Landbrug & Fødevarer

48 procent af danskerne forventer at købe mere økologi i fremtiden

Del

Ser danskerne 1-3 år frem i tiden, så forventer 48 pct., at de vil øge deres forbrug af økologiske fødevarer sammenlignet med deres forbrug i dag. Det viser en ny analyse fra Landbrug & Fødevarer.

I fremtiden skal der flere økologiske fødevarer i indkøbskurven. I en analyse, som Norstat har foretaget for Landbrug & Fødevarer, svarer de adspurgte, at hvis de ser 1-3 år frem i tiden, så forventer 48 pct. at øge deres forbrug af økologiske fødevarer sammenlignet med deres forbrug i dag. Især yngre danskere forventer at øge deres forbrug om 1-3 år. Yderligere 40 pct. forventer at købe ’samme mængde’ økologi som i dag, men kun 5 pct. forventer at købe mindre.

Det giver grund til optimisme for økologien, mener Kirsten Lund Jensen, økologichef i Landbrug & Fødevarer.

-Det er meget positivt, at omkring halvdelen af alle forbrugere forventer at købe mere økologi i den nære fremtid. Det viser, at mange forbrugere i høj grad værdsætter de økologiske produktionsprincipper om blandt andet god dyrevelfærd samt at skåne miljø og drikkevand. Det er samtidig et godt signal at sende til de økologiske landmænd, at forbrugerne vil efterspørge flere økologiske råvarer fremover, siger hun.

De adspurgte, der forventer at købe mere, er også blevet spurgt om, hvilke typer fødevarer de forventer at købe mere af i en økologisk variant. Svarene viser, at den mest populære kategori at købe økologisk – nemlig grøntsager – også er det, som flest forventer at købe mere af, når man tænker 1-3 år frem. På andenpladsen er frisk frugt og bær, som 47 procent forventer at købe mere af om 1-3 år, mens tredjepladsen indtages af kød og kødpålæg.

Ser man bort fra prisen, kan en bedre tilgængelighed af økologiske varer og en større variation af økologiske produkter være medvirkende faktorer til, at man køber flere økologiske fødevarer. Og så svarer 18 procent, at de ville købe mere økologi, hvis de fik mere viden om forholdene i økologisk produktion. Det er særligt de yngste deltagere i undersøgelsen, der peger på et behov for mere viden.

-Det er interessant, at analysen viser, at mange – især mange yngre forbrugere – giver udtryk for, at de vil købe mere økologi, hvis de fik en større viden om de økologiske produktionsforhold. Det er i god overensstemmelse med, at de forbrugere, som køber mest økologi, er de forbrugere, som har den største viden om økologi. Det er derfor en opgave for os i L&F at skabe synlighed om blandt andet dyrevelfærden i økologi. Det arbejder vi allerede på og har blandt andet en oplysningskampagne i uge 36, siger Kirsten Lund Jensen.

Forbrugerundersøgelsen om økologi er gennemført af Norstat for Landbrug & Fødevarer i maj 2025 blandt 1.598 danskere mellem 18-80 år.

 

Om Landbrug & Fødevarer

Landbrug & Fødevarer varetager fælles opgaver og erhvervsmæssige interesser for danske landmænd og fødevarevirksomheder

Følg pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer

L&F: Lige konkurrencevilkår for Europas landmænd er altafgørende16.7.2025 17:49:47 CEST | Pressemeddelelse

EU-Kommissionen har netop fremlagt forslag til et nyt budget og reform af landbrugspolitikken gældende fra 2028 og syv år frem. For Landbrug & Fødevarer er det absolut vigtigste, at der er lige konkurrencevilkår på tværs af de 27 EU-lande. Udspillet rummer løfter om forenkling, incitamentsstøtte og fleksibilitet. Men tanker om støtteloft og mulighed for øget national selvbestemmelse over midlerne, giver anledning til bekymring.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye