Lemvigh-Müller henter ny salgschef til El fra Schneider Electric
Lemvigh-Müller har ansat Thomas Cittrup Andersen som ny salgschef for El-salgsteamet i Vest. Han tiltræder 1. september 2025.

Thomas kommer fra Schneider Electric, hvor han i mere end 20 år har haft ledende roller – senest som Vice President med ansvar for bl.a. elektriker- og distributørmarkedet, tavlebyggere, datacentre og infrastruktur. Med sig bringer han stor erfaring inden for salg af el-tekniske produkter, strategisk ledelse og et stærkt netværk i installationsbranchen.
”Thomas’ erfaring og kendskab til vores kunders forretningsbehov vil være en stor styrke i arbejdet med at videreudvikle vores el-forretning,” siger VP Installation i Lemvigh-Müller, Mikkel Lohmann Davidsen.
”Jeg glæder mig til at blive en del af Lemvigh-Müller og til at videreudvikle salget sammen med et stærkt team. Mit fokus bliver at skabe værdi for installationskunderne gennem både relationer, rådgivning og forretningsudvikling,” fortæller Thomas.
Samtidig overgår den nuværende salgschef i region Vest, Henrik Hauschildt, til en ny rolle som senior salgskonsulent, hvor han fortsætter med at have fokus på en del af regionens kunder.
Nøgleord
Om Lemvigh-Müller A/S
Som Danmarks største stål- og teknikgrossist sørger Lemvigh-Müller hver dag for, at varer fra tusindvis af producenter bliver samlet, pakket og leveret til installatører, industrivirksomheder, forsyningsselskaber og byggepladser i hele Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Lemvigh-Müller A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lemvigh-Müller A/S
Energioptimering er en investering i fremtiden19.11.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det ved hotelkæden Best Western, som med hjælp fra AllTech VVS og Lemvigh-Müller potentielt kan reducere vandforbruget med 45%.
Lemvigh-Müllers håndværkerbutik på Tangmosevej har fået ny - men lokalkendt- butikschef7.11.2025 09:23:38 CET | Pressemeddelelse
På Tangmosevej 102 i Køge har Lemvigh-Müllers håndværkerbutik fået ny butikschef. Den 37-årige Lasse Wiuff Blauenkjær har overtaget ledelsen af butikken fra Lars Hindsgaul, der snart runder de 70, men som stadig er at finde bag disken en rum tid endnu.
250 kunder deltog i åbningsfesten for Lemvigh-Müllers butik i Sønderborg6.11.2025 10:39:08 CET | Pressemeddelelse
Tirsdag morgen inviterede Lemvigh-Müller håndværkerne i Sønderborg og omegn indenfor til åbningsfest i den nye butik på Augustenborg Landevej 8.
Ny netsvejser giver byggebranchen adgang til skræddersyede armeringsnet29.10.2025 14:44:32 CET | Pressemeddelelse
Med en ny Netsvejser-maskine tilbyder Lemvigh-Müller nu byggebranchen specialdesignede armeringsnet. Servicen reducerer både spild og behovet for manuelt arbejde på byggepladsen – og bidrager dermed til lavere ressourceforbrug i byggeriet.
Lemvigh-Müller stiller klimadata til rådighed for kunderne27.10.2025 13:55:43 CET | Pressemeddelelse
Det skal være let at se klimaaftrykket. Derfor stiller Lemvigh-Müller nu CO₂e-data til rådighed for kunderne på mere end 450.000 produkter
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum