Så kommer der flere parkeringspladser til Louisiana
3.9.2025 13:01:24 CEST | Fredensborg Kommune | Pressemeddelelse
Midt i september begynder arbejdet med at anlægge 50 nye grusparkeringspladser ved Humlebæk Strandvej

I årevis har der manglet parkeringspladser til Louisianas mange besøgende. Men nu er der endeligt flere pladser på vej. Midt i september starter anlægget af 50 nye grusparkeringspladser i lokalområdet omkring Louisiana. I projektet – som Louisiana medfinansierer med cirka en tredjedel – bliver der taget omfattende hensyn til eksisterende træer for at bevare det nuværende smukke grønne udtryk.
”Det er en rigtig god nyhed. Projektet har været længe undervejs – faktisk mere end 30 år - og der har været mange drøftelser gennem årene om mulige placeringer til flere parkeringspladser i området omkring Louisiana.
I 2022 lykkedes det så endeligt for Fredensborg Kommune at opnå dispensation fra fredningsbestemmelserne i Kellerrisfredningen til grusparkeringspladsen i det lille skovområde på Naturstyrelsens areal nord for Gl. Humlebæk Kro”, siger Lars Simonsen, der er formand for Plan-, Trafik- og Klimaudvalget, og fortsætter:
”På den baggrund kunne vi gå i gang med arbejdet med en ny lokalplan for grusparkeringspladsen, projektering og afklaring af øvrige projektforhold for beskyttelse af fredet natur, så den nye grusparkeringsplads får et så lille fodaftryk som muligt i skovområdet”.
Borgmester Thomas Lykke Pedersen er også tilfreds med den kommende udvidelse.
”Det er virkelig tiltrængt med flere pladser. Og med denne løsning kan vi samtidig bevare de gamle træer i kanten af parkeringspladsen, så vi sikrer det smukke grønne udtryk.
Derudover vil jeg fremhæve, at der har været et godt samarbejde med Louisiana, som også medfinansierer projektet. Kommunen og Louisiana er fortsat i god dialog om, hvordan vi kan forbedre trafiksituationen ved museets hovedindgang, så forholdene forbedres for de besøgende, der kommer til fods, cykel, med taxa eller turistbusser”.
”Det er godt både for lokalområdet og for vores gæster, at de nye parkeringspladser nu bliver etableret, og den gode dialog med vores naboer og kommunen tegner godt for mulighederne for en forbedring af trafikforholdene omkring museet”, siger Anette Hansen, Bygnings- og Sikringschef, Louisiana.
Med projektet kommer der også dynamiske parkeringsvejvisningstavler til de nye pladser på Humlebæk Strandvej.
Biodiversiteten i området underbygges ved bl.a. at forsøge at genbruge en del af de træer, der fældes til kvas- og fodhegn omkring den nye grusparkeringsplads. Derudover udpeges erstatningsskov som erstatning for det ryddede areal. Der arbejdes også med reducering af CO2 i projektet, hvor bl.a. begrænsning af kørsel og muligheder for genanvendelse af materialer er en parameter, der indarbejdes i anlægsarbejdet.
Kommunens entreprenør forventer at opstarte anlægsarbejdet den 15. september 2025 og at det er afsluttet ved udgangen af 2025.
Kontakter
Borgmester Thomas Lykke Pedersen (A) tlf. 25 29 19 42
Udvalgsformand Lars Simonsen (B) tlf. 27 36 56 68
Billeder

Følg pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Nyt budgetforlig i Fredensborg Kommune27.5.2026 12:31:54 CEST | Pressemeddelelse
En uventet stigning i kommunens udgifter til specialundervisning og socialområdet gør det nødvendigt at gennemføre besparelser og udskyde anlægsprojekter
Noget nyt spirer i Humlebæk: Festivalen Frø er på vej26.5.2026 15:27:19 CEST | Pressemeddelelse
En ny børnekulturfestival er ved at tage form i Humlebæk. Festivalen Frø er et lokalt forankret samarbejde, der spirer frem fra bunden med stærk opbakning fra Kulturudvalget – og ambitionen er klar: at skabe et nyt kulturelt fyrtårn for børn og unge
De private virksomheder er meget tilfredse med kommunens virksomhedsservice6.5.2026 08:56:23 CEST | Pressemeddelelse
Ny måling viser stor tilfredshed med samarbejdet mellem virksomheder og Fredensborg Kommune. Politikerne håber, at det nu også kan komme særligt unge ledige til gavn
Kulturmøllen ved Højsager Mølle indvies30.4.2026 15:05:13 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag den 16. maj 2026 inviterer Fredensborg Kommune og Fredensborg Møllelaug alle interesserede til festlig indvielse.
Kom med til historisk middag og et spændende foredrag om mad og rationering under besættelsen17.4.2026 11:23:33 CEST | Pressemeddelelse
Den 4. maj inviterer Kulturudvalget i Fredensborg Kommune til en hyggelig aften i anledning af Danmarks Befrielse. I år byder programmet på foredrag om mad og rationering under besættelsen efterfulgt af en historisk middag med tidstypiske retter fra besættelsestiden
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum