Vejdirektoratet

Reparation af fuge på Vejlefjordbroen går i gang

Del

Vejdirektoratet reparerer en dilatationsfuge på Vejlefjordbroen. Arbejdet bliver udført som natarbejde mellem torsdag den 14. august og fredag den 15. august for at genere trafikken mindst muligt.

Vejlefjordbroen. Foto: Vejdirektoratet.
Vejlefjordbroen. Foto: Vejdirektoratet.

Reparationsarbejdet på Vejlefjordbroen går i gang torsdag den 14. august kl. 21.30, og vil være afsluttet kl. 05.30 den efterfølgende dag.

I forbindelse med arbejdet bliver der sporreduktion i sydgående retning, så der er et spor farbart forbi arbejdsstedet. Hastigheden vil ligeledes lokalt blive reduceret til 80 km/t.

Arbejdet er planlagt på denne måde for at sikre, at myldretidstrafikken er overstået inden vores entreprenør går i gang og på den måde generer færrest trafikanter muligt.

Arbejdsområdet vil være tydeligt afmærket med trafikkegler.

Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, arbejdet måtte medføre for trafikanterne. På Vejdirektoratets trafikkort  kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle situation på statsvejene og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger.

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye