Lemvigh-Müller henter ny salgschef til El fra Schneider Electric
25.8.2025 10:06:23 CEST | Lemvigh-Müller A/S | Pressemeddelelse
Lemvigh-Müller har ansat Thomas Cittrup Andersen som ny salgschef for El-salgsteamet i Vest. Han tiltræder 1. september 2025.

Thomas kommer fra Schneider Electric, hvor han i mere end 20 år har haft ledende roller – senest som Vice President med ansvar for bl.a. elektriker- og distributørmarkedet, tavlebyggere, datacentre og infrastruktur. Med sig bringer han stor erfaring inden for salg af el-tekniske produkter, strategisk ledelse og et stærkt netværk i installationsbranchen.
”Thomas’ erfaring og kendskab til vores kunders forretningsbehov vil være en stor styrke i arbejdet med at videreudvikle vores el-forretning,” siger VP Installation i Lemvigh-Müller, Mikkel Lohmann Davidsen.
”Jeg glæder mig til at blive en del af Lemvigh-Müller og til at videreudvikle salget sammen med et stærkt team. Mit fokus bliver at skabe værdi for installationskunderne gennem både relationer, rådgivning og forretningsudvikling,” fortæller Thomas.
Samtidig overgår den nuværende salgschef i region Vest, Henrik Hauschildt, til en ny rolle som senior salgskonsulent, hvor han fortsætter med at have fokus på en del af regionens kunder.
Nøgleord
Om Lemvigh-Müller A/S
Som Danmarks største stål- og teknikgrossist sørger Lemvigh-Müller hver dag for, at varer fra tusindvis af producenter bliver samlet, pakket og leveret til installatører, industrivirksomheder, forsyningsselskaber og byggepladser i hele Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Lemvigh-Müller A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lemvigh-Müller A/S
Erhvervspuljen er åben: Lemvigh-Müller gør virksomheder klar med gratis energiscreening5.3.2026 08:03:57 CET | Pressemeddelelse
Virksomheder kan nu søge tilskud til energiforbedringer via Energistyrelsens Erhvervspulje. Lemvigh-Müller tilbyder en gratis energiscreening, der giver overblik og dokumentation til ansøgningen – og gør det lettere at komme fra idé til beslutning.
Lemvigh-Müller ansætter Jan Yde Larsen som ny Market Director for stål2.3.2026 12:47:16 CET | Pressemeddelelse
Lemvigh-Müller opruster på stål med ny Market Director og styrker det kommercielle fokus i Marked & Indkøb.
Første spadestik er taget: Største logistikinvestering i Lemvigh-Müllers historie er i gang27.1.2026 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Lagerdriften samles i ét topmoderne centrallager i Kolding for at levere hurtigere og mere kundetilpassede logistikløsninger.
Lemvigh-Müller styrker sin markedsposition med opkøb af Brdr. Kier6.1.2026 13:03:59 CET | Pressemeddelelse
Med opkøbet af grossistvirksomheden Brdr. Kier øger Lemvigh-Müller sin tilstedeværelse i Øst- og Midtjylland. Det kommer kunderne til gode bl.a. i form af et endnu bredere varesortiment.
Energioptimering er en investering i fremtiden19.11.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det ved hotelkæden Best Western, som med hjælp fra AllTech VVS og Lemvigh-Müller potentielt kan reducere vandforbruget med 45%.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum