Kriminalforsorgen åbner igen pop-up skole på Fyn
Til januar 2026 er det igen muligt at uddanne sig til fængselsbetjent, transportbetjent eller værkmester på Fyn, når kriminalforsorgen gentager succesen og åbner dørene til en ny pop-up skole i Odense.

Fynboerne får snart mulighed for at uddanne sig tættere på deres bopæl, hvis de er interesseret i et job som fængselsbetjent, transportbetjent eller værkmester.
Kriminalforsorgen har nemlig besluttet at genåbne pop-up skolen på Kold College, som ligger centralt i Odense, og som har haft succes med sine to tidligere hold.
”I mine øjne er arbejdet som fængselsbetjent en af de vigtigste funktioner i vores samfund. Derfor har vi tidligere blandt andet sikret fuld løn under uddannelsen og gennemført et historisk lønløft. Samtidig er jeg stolt over, at regeringen sammen med et bredt flertal af Folketingets partier med aftalen om en ny strafreform har afsat over en milliard kroner frem mod 2030 til bedre arbejdsvilkår og en styrket rekruttering af uniformeret personale i kriminalforsorgen. Jeg håber, at den nye pop-up skole i Odense kan være med til at tiltrække endnu flere til faget, så vores dygtige ansatte i kriminalforsorgen, herunder fængselsbetjente, kan få nogle flere kolleger”, siger justitsminister Peter Hummelgaard.
”Vi har et stort behov for flere uniformerede kolleger i de fynske fængsler og arrester. Og vi har rigtig gode erfaringer med vores pop-up skoler, hvor vi kan rykke uddannelserne derhen, hvor der er størst rekrutteringsbehov og -potentiale. Jeg glæder mig meget til at byde de nye elever velkommen til en utrolig spændende og meningsfuld uddannelse”, siger direktør i kriminalforsorgen, Ina Eliasen.
Der er fuld løn under hele uddannelsen, som veksler mellem teori og praktik i for eksempel Nyborg Fængsel, Ringe Fængsel, Søbysøgård Fængsel og Odense Arrest.
Pop up-skolerne er et fleksibelt koncept, hvor skolerne kan åbne der, hvor kriminalforsorgen vurderer, at det giver bedst mening i forhold til potentiale og behov. På skolerne optages som udgangspunkt kun ét hold elever, hvorefter uddannelsen rykker videre til en ny lokation. Skolen i Odense er ikke den første pop up-skole til at optage flere hold elever. Også skolerne i Esbjerg, Vestre Fængsel og Sdr. Omme Fængsel har haft flere optag, fordi både behovet og interessen var stor.
Ansøgningsfristen til optag på pop-up skolen på Fyn er 13. oktober 2025, og nye elever har første skoledag på Kold College den 5. januar 2026. Uddannelsen til fængselsbetjent tager i alt tre år, mens uddannelsen til transportbetjent og værkmester varer to år.
Fakta om kriminalforsorgens skoler
- Kriminalforsorgen driver permanente skoler i Birkerød, Møgelkær ved Horsens og i Storstrøm Fængsel på Falster. Der er etableret pop up-skoler i Esbjerg, Køge, Vestre Fængsel i København, Sdr Omme Fængsel og altså snart igen i Odense.
- Kriminalforsorgen har massivt fokus på at rekruttere og fastholde flere fængselsbetjente, hvilket betyder, at der foruden at udvide antallet af skoler også blandt andet er indført en ny merituddannelse for transportbetjente, fuld løn under uddannelsen og mulighed for at få merit og tage uddannelsen til fængselsbetjent på kortere tid, hvis man har relevant uddannelse og/eller erhvervserfaring.
Nøgleord
Kontakter
Pressevagt
Tlf:7255 4141presse@krfo.dkFølg pressemeddelelser fra Danmarks Fængsler
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Fængsler
Fængselsbetjente fra Kosovo fejrer afslutning af uddannelse i Danmark15.12.2025 12:15:10 CET | Pressemeddelelse
Mandag den 15. december 2025 overværede justitsminister Peter Hummelgaard overrækkelsen af diplomer til 15 fængselsbetjente fra Kosovo, der har gennemført uddannelse i dansk fængselspraksis.
35 millioner kroner på vej til uniformerede medarbejdere i Danmarks Fængsler2.12.2025 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danmarks Fængsler og Fængselsforbundet er enige om en ekstraordinær honorering af uniformerede medarbejderne på 35 millioner kroner. Aftalen udmønter en del af den fastholdelsespakke på 100 millioner kroner, som blev aftalt i strafreformen af et bredt politisk flertal.
Danmarks Fængsler fjerner krav om statsborgerskab for at rekruttere flere fængselsbetjente13.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danmarks Fængsler fjerner kravet om, at man skal have dansk statsborgerskab eller statsborgerskab i et EU- eller EØS-land for at arbejde som fængselsbetjent, transportbetjent eller værkmester. Ændringen sker blandt andet på baggrund af strafreformens initiativ om rekruttering af international arbejdskraft, som et bredt politisk flertal har vedtaget.
Skolekoncept har succes - rekordhøjt optag på skole i fængsel2.10.2025 06:57:46 CEST | Pressemeddelelse
Kriminalforsorgens pop-up skole i Sdr. Omme Fængsel har succes med at tiltrække elever til uddannelserne som fængselsbetjent, transportbetjent og værkmester. For fjerde gang i år er der fuldt hold på skolen, og det er rekord.
Søbysøgård Fængsel holder åbent hus17.9.2025 09:27:23 CEST | Pressemeddelelse
Hvis du overvejer en karriere som fængselsbetjent, transportbetjent eller værkmester, så kom til åbent hus i Søbysøgård Fængsel lørdag den 27. september kl. 9.00-15.00.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum