TV 2 Charlie sender 'Hjertegalla' for 12. gang - med Louise Wolff og Steen Langeberg som værter
Lørdag 13. september 2025 bliver danskerne igen inviteret med til det populære indsamlingsshow 'Hjertegalla', når det sendes på TV 2 Charlie og TV 2 Play. Værtsduoen består i år af Louise Wolff, som også var vært sidste år, og Steen Langeberg, som debuterer som vært på 'Hjertegalla'.

De to værter vil sammen guide seerne gennem en aften fyldt med håb, engagement og hjertevarme. 'Hjertegalla' har gennem årene samlet millioner af kroner ind til Hjerteforeningens arbejde, og showet spiller en vigtig rolle i at skabe opmærksomhed om hjertesygdomme og forebyggelse.
- Vi er meget taknemmelige for, at TV 2 med 'Hjertegalla' igen i år er med til at sætte fokus på hjertesundhed. Showet er med til at skaffe midler til Hjerteforeningens indsats, hvor målet er at skabe hjertesunde liv for alle. For dem, der lever med hjertesygdom. For dem, der står ved siden af. Og for dem, der endnu ikke er ramt, siger Anne Kaltoft, administrerende direktør i Hjerteforeningen.
Hvert ottende minut bliver en dansker ramt af hjertesygdom, men faktisk kan over 50 procent af hjertesygdomme forebygges. Derfor afholder TV 2 igen i år indsamlingsshowet, og for dette års nye vært, Steen Langeberg, er hjertesagen ekstra vigtig, fordi hans far har været hjertepatient.
- Min far blev ramt af en blodprop som 60-årig og fik en bypassoperation og efterfølgende indopereret en pacemaker. Det var dengang en alvorlig påmindelse om, at min far, som jeg så som verdens stærkeste mand, ikke var udødelig. Derfor ser jeg også meget frem til at kunne hjælpe med at indsamle til det gode formål. I showet har jeg fornøjelsen af at stå for årets quiz, og det at kunne kombinere et af mine yndlings-tv-formater, nemlig quizzen, med en støtte til hjertesagen kan jeg faktisk næsten ikke rigtig kalde for arbejde. Jeg ser frem til en både rørende, sjov og forhåbentlig indbringende aften i den gode sags tjeneste, siger Steen Langeberg.
Ni kendte danskere er med
I callcenteret sidder ni kendte danskere klar til at tage imod opkald og donationer. Blandt dem er Anders Grau, Rasmus Brohave, Andrew Moyo, Katrine Bille og Lasse Rimmer - alle med et stort hjerte for sagen. Og fem gange i løbet af showet forvandles callcenteret til den festlige quiz med Steen Langeberg som quizmaster, hvor de ni kendte deltagere fordeles på tre hold og dyster om at samle flest penge ind til den gode sag.
Parallelt med quizzen vil Louise Wolff hele aftenen have gæster i sofaen, ligesom der vil blive vist rørende og inspirerende indslag - alle med personlige historier, der på den ene eller anden måde knytter sig til hjertesagen.
Se det underholdende indsamlingsshow, hvor danskerne går sammen i den gode sags tjeneste. Det er lørdag 13. september klokken 20.55 på TV 2 Charlie og TV 2 Play.
Læs mere om Hjerteforeningen og 'Hjertegalla'.
Fakta (Kilde: Hjerteforeningen):
- Omkring 672.000 danskere lever med en hjerte-kar-sygdom.
- Hvert år rammes cirka 65.600 danskere af en hjerte-kar-sygdom.
- En ud af fem dør af en hjerte-kar-sygdom. Det er cirka 12.100 danskere om året.
- Antallet af dødsfald, som skyldes hjerte-kar-sygdom, er mere end halveret siden 1995.
- Omkring 500 børn får hvert år konstateret en medfødt hjertesygdom i de første tre måneder efter fødslen.
- Nogle medfødte hjertefejl opdages først senere i livet. Hvert år bliver i alt cirka 1.400 danskere diagnosticeret med en medfødt hjertesygdom.
Nøgleord
Kontakter
Simone Skogen LassenChef for Program-PR
Underholdning
Billeder

TV 2 Danmark er en medievirksomhed med store digitale ambitioner og en mangeårig stærk position på det danske tv-marked. Vi arbejder hver dag for, at alle danskere via TV 2 Play, tv2.dk og alle vores kanaler kan holde sig opdateret og underholdt eller tage del i den offentlige debat. TV 2 Danmark er ejet af den danske stat, og vi driver public servicevirksomhed på kommercielle vilkår. På tværs af alle vores platforme er vi i kontakt med over 80 procent af danskerne i løbet af en uge. Vi bor på Kvægtorvet i Odense og på Teglholmen i København.
Følg pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
Ny dommertrio i 'X Factor'12.8.2025 12:27:12 CEST | Pressemeddelelse
Når 'X Factor' 2026 rammer skærmen, bliver det med en ny dommertrio ved bordet. Nanna Øland Fabricius og Thomas Blachman har sagt ja til endnu en sæson og får selskab af Benjamin Hav.
To tidligere landsholdsspillere bliver fodboldeksperter på TV 217.7.2025 08:58:00 CEST | Pressemeddelelse
TV 2 viser fra denne sæson endnu mere fodbold og styrker dækningen med de to tidligere landsholdsspillere Luna Gevitz og Nicolai Boilesen som eksperter.
TV 2 er klar med helt ny sommerunderholdning til danskerne14.7.2025 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
TV 2 skruer op for sommerens weekendunderholdning med to nye programmer for hele familien - fra kongelig underholdning til benhård konkurrence i boksen.
'Streaming i Danmark': Dansk public service øger afstanden til internationale konkurrenter3.7.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne dedikerer en stadig større andel af deres seertid til de danske public service-tjenester, og det indikerer, at dansk relevans fortsat har en stor værdi hos de danske seere.
Ny sæson af 'Først til verdens ende' byder på vilde eventyr og nære relationer16.6.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tag med fem eventyrlystne par på et ekstraordinært ræs, når 'Først til verdens ende' er tilbage med en helt ny sæson mandag 14. juli på TV 2 Play og TV 2.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum