Jyllandsringen var fuld af feststemning til Grand Prix Danmark
Der var fulde huse på tribunerne og på publikumslangsiden, da Danish Supercar League fyldte FDM Jyllandsringen med actionfyldt racerløb i weekenden.

Grand Prix Danmark har siden 1960’erne været et af de absolutte højdepunkter på den danske motorsportskalender, og 2025-versionen var ingen undtagelse. Toppen af dansk motorsport gav den fuld gas på banen og sørgede for underholdning til de mange tilskuere.
Super GT-klassen leverede som altid tætte racerløb med masser af action, og således var der også tre forskellige vindere af weekendens tre løb. TCR Denmark gik i modsat retning, hvor Kasper H. Jensen tog hattrick efter en sjældent svær sæson for den erfarne touringcar-kører. Og i Legend Cars Cup sørgede de små, hidsige racere for at alles adrenalin var helt i top, takket være heftige overhalinger og eksplosive dueller.

Le Mans-kører Malthe Jakobsen kastede lidt stjerneskær over Grid Show, hvor publikum fik taget selfies og skrevet autografer af den 21-årige Peugeot-fabrikskører. På banen viste han talentet frem, da han i en lille Radical-sportsvogn kørte fra langt hurtigere biler fra Lamborghini, Ferrari og Porsche.
Det var ikke kun på banen, at der var fart over feltet. Børnenes Trafikskole var velbesøgt med masser af køreglade børn, som også fik mulighed for at møde Bamse Betjent. Biludstillingen med biler fra blandt andre Polestar, Selected Car Group og SS Bilhus tiltrak også sin andel af - lidt ældre - tilskuere, der benyttede lejligheden til at få inspiration til deres næste bilkøb.

Om tre uger er der igen gang i den hos Danish Supercar League, når Padborg Park åbner dørene til årets største begivenhed: Night Race.
Kontakter
Jens Kristoffersen
Tlf:25132424jens@supercarleague.dkKim Gripping
Tlf:61674558kim@grippo.dkDekra Danish Supercar League samler fra 2025 de mest populære danske motorsportsklasser og leverer løbsweekender med adrenalinfyldt racerløb fra højeste skuffe og underholdning for hele familien. Med et godt show udenfor banen og det højeste sportslige niveau på banen er der alle tænkelige grunde til at planlægge en familieudflugt til Padborg Park, FDM Jyllandsringen og Ring Djursland.
Følg pressemeddelelser fra Dansk Motorsport ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Motorsport ApS
Årets største motorsportsfest har noget for alle19.8.2025 08:07:43 CEST | Pressemeddelelse
Når FDM Jyllandsringen i weekenden byder indenfor til Grand Prix Danmark, bliver der noget for både store og små.
Ring Djursland var velbesøgt i sommervarmen24.6.2025 10:53:29 CEST | Pressemeddelelse
Der var godt med publikum langs banen, da Danish Supercar League i weekenden gæstede den kuperede racerbane ved Pederstrup. Vejret spillede med, og underholdning var der masser af.
Ring Djursland danner rammen for motorsportslig sommerfest17.6.2025 15:10:09 CEST | Pressemeddelelse
I weekenden afvikler Danish Supercar League sin tredje løbsweekend, og på Ring Djursland er der lagt op til action, spænding og masser af plads til hyggen.
Festligt racershow ramte FDM Jyllandsringen12.5.2025 15:01:08 CEST | Pressemeddelelse
En helt fortrinlig forårssøndag blev udnyttet til actionfyldt familieudflugt, da Danish Supercar League og FDM Jyllandsringen bød velkommen til Forårsløbet på den midtjyske racerbane.
Action i luften og på asfalten til Forårsløbet6.5.2025 08:15:56 CEST | Pressemeddelelse
Er fuldblods racerbiler og nogle af landets største racerkørere ikke nok, så kommer der også action på himlen over den midtjyske racerbane på søndag, når Danish Supercar League byder velkommen til årets første racerløb på FDM Jyllandsringen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum