Unge i Københavns Kommune er glade for at prøve kræfter med værkstedsundervisning
Elever i Københavns Kommune får i løbet af 8. klasse en uges ekstra brobygning på erhvervsuddannelserne, hvor de bliver en del af studiemiljøet og hverdagen i værkstederne. En undersøgelse fra erhvervsskolen NEXT Uddannelse København viser, at forløbene er med til at gøre eleverne klogere på deres uddannelsesvalg.

I løbet af 8. klasse skifter elever i Københavns Kommune deres faste rammer ud, når de i en uge rykker undervisningen ud på en erhvervsskole og bliver undervist af faglærere med f.eks. tømrer- eller murerbaggrund. Det sker som led i et samarbejde mellem Københavns Kommune og fire erhvervsskoler i Storkøbenhavn, som skal give eleverne mulighed for at prøve kræfter med forskellige erhvervsuddannelser.
En evaluering fra NEXT foretaget blandt 450 elever i 8. klasse viser, at eleverne er meget tilfredse med undervisningen i værkstederne. Mens 73 procent svarer, at de er helt eller overvejende enig i, at de har oplevet nye evner eller interesser hos dem selv eller kammerater, erklærer 81 procent sig helt eller overvejende enige i, at de er blevet klogere på de forskellige uddannelsesmuligheder, der er efter grundskolen.
Det glæder børne- og ungdomsborgmester, Jakob Næsager:
”Det ligger mig utrolig meget på sinde, at de københavnske elever får vækket deres nysgerrighed og oplever, at der findes mange veje til et godt og meningsfuldt arbejdsliv. Som samfund har vi hårdt brug for, at flere unge vælger de erhvervsrettede uddannelser, men det kræver, at de får inspirerende oplevelser, der giver dem lyst til rent faktisk at gøre det. Derfor glæder det mig meget, at eleverne er begejstrede for deres brobygningsforløb på NEXT i København. Det er et vigtigt skridt mod, at flere vælger en erhvervsuddannelse – og et vigtigt skridt i forhold til vores ambition om at blive danmarksmester i børneliv. For det handler også om at give vores unge de bedste muligheder for at træffe det uddannelsesvalg, der passer til dem,” forklarer Jakob Næsager.
En vigtig bro til erhvervsuddannelserne
I dag starter cirka hver femte ung på en erhvervsuddannelse, når de går ud af folkeskolen. Derfor glæder det direktør på NEXT, Ole Heinager, at Københavns Kommune prioriterer ekstra brobygning til erhvervsskoler.
”Eleverne oplever, hvordan det er at gå på en erhvervsskole – de får værktøjet i hænderne og bliver en del af studiemiljøet på skolen. Ofte finder eleverne nye sider af sig selv, som de ikke har oplevet før. Det gør dem bedre i stand til at træffe et aktivt uddannelsesvalg efterfølgende, og derfor er vores samarbejde med Københavns Kommune et vigtigt initiativ og en vigtig bro mellem folkeskolen og erhvervsuddannelserne,” fortæller Ole Heinager.
Sidst på ugen bliver forældrene inviteret indenfor på skolerne for at se, hvad eleverne har lavet i løbet af ugen.
Ca. 4.000 elever i Københavns Kommune deltager hvert år i et forløb på en erhvervsskole. Ud over NEXT er TEC, Hotel- og Restaurantskolen og SOSU H med i samarbejdet.
Kontakter
Marie Schmidt Appel
Tlf:28251565msap@nextkbh.dkNEXT Uddannelse København
NEXT Udddannelse København er en stor uddannelsesinstitution med uddannelser på 14 adresser i København og Storkøbenhavn. NEXT udbyder gymnasieuddannelser, erhvervsuddannelser, 10. klasse samt kursus og efteruddannelse.
Følg pressemeddelelser fra NEXT Uddannelse København
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra NEXT Uddannelse København
14 elever fra Ballerup Kommune skifter skolebøger ud med værkstedsundervisning på NEXT22.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Skoleåret er skudt i gang – og det samme er den nye juniormesterlære. En ordning, der giver elever i 8. og 9. klasse mulighed for at bytte klasselokalet ud med praktisk læring i en virksomhed eller på en erhvervsskole én til to dage om ugen. Målet er at give elever mulighed for at vælge en mere praktisk orienteret skolegang.
Cubo Arkitekter vinder konkurrencen om et nyt praksisakademi på Nørrebro i København20.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Udover Cubo Arkitekter deltog tre teams i arkitektkonkurrencen. Det vindende team består af Cubo Arkitekter, Nordic Office of Architecture, Dominia og DETBLÅ. ”I bedømmelsen er der lagt vægt på vinderforslagets gennemarbejdede, robuste og funktionelle kvalitet, der både understøtter teoretisk fordybelse, eksperimenter, arbejdet i værksteder og ikke mindst rammerne for elevfællesskabet. Oveni kommer hensynet til bæredygtighed, og at praksisakademiet kommer til at åbne campus mod byen med en moderne fortolkning af industribygninger,” oplyser NEXTs direktør Ole Heinager på vegne af bedømmelsesudvalget. Praksisakademiet bliver et samlingspunkt for unge på NEXTs gymnasie- og erhvervsuddannelser på Campus Nørrebro. A.P. Møller Fonden har doneret 125 millioner kroner til projektet, der har et samlet budget på 250 millioner kroner. I forbindelse med offentliggørelsen af donationen sagde Ane Mærsk Mc-Kinney Uggla, formand for A.P. Møller Fonden: ”Dansk erhvervsliv har brug for dygtige, fagligt
82 af hovedstadens dygtigste håndværkersvende hyldes med medaljer og kongeligt håndtryk7.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En mere end 150 år gammel tradition med fejring af håndværket: Tirsdag modtager 82 af hovedstadens dygtigste håndværkere Håndværkerforeningens medalje og legater for over 1,3 mio. kroner. H.M. Kongen lykønsker de udlærte håndværkere med håndtryk.
NEXT Uddannelse København åbner campus i Skovlunde19.3.2025 11:12:24 CET | Pressemeddelelse
Fra næste skoleår åbner NEXT dørene til nyt campus i Skovlunde, Ballerup Kommune. Den storkøbenhavnske uddannelsesinstitution har i forvejen et godt samarbejde med kommunen om Ballerup Business Campus og glæder sig til at kunne udbyde flere ungdomsuddannelser i Ballerup efter sommerferien.
Flere unge har søgt ind på htx-uddannelsen i Region Hovedstaden10.3.2025 15:07:06 CET | Pressemeddelelse
NEXT Uddannelse København, TEC og U/NORD melder om en samlet htx-fremgang på syv procent sammenlignet med 2024. Htx bør bevares som en selvstændig gymnasieuddannelse, mener de tre skoledirektører.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum