Uddannelsesvalget nærmer sig: NEXT inviterer indenfor til årets info- og orienteringsaftener
NEXT Uddannelse København slår dørene op til hele 17 info- og orienteringsaftener i januar og februar. Her kan unge og deres familier gå på opdagelse på seks gymnasier og et stort erhvervsuddannelsescampus – og flere arrangementer ligger i år praktisk placeret i weekenden.

Januar er som altid højsæson for åbent hus på landets ungdomsuddannelser. Med ansøgningsfristen til ungdomsuddannelserne 1. marts søger mange unge og deres forældre viden og inspiration, før det endelige valg skal træffes. NEXT holder i år flere weekendarrangementer, så både travle familier og unge på efterskole lettere kan kigge forbi.
“Det betyder meget for de unge at kunne mærke kulturen på skolen, tale med nuværende elever og undervisere og opleve det faglige miljø, før de vælger,” siger direktør på NEXT Ole Heinager og tilføjer: “NEXT spænder bredt – både fagligt og geografisk – og hvert gymnasium og hver erhvervsuddannelse har sin helt egen kultur og profil.”
Til arrangementerne kan besøgende høre mere om de forskellige gymnasieuddannelser (hhx, htx, stx og hf), cirka 40 eux- og erhvervsuddannelser samt 10. klasse, se undervisningsmiljøer og værksteder, tale med elever, lærere og vejledere og få en fornemmelse af, hvordan hverdagen ser ud på de forskellige uddannelser og skoler.
Målet er at give de unge et klart og realistisk billede af, hvor de trives bedst – og hvilket uddannelsesvalg der føles rigtigt.
17 arrangementer fordelt på syv skoler
I løbet af januar og februar inviterer NEXT indenfor hele 17 gange på tværs af følgende skoler:
• NEXT Campus Nørrebro – erhvervsuddannelser, eux og 10. klasse
• Ballerup Business Campus – hhx, eud business, eux business og 10. klasse
• Enghøj Gymnasium i Hvidovre – stx, hhx, htx og hf
• Københavns Mediegymnasium på Frederiksberg – stx og htx
• Sukkertoppen Gymnasium i Valby – htx
• Vestskoven Gymnasium i Albertslund – hhx, htx, stx og hf
• Vibenshus Gymnasium på Østerbro – htx
Har du spørgsmål?
NEXTs vejledningstelefon er åben alle hverdage, og vores uddannelseskonsulenter kan hjælpe med alt fra adgangskrav til optagelse. Alle datoer, tidspunkter og besøgsdage kan findes på nextkbh.dk.
Kontakter
Cathrine Saltbæk TverskovPressekonsulent, NEXT Uddannelse København
Tlf:23285322cst@nextkbh.dkLinks
NEXT Uddannelse København
NEXT Uddannelse København er en stor uddannelsesinstitution med uddannelser på 15 adresser i København og Storkøbenhavn. NEXT udbyder alle fire gymnasieuddannelser (hhx, htx, stx og hf), cirka 40 eux- og erhvervsuddannelser, 10. klasse samt kurser og efteruddannelse.
Følg pressemeddelelser fra NEXT Uddannelse København
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra NEXT Uddannelse København
Godt nyt for fremtidens faglærte: NEXT åbner nyt, stort håndværkercampus i 20261.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
NEXT Uddannelse København åbner NEXT Hovedstadens Håndværkercampus, som bliver et af Danmarks største samlingspunkter for en bred vifte af erhvervsuddannelser og efteruddannelser. Cirka 2000 elever og kursister vil få deres daglige gang på Hovedstadens Håndværkercampus.
Unge i Københavns Kommune er glade for at prøve kræfter med værkstedsundervisning28.8.2025 14:35:35 CEST | Pressemeddelelse
Elever i Københavns Kommune får i løbet af 8. klasse en uges ekstra brobygning på erhvervsuddannelserne, hvor de bliver en del af studiemiljøet og hverdagen i værkstederne. En undersøgelse fra erhvervsskolen NEXT Uddannelse København viser, at forløbene er med til at gøre eleverne klogere på deres uddannelsesvalg.
14 elever fra Ballerup Kommune skifter skolebøger ud med værkstedsundervisning på NEXT22.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Skoleåret er skudt i gang – og det samme er den nye juniormesterlære. En ordning, der giver elever i 8. og 9. klasse mulighed for at bytte klasselokalet ud med praktisk læring i en virksomhed eller på en erhvervsskole én til to dage om ugen. Målet er at give elever mulighed for at vælge en mere praktisk orienteret skolegang.
Cubo Arkitekter vinder konkurrencen om et nyt praksisakademi på Nørrebro i København20.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Udover Cubo Arkitekter deltog tre teams i arkitektkonkurrencen. Det vindende team består af Cubo Arkitekter, Nordic Office of Architecture, Dominia og DETBLÅ. ”I bedømmelsen er der lagt vægt på vinderforslagets gennemarbejdede, robuste og funktionelle kvalitet, der både understøtter teoretisk fordybelse, eksperimenter, arbejdet i værksteder og ikke mindst rammerne for elevfællesskabet. Oveni kommer hensynet til bæredygtighed, og at praksisakademiet kommer til at åbne campus mod byen med en moderne fortolkning af industribygninger,” oplyser NEXTs direktør Ole Heinager på vegne af bedømmelsesudvalget. Praksisakademiet bliver et samlingspunkt for unge på NEXTs gymnasie- og erhvervsuddannelser på Campus Nørrebro. A.P. Møller Fonden har doneret 125 millioner kroner til projektet, der har et samlet budget på 250 millioner kroner. I forbindelse med offentliggørelsen af donationen sagde Ane Mærsk Mc-Kinney Uggla, formand for A.P. Møller Fonden: ”Dansk erhvervsliv har brug for dygtige, fagligt
82 af hovedstadens dygtigste håndværkersvende hyldes med medaljer og kongeligt håndtryk7.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En mere end 150 år gammel tradition med fejring af håndværket: Tirsdag modtager 82 af hovedstadens dygtigste håndværkere Håndværkerforeningens medalje og legater for over 1,3 mio. kroner. H.M. Kongen lykønsker de udlærte håndværkere med håndtryk.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum