” siger Thomas Theede Therkildsen.

Ifølge Danske Spil har danskeren 9% chance for at vinde alle tre trøjer i løbet, hvilket i sandsynlighed svarer til, at Argentina genvinder VM næste år.
Mens det kan forventes, at Jonas Vingegaard vinder den samlede sejr, er han kun andenfavorit til bjergtrøjen, og der er hård kamp om pointtrøjen – bl.a. med landsmanden Mads Pedersen, som er favorit til at blive bedste sprinter i løbet.

Stillingen i pointkonkurrencen

Mads Pedersen Lidl - Trek

120

Ethan Vernon Israel - Premier Tech

111

Jonas Vingegaard Team Visma Lease a Bike

105

Jasper Philipsen Alpecin-Deceuninck

105

Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye