Nyskrevet ensomhedskomedie af Thomas Korsgaard
Bestsellerforfatter Thomas Korsgaards første originale dramatik, Sat i verden, er en ensomhedskomedie om når venskaber udvikler sig i forskellige retninger, og at finde sin plads som single i en verden af par. Sat i verden spiller på Mellemgulvet i Skuespilhuset fra den 19. september og tager til november på Danmarksturné.

"Før man har fået børn, kender man ikke til rigtig kærlighed," siger én til Tobias i Sat i verden. Tobias, spillet af Magnus Haugaard, har hverken partner eller børn, men er en del af en vennegruppe, der kalder sig hinandens selvvalgte familie. Da han bliver 30 år, tror han fejlagtigt, at det er vennerne eller indehaveren af den blomsterhandler, han arbejder i, som har stillet en kæmpe peberkværn foran hans dør i Nordvest. Men vennerne havde næsten glemt hans fødselsdag, og det viser sig, at de ikke ser venskabet på samme måde som Tobias, de vil hellere have deres egne familier. Så hvad gør man, når det går op for én, at man ikke ønsker at leve på den måde, som ens venner gør? Kan man få et godt liv uden børn og familie? Og hvordan?
Det er spørgsmål, Tobias må stille sig selv i takt med, at han og vennerne bliver ældre, og venskaberne udvikler sig.
"Sat i verden er først og fremmest en fortælling om kærligheden og dens onde tvilling ved navn ensomheden. Stykket handler om, hvordan kærlighed er et begreb, der rækker langt ud over den romantiske kærlighed. Den er et mellemmenneskeligt anliggende, som vi må hjælpe hinanden med at opdyrke og få skabt mere af," siger forfatter og dramatiker Thomas Korsgaard, som for første gang skriver dramatik, der ikke er baseret på en af hans bøger.
"Det har føltes meget naturligt for mig at skrive dramatik, for der har altid være mange replikker i det, jeg skriver. Jeg føler mig meget hjemme som dramatiker - det er det bedste, jeg har oplevet i mit arbejdsliv. Forestillingen er blevet til i et fællesskab, og det har gjort, at jeg har følt mig friere end nogensinde før. Det har været en fornøjelse at give stykket videre og se ordene komme til live gennem spillerne og Thomas Bendixens iscenesættelse."
Dramatiseringen af Thomas Korsgaards roman, Man skulle nok have været der, spillede for fulde huse på Det Kongelige Teater og derefter på turné. Sat i verden er udviklet gennem KGL Dansk, Det Kongelige Teaters dramatikerlaboratorium til udvikling af originale fortællinger, som husinstruktør Thomas Bendixen er kunstnerisk ansvarlig for.
Sat i verden har urpremiere den 19. september på Mellemgulvet i Skuespilhuset, hvor stykket kan opleves til og med den 29. oktober. Fra den 3. november tager Sat i verden på danmarksturné.
Se hvilke byer Sat i verden kan opleves i HER
Læs mere HER
Se flere billeder HER
Medvirkende
Tobias: Magnus Haugaard
Martha m.fl.: Cecilie Bogø Bach
Sebastian m.fl.: Emil Blak Olsen
Isak m.fl.: Anton Hjejle
Jannie m.fl.: Tina Gylling Mortensen
Holdet bag
Dramatiker: Thomas Korsgaard
Iscenesættelse: Thomas Bendixen
Scenografi og kostumedesign: Peter Schultz
Lysdesign: Mathilde Niemann Hyttel
Lyddesign: Mogens Laursen Hastrup
Kontakter
Lise Benthin PræstgaardPR- og presseansvarlig, skuespil
Tlf:+45 22 92 09 00libp@kglteater.dkBilleder






Følg pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Written on Skin8.9.2025 13:37:05 CEST | Press release
The opera Written on Skin has been hailed as a musical masterpiece and one of the finest operas of the 21st century – and now it receives its Danish premiere at the Royal Danish Opera.
Svanerne er tilbage8.9.2025 10:25:49 CEST | Pressemeddelelse
Svanesøen har repremiere på Operaen den 19. september
Written on Skin2.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Operaen Written on Skin er udråbt til et musikalsk mesterværk og en af de bedste operaer i det 21. århundrede – nu får den Danmarkspremiere på Det Kongelige Teater.
Det Kongelige Teaters børneunivers i Stærekassen modtager et stort bidrag fra Nordea-fonden1.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med et generøst bidrag på over 27 mio.kr. til det kommende børneunivers i Stærekassen, sikrer Nordea-fonden at Det Kongelige Teater kan fortsætte sin ambitiøse strategi om at gøre scenekunst tilgængeligt og relevant for mange børn og unge.
Meget mere Bournonville25.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med premieren på ”La Ventana” og ”Kermessen i Brügge” den 30. august på Gamle Scene introduceres to nye kræfter, der skal føre arven fra August Bournonville videre i Den Kongelige Ballet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum