Matas går frem: Flere handler end nogensinde før
Fremgangen fortsætter for Nordens førende skønheds- og velværevirksomhed.

Kunder over hele Norden tog 300.000 flere indkøbsture i Matas og KICKS i regnskabsårets første kvartal. Matas Group, som Nordens største skønheds- og velværevirksomhed med knap 500 butikker og nethandel i fire lande voksede med 6 pct. i første kvartal sammenlignet med sidste år. Med den udvikling er koncernen godt på vej med sin strategi, Win the Nordics, der har som mål at nå en omsætning på 10 mia. kroner i regnskabsåret 2027/28.
”At så mange kunder vælger os til – på trods af faldende forbrugertillid og usikkerhed i markedet – viser styrken i vores nordiske forretning. Kunderne har fået flere varer og brands at vælge mellem, vi kan levere varerne hurtigere, og vores samlede indkøbsstyrke betyder, at vi kan give flere attraktive tilbud til kunder og medlemmer,” siger Group CEO Gregers Wedell-Wedellsborg.
To år efter opkøbet af KICKS Group tager Matas hul på en ny etape. Matas Group står nu som én integreret nordisk virksomhed med topmoderne, automatiserede lagre og et strømlinet set-up, der gør koncernen i stand til at levere hurtigt og effektivt på tværs af alle markeder.
”De seneste to år er vi vokset støt og har vundet markedsandele. Men vi har også brugt mange kræfter på at blive én samlet nordisk virksomhed og på vores største investering nogensinde i to robotlagre i Stockholm og Lynge. Nu går vi ind i en fase, hvor vi kan koncentrere os endnu mere om kunderne, hverdagen og driften. Samtidig har vi en kernesund forretning, der giver os overskud og frihed til at investere i fremtiden selv i usikre tider og blive ved med at forny os,” siger Gregers Wedell-Wedellsborg.
Kontakter
Sille Beck HøyerVP Communication and Public Affairs
Tlf:40991096sibh@matas.dkBilleder
Links
Om Matas Group
Matas Group er nordisk markedsleder inden for skønhed og velvære og består af kæderne Matas og KICKS. Med næsten 500 butikker og førende webshops i Danmark, Sverige, Norge og Finland er Matas Group ledende omnichannel virksomhed med et nøje udvalgt sortiment af tredjepartsmærker, egne mærker og et særligt fokus på personlig og faglig rådgivning. Matas Group har mere end 6 millioner loyalitetsmedlemmer på tværs af Norden. Matas A/S er børsnoteret på Nasdaq OMX Copenhagen
Følg pressemeddelelser fra Matas A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Matas A/S
Matas skal have ny topchef27.8.2025 19:44:21 CEST | Pressemeddelelse
Efter otte år som topchef i Matas skifter Gregers Wedell-Wedellsborg nu den nordiske skønhedskæde ud med et internationalt topjob.
”Pride og Matas passer sammen som hånd i handske”15.8.2025 20:49:24 CEST | Pressemeddelelse
Bolde skifter hænder, smil bliver udvekslet, sveden drypper fra pandebrasken - alt imens Gloria Gaynors ultimative disco-hit: ”I will survive” gjalder fra højtalerne på Nytorv i det absolut mest centrale København.
MATAS SPÆNDER ATTER REGNBUEN UD OVER KØBENHAVN12.8.2025 13:04:51 CEST | Pressemeddelelse
Pride-ugen er så småt ved at være i gang, og lige straks vil København fejre mangfoldigheden, mens byen atter funkler med farver, glimmer, festlige udklædninger og godt humør. Matas bakker naturligvis – som altid – op om den årlige fejring af frihed og ligeværd til LGBTQ+-personer.
Malou Aamund valgt som ny formand for Matas16.6.2025 17:42:26 CEST | Pressemeddelelse
Der har i dag været afholdt ordinær generalforsamling i Matas A/S, og som ventet blev Malou Aamund valgt som ny formand.
Matas i Gråsten fylder 100 år4.6.2025 10:02:31 CEST | Pressemeddelelse
Matas i Jernbanegade fylder 100 år den 15. juni. Den populære butik startede i mindre lokaler på Torvet og har gennem tre generationer været i Familien Nørgaards eje, inden man blev opkøbt i 2007.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum