Invitation til pressen: Finalen i produktprisen og Irma-prisen på Coops hovedkontor i Albertslund

Den 3. september skal fem kyndige dommere finde dette års vindere af Produktprisen samt en vinder af den nye Irma-pris, som afholdes i samarbejde mellem Danmarks største kokkekonkurrence, Sol over Gudhjem og Kvickly og SuperBrugsen.
For 12. år i træk kårer vi landets bedste, lokale produkter fra knap 100 passionerede gastronomer i kategorierne Mad, Drikke og Konfekture, samt årets innovative produkt, der hylder produkter med et fremtidigt potentiale.
Et ekspertpanel bestående af nogle af Danmarks mest anerkendte kokke og fagfolk vil smage og vurdere alle tilmeldte produkter ud fra kvalitet, innovation og lokal historie.
Hundredvis af produkter er smagt, og dommerne har nu udvalgt tre produkter i hver kategori, som nu skal dyste om titlen som vinder af Produktprisen 2025 på scenen på Coop Danmarks hovedkontor i Albertslund.
Et nyt ben i Produktprisen: Irma-prisen
Som noget nyt i år, er det nu også muligt at vinde Irma prisen. Vinderen af denne pris får mulighed for at få en plads på hylderne i udvalgte Coop-butikker.
Årets dommere er: Louise Beck Brønnum (Gastrofysiker og stifter af Kost Studio), Lykke Metzger (General Manager på Alchemist), Magnus Laier Sonne (Kok og produktudvikler i Smage-Compagniet), Katrine Dahl Pind (Kategorichef hos Coop) og Nicolai Bargholz (Kategoridirektør i Coop).
Praktisk om finalen
Finalen finder sted den 3. september hos Coop, i aulaen, på Roskildevej 65 Albertslund.
Her vil der være kaffe og lidt koldt at drikke, inden finalen går i gang kl. 14.00. Værten ved finalen er stifter af Sol over Gudhjem, Mikkel Marschall. I finalen vil dommerne smage på finalisternes produkter. Samtidig vil der deles smagsprøver ud til publikum, så alle kan være med.
På dagen vil der være mulighed for at møde de dygtige producenter og dommere.
Når vinderne er kåret, vil der være et glas bobler og mulighed for at lykønske de heldige vindere.
Program
Kl. 13.00-14.00: Ankomst
Snacks, kaffe og kolde drikke
Kl. 14.00: Finalen begynder
Dommerne og publikum smager på finalisternes produkter
Kl. 15.15: Pause
Dommerne voterer og udvælger vinderne
Kl. 15.30-16.00: Vinderne kåres på scenen
Diplomoverrækkelse
Foto og interview med vinderne
Kl. 16.00: Fejring af vinderne
Kl. 17.00: Tak for i dag
Adresse:
Coop Danmark A/S
Roskildevej 65
DK-2620 Albertslund
Årets finalister
MAD
- Saltet brændt laks fra Centralrøgeriet
- Økologisk pølse med ramsløg fra Öxneholm
- Gastrik fra Bornholm Vinegar Company
DRIKKE
- Økologisk Hindbær Soda fra Bornholms Mosteri
- Vild Brus - Rabarber Streisand fra Vild Is ApS
- Sweet Sloe Gin fra Fary Lochan Destilleri A/S
KONFEKTURE
- Vild Plante is - Lakrids med et strejf af citron fra Vild Is ApS
- Træstamme fra Glean
- Madame Butterfly Økologisk Nøddecreme fra Food Solution A/S
INNOVATION
- Lillow Sour Cherry & Rose fra Lillow
- Yolo Chai Sticky Brew fra Yolo Chai
- Bælgfrugt Shoyu fra Nocla A/S
Finalister til Irmaprisen 2025:
- Banan og chokoladeis fra Banana Cph
- Økologisk pølse med ramsløg fra Öxneholm
- Træstamme fra Glean
- Saltet brændt laks fra Centralrøgeriet
- Vild Brus - Rabarber Streisand fra Vild Is ApS
Læs mere om Sol over Gudhjem og produktprisen her: https://solovergudhjem.com/produktprisen/
Vi håber at dette har interesse, I er velkomne til at række ud, hvis der skulle være spørgsmål!
Senior Kommunikationsrådgiver i Coop Danmark
Jacob Lassen
Tlf.: +45 5159 4872
Mail: jacob.lassen@coop.dk
Visuel kommunikation- og marketingansvarlig, Sol over Gudhjem
Pernille Strate
Tlf.: +45 53 86 68 47
Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Coop søger medarbejdere til Færøerne16.1.2026 11:30:00 CET | Pressemeddelelse
At arbejde i Coop Familien har flere muligheder, end mange tror. Det betyder f.eks. også karrieremuligheder på Færøerne og Grønland, hvor der begge steder er store selvstændige brugsforeninger, der er en del af Coop. Siden 1. juli 2025 har Claus Lundberg været direktør for den færøske brugsforening, Føroya Keypssamtøka (FK). Han kom fra jobbet som uddeler i Brugsen Tirstrup, som han havde haft de seneste 16 år. ”Det er på alle niveauer en fantastisk oplevelse. Selvfølgelig er der den enestående natur, men ikke mindst er der flinke mennesker. Stemningen er generelt mere venlig og mindre hektisk heroppe. Og så står vi midt i en forretningsmæssig særdeles spændende udvikling, hvor vi er i gang med en transformation, der skal sikre brugsforeningen for fremtiden. Så der er tale om både en professionel og privat kæmpe oplevelse,” siger Claus Lundberg. FK består af fem selvstændige brugsforeninger med i alt 6 butikker. Forrige år gik den velkonsoliderede Fredensborg Brugsforening ind og inves
500.000 fastelavnsboller på vej til danskerne: Coop ruster sig til fastelavnsbolle-krig8.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Frontlinjen er bagerdisken og våbene er marcipan, cremer og flødeskum. Fastelavn nærmer sig, og det har de senere år resulteret i hård konkurrence om, hvem der kan præsentere de flotteste og mest fantasifulde fastelavnsboller. Hypen har udviklet sig til en regulær fastelavnsbolle-krig, og Coop er med en helt ny serie af fastelavnsboller klar til at tage kampen op.
Stop Spild Lokalt: Behovet for donationer af julemad til trængte familier har aldrig været større22.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Coops butikker donerer igen i år overskudsmad sammen med Stop Spild Lokalt. Og i år er behovet for hjælp ekstra stort, lyder det fra den frivillige organisation, for prisstigningerne på fødevarer har store konsekvenser for udsatte familier.
600 butikker holder åbent i julen19.12.2025 08:25:00 CET | Pressemeddelelse
Over 600 af Coops butikker har åbent i juledagene. Det er butikker i 365discount og Brugsen. Den 24., 25. og 26. december holder alle de store butikker lukket. Mænd ca. 300 butikker i Brugsen og godt 300 butikker i 365discount står klar til at tage varmt imod kunderne. Juleaftensdag lukker de omkring kl. 14 – der er lokale forskelle, så det anbefales, at man tjekker sin egen butiks åbningstider. De fleste butikker i de to kæder holder åbent til kl. 20 eller 21 1. og 2. juledag. Omkring nytår har alle Coops butikker åbent 31. december. Typiske lukker butikkerne omkring klokken 15. De mindste butikker har åbent lidt længere - typisk 1 time og lukker klokken 16. Den 1. januar er det kun de butikker, der havde åbent i julehelligdagene, der har åbent. Typisk åbner 1. januar senere end normalt – og åbningstiden er typisk til klokken 20 eller klokken 21. Enkelte SuperBrugsen og Kvickly har også åbent i helligdagene, typisk fordi de ligger i et turistområde, hvor der er dispensation for lukkel
Coop klar til at donere kød efter ny forenkling af regler8.12.2025 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
null
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum