Det er fællesskabet med kollegerne, der samler os i Fælledparken
Det er især fællesskabet og samværet med kollegerne, der samler 160.000 mennesker til den nu udsolgte DHL Stafetten i København.

For tredje år i træk samler Sparta Atletik & Løb rekordmange i Fælledparken og melder nu udsolgt til DHL Stafetten København den 25.-29. august 2025. Med 160.000 deltagere bliver det den største DHL Stafetten København nogensinde, og ifølge Sparta har det store event dermed nået sit max.
Der skal nemlig være plads til, at de mange deltagere kan hygge sig på Walk- og stafetruten og i de mange telte.
For selvom det er rart at løbe hurtigere end chefen inden mødet med kollegerne i festteltet, er det hyggen og stemningen, der har gjort DHL Stafetten København til verdens største motionsevent af sin art.
Sådan er det også for Tryg Danmark, der oplever stigende intern opbakning til stafetten igen i år.
”For os i Tryg er DHL Stafetten ikke kun et motionsløb – det er en fejring af fællesskabet. Det er her, vi får mulighed for at mødes på tværs af afdelinger, landegrænser og roller og lære hinanden at kende på en ny måde. Den gode energi og de sjove øjeblikke i Fælledparken lever videre længe efter, vi har pakket teltet ned – vi kan mærke den i hverdagen, i kantinen og i samarbejdet på tværs.
I år er vi ekstra glade for at have 100 svenske kolleger med, som krydser Øresund for at være en del af oplevelsen. Det viser, at DHL Stafetten er blevet en fast tradition, vi alle ser frem til,” fortæller Mads Nyvold Bojsen-Møller, HR-direktør i Tryg Danmark.
Fællesskabet er det største trækplaster
Ifølge en spørgeskemaundersøgelse blandt deltagerne er det ikke bare præstationen på løberuten, men netop hyggen, samværet og stemningen, der gør stafetten populær.
“Mange kommer første gang for at gå eller løbe de 5 km. Men vi ved, at grunden til, at de kommer igen – og tager endnu flere kolleger med – er det festlige fællesskab. Det har vi haft fornøjelsen af at skabe rammerne for i 44 år,” siger Lars Nissen, eventchef i Sparta Atletik & Løb.
I Sparta Atletik & Løb ser man dog også, at fællesskabet omkring motion og bevægelse med kollegerne kan give mod på en sundere livsstil for mange, der ikke tidligere havde løbeskoene fremme så ofte.
”Stafetten kan meget vel være den oplevelse, der giver lyst og mod på mere af den gode energi forbundet med løb og fællesskabet for selv den, der aldrig har set sig selv som løber. Det kan vi også mærke på den stærke tilstrømning fra alle segmenter af motionister, som ender med at løbe 10 km, et halvmaraton eller måske endda maraton efter at være begyndt med kollegerne i Fælledparken,” siger Lars Nissen.
I år deltager omkring 2.800 virksomheder. Den populære walk-distance tiltrækker i år ca. 54.000 deltagere, mens ca. 106.000 personer vælger løberuten.
Et event med ansvar
For Sparta Atletik & Løb handler DHL Stafetten ikke kun om at samle mennesker, men også om at passe på omgivelserne. For tredje år i træk rulles et stort affaldssorteringssystem ud i Fælledparken. På 30 bemandede Recycling Spots fordelt i hele parken kan deltagerne nemt sortere affald i flere fraktioner.
I år er den ikoniske madkasse, der følger med i hold-bookingen, justeret til en lækker snackkasse. Den opdaterede snackkasses søde og salte indhold kan nydes direkte fra kassen, og behøver ikke være på køl. Dermed mindskes madspild og energiforbrug.
Fakta
- I år afvikles DHL Stafetten København for 44. gang.
- Sparta Atletik & Løb afviklede stafetten i København første gang i 1981 med ca. 700 deltagere. Da transport- og logistikvirksomheden DHL kom til som hovedsponsor i 1991, blev løbet døbt DHL Stafetten København.
- DHL Stafetten København er for alle, der kan stille med et hold på fem personer til enten et løbe- eller walkhold. Distancen er 5 km for hver deltager.
- DHL Stafetten København er det eneste og et af de største motionsevent af sin art i verden, og er en fejring af den korte afstand mellem ansatte og chefer, som er særegent for Danmark.
- Se mere på stafettens hjemmeside: https://dhlstafettenkbh.dk/
- DHL Stafetten København afvikles i Fælledparken mandag-fredag den 25.-29. august 2025 af Sparta Atletik & Løb, der er en nonprofit idrætsforening.
- Overskuddet går til Spartas arbejde med at udvikle løbeevents samt sikre gode betingelser for både børn, unge og eliten, der dyrker løb og atletik i foreningen.
Kontakter
Jeanette Grøn NielsenKommunikationskonsulentDHL Stafetten Kbh
Tlf:3028 6874jnielsen@sparta.dkBilleder
Links
Om Sparta Atletik & Løb
Sparta Atletik & Løb er Danmarks førende løbe- og atletikklub med over 2.600 medlemmer og en af Europas største løbsarrangører af events som Copenhagen Half Marathon, Copenhagen Marathon, DHL Stafetten København og Copenhagen Athletics Games.
Sparta Atletik & Løb er baseret ved Østerbro Stadion. Her driver vi Danmarks største atletikklub båret af en passioneret trænerstab og et inspirerende træningsmiljø fra børnenes sandkassehold til internationalt eliteniveau.
I vores løbeafdeling tilbyder vi daglig løbetræning på mere end 20 forskellige træningshold. Her mødes, trænes og inspireres løbere på alle distancer og alle niveauer – fra nybegynderen og den sociale motionsløber til Danmarks allerhurtigste løbere.
Følg pressemeddelelser fra Sparta Atletik og Løb
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sparta Atletik og Løb
Local schoolchildren race to world championship spots, inspiring community and movement19.9.2025 11:20:02 CEST | Pressemeddelelse
Nearly 200 schoolchildren ran their way to a World Championship ticket today – one they will redeem a year from now, when Copenhagen welcomes the world’s best athletes and up to 65,000 participants in the World Athletics Road Running Championships.
Skolebørns VM-billet skal motivere og inspirere til bevægelse og fællesskab19.9.2025 10:58:50 CEST | Pressemeddelelse
Knap 200 skolebørn løb sig i dag til en VM-billet, som de skal indløse om præcist et år, hvor det vil vrimle med både verdensstjerner og op mod 65.000 deltagere, når der afholdes verdensmesterskaber i landevejsløb i København.
Kipkorir wins in Copenhagen after crash14.9.2025 13:25:03 CEST | Pressemeddelelse
Despite rainy conditions, Sunday’s Copenhagen Half Marathon once again produced a slew of fast times. Nicholas Kipkorir claimed a dramatic victory in the men’s race, clocking 58:23, while Likina Amebaw shattered the women’s course record with a winning time of 1:04:44.
Dramatisk styrt og ny løbsrekord ved Copenhagen Half Marathon14.9.2025 12:46:27 CEST | Pressemeddelelse
Trods regnvåde gader blev der løbet historisk stærkt ved søndagens CPH Half, da etiopieren Likina Amebaw hos kvinderne vandt i ny løbsrekord 1:04,44 time. Mændenes dyst blev en dramatisk affære, hvor kenyaneren Nicholas Kipkorir vandt en tæt spurt efter at være styrtet. De bedste danskere overgik også sig selv med nye personlige rekorder.
CPH Half-fest begrænser trafikken 14. september12.9.2025 14:00:55 CEST | Pressemeddelelse
Ruten til Copenhagen Half Marathon, som går gennem city og dele af Frederiksberg, vil være delvist spærret for trafik søndag den 14. september. Tag så vidt muligt metroen, opfordrer arrangørerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum