FH analyse: 6 ud af 10 er bekymrede over fødevareprisers himmelflugt
27.8.2025 13:44:00 CEST | FH - Fagbevægelsens Hovedorganisation | Pressemeddelelse
Prisstigninger på fødevarer slår så hårdt igennem, at over halvdelen af danskerne er bekymrede over prisstigningerne. Og mange har ændret kostvaner for at spare penge.
Det er blevet dyrt at fylde indkøbsvognen. Og den seneste tids voldsomme prisstigninger skaber panderynker i mange private husstande.
I en ny befolkningsundersøgelse lavet af Epinion for FH svarer 59 procent, at de i høj eller meget høj grad er bekymrede over prisstigningerne.
Fødevarer er en stor udgiftspost for husstande. Og når prisskiltene i supermarkederne ryger i vejret, rammer det særligt hårdt hos dem med de laveste indtægter, hvor udgifter til basale madvarer udgør en endnu større del af budgettet.
Derfor er der brug for handling nu, mener FH’s formand Morten Skov Christiansen
"Vi er meget optaget af løsninger, der kan skabe mere luft i budgetterne til alle lønmodtagerfamilier og særligt hjælper de mest trængte," siger han.
Siden 2021 er fødevarepriserne steget med 33,1 procent, hvilket er dobbelt så meget som forbrugerpriserne generelt. Og det har konsekvenser for vores indkøbsvaner.
I FH’s befolkningsmåling svarer næsten halvdelen, at de er begyndt at ændre på deres kostvaner på grund af de højere priser. Mange familier køber nu færre sunde madvarer og mindre økologi for at spare på madbudgettet.
Og det er foruroligende, mener FH’s formand Morten Skov Christiansen:
"Hvad der kommer i madpakken og på middagsbordet er selvfølgelig op til den enkelte familie. Men det er ærgerligt, at mange er blevet nødt til at spare på det helt basale på indkøbslisten. Derfor vil vi gerne se på, hvordan vi kan skabe lidt luft i økonomien for særligt dem med de laveste indkomster."
Undersøgelsen viser også, at der i befolkningen er et stort ønske om, at politikerne handler. Hele 81 procent svarer, at politikerne skal gøre mere for at begrænse prisstigningerne.
FH’s formand ser positivt på seneste dages politiske meldinger, herunder regeringens melding om, at elafgiften skal reduceres til EU's minimumssats. Men det bør være permanent og ikke bare de to år, som regeringen lægger op til.
"Vi er glade for, at regeringen vil sænke elafgiften og opfordrer til, at det ikke bliver en midlertidig lappeløsning. Lønmodtagerne har brug for tryghed og varig stabilitet omkring deres udgifter."
Morten Skov Christiansen mener også, at vi skal yderligere til bunds i årsagerne til de stigende fødevarepriser. Derfor har han sammen med Winni Grosbøll, direktør hos Forbrugerrådet Tænk, og Bjarne Hastrup, direktør i Ældre Sagen, sendt et brev til erhvervsminister, Morten Bødskov, hvor vi opfordrer til, at Forum for Forbrugerpriser under Erhvervsministeriet akut aktiveres med et styrket mandat.
Analysens hovedkonklusioner
- Fødevarepriserne er steget 33,1 pct. siden 2021 – dobbelt så meget som forbrugerpriserne generelt (+16,3 pct.).
- Udvalgte varer: Okse- og kalvekød +49 pct., mælk/ost/æg +42 pct.
- Realløn: I 1. kvartal 2025 lå reallønnen på arbejdsmarkedet kun 0,8 pct. under 2021-niveau.
- Overførsler: Købekraften for overførselsmodtagere halter bagefter – øvrige overførsler -5 pct., folkepension -3,8 pct. ift. 2021.
- Almindelig familie rammes af prisstigning på 20.000 kr. årligt
- Ændrede kostvaner: Mere discount, færre friske og økologiske varer – 49 pct. af danskerne har ændret kostvaner.
- Bekymring: 59 pct. af befolkningen er i høj eller meget høj grad bekymret for fødevarepriserne, og hele 80% kalder på handling fra politikerne.
Læs hele analysen her: FH analyse: Stigende fødevarepriser kalder på handling
Kontakter
FH's pressetelefon
Tlf:26119710Følg pressemeddelelser fra FH - Fagbevægelsens Hovedorganisation
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FH - Fagbevægelsens Hovedorganisation
FH: Hundredvis af unge dropper ferien for at hjælpe andre unge på jobbet30.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Over 350 unge bruger noget af deres sommerferie på at besøge arbejdspladser og tale med unge fritidsjobbere om det, som både er fedt og svært på deres job.
FH: ’Det er en god dag for lønmodtagerne’2.6.2026 17:29:17 CEST | Pressemeddelelse
Forbedringer af Tidlig Pension, Store Bededag tilbage, en prioritering af velfærd og en styrkelse af den danske model. Det er nogle af de vigtigste initiativer i det nye regeringsgrundlag, vurderer Fagbevægelsens Hovedorganisation.
FH: Vismandsrapport viser, at stærke fagforeninger gør Danmark rigere26.5.2026 12:01:55 CEST | Pressemeddelelse
Stærke fagforeninger er med til at sikre højere løn, flere job og større velstand, viser ny rapport fra de økonomiske vismænd.
FH: Smerter tvinger lønmodtagere ud af arbejdsmarkedet før tid18.3.2026 09:03:25 CET | Pressemeddelelse
Der er en klar sammenhæng mellem smerter i arbejdslivet og behovet for at trække sig ud af arbejdsmarkedet før folkepensionsalderen. Det viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.
FH: En god dag for alle lønmodtagere – og særligt dem med de længste og hårdeste arbejdsliv5.3.2026 13:23:59 CET | Pressemeddelelse
Socialdemokratiets pensionsudspil styrker retten til tidlig pension, giver flere faggrupper adgang til ordningen og bremser tempoet i den stigende pensionsalder. Det er vigtige skridt mod mere retfærdighed, siger FH-formand Morten Skov Christiansen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum