Danske Spil A/S

Danske Spil: ”Christian Eriksen når det ikke!”

Del

Christian Eriksen har travlt, hvis han skal have en klub før næste landsholdsudtagelse – hos Danske Spil tror man ikke, han når det, før truppen udtages på mandag.

Det er crunch time for Christian Eriksen, siger Danske Spil.
Det er crunch time for Christian Eriksen, siger Danske Spil.

Christian Eriksen har været klubløs, siden hans kontrakt med Manchester United udløb med udgangen af juni – og det er ved at blive snert, hvis den rutinerede landsholdsspiller skal nå at lande en ny kontrakt, inden landstræner Brian Riemer på mandag udtager truppen til de kommende VM-kvalifikationskampe.

”Vi vurderer, at der kun er 25% chance for, at Christian Eriksen når at få en klub, inden Brian Riemer udtager sit landshold på mandag. Det virker til at være mere end almindeligt besværligt for danskeren at få sat sin underskrift på en aftale – for ellers ville han have gjort det for længst,” siger Jan Trier, der er oddssætter hos Danske Spil.

Hos Danske Spil vurderer oddssætterne stadig, at Christian Eriksens næste klub er Ajax Amsterdam, men de vurderer også, at en aftale ikke er lige oppe over.

”Christian Eriksen har ganske givet flere forhold at tage hensyn til. Han vil formentlig gå langt for at bevare sin plads på landsholdet, og det kræver dels, at han får spilletid, og dels, at klubben og ligaen har en vis kvalitet. Samtidigt prioriterer han også sin familie højt,” siger oddssætteren, som sammenligner Christian Eriksens muligheder med et klassisk eventyr.

”Man kan sige, at Christian Eriksen står overfor en klassisk Guldlok-situation: Ligaen og klubben må hverken være for god eller for dårlig til ham. Og på samme måde skal geografien passe til familien. Det lyder let nok, men det er tilsyneladende ikke helt så ligetil, som bare at smage lidt på forskellige tilbud og vælge det bedste, og derfor vurderer vi, at der godt kan gå et stykke tid endnu, før han finder det helt rigtige match,” siger oddssætteren.

”Hvis vi sætter det lidt på spidsen, så tror vi, at hvis Christian Eriksen skal med i den trup, som landstræner Brian Riemer udtager på mandag, så skal vi nok i løbet af weekenden se et foto, hvor han trækker i en klubtrøje, hvis han også skal trække i rødt og hvidt til næste landskamp… og Eriksen når det ikke, som det ser ud lige nu,” siger oddssætteren.

Danske Spils odds på Christian Eriksens næste klub

Ajax

3
Mallorca 6
Wrexham 6
OB 10,00

Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye