Salling Seeds investerer 100 mio. kr. i østjysk innovationsfond
Salling Group investerer sammen med Aarhus Universitets Forskningsfond og to store østjyske aktører i en innovationsfond, der skal finde og dyrke innovative start-ups. Investeringen er samtidig den første i regi af Salling Seeds.

I efteråret 2024 lancerede Salling Group forretningsstrategien Aspire’28 og åbnede for første gang nogensinde op for investeringer i starts-ups og virksomheder udenfor den daglige forretning. Konkret blev en halv milliard kroner allokeret i innovationspuljen Salling Seeds til investeringer i startups og små virksomheder med fokus på detail, teknologi og bæredygtighed.
Nu er Salling Group klar med den første investering, som først og fremmest vil komme iværksættere og innovatører i Aarhus og Østjylland til gode. Det sker sammen med Aarhus Universitets Forskningsfond samt virksomhederne Norlys og Heartland, der i venturefonden Delphinus Venture Capital med rødder i Aarhus, rejser 600 mio. kr.
Salling Groups bidrag er 100 mio. kr. fra Salling Seeds, som investeres direkte i Delphinus, der skal være en langsigtet og tålmodig katalysator for innovation i Danmark med udgangspunkt i Østjylland. Salling Seeds øvrige kapital på 400 mio. kr. målrettes mere direkte investeringer i start- og scale-ups – disse investeringer forventes i spændet 5 og 25 mio. kr. per investering.
Ny viden og nye kompetencer
- Målet med Salling Seeds er at fremme og støtte innovation for at hente ny viden, inspiration og indsigter fra brancher og områder, der ligger uden for vores kernekompetenceområde. Det får vi med Delphinus. Næste skridt er at finde, dyrke og arbejde med virksomheder, hvor vi kan hente viden, og hvor vi kan hjælpe dem med vores ekspertise, siger Andreas Møballe, Head of Strategy, Mergers & Acquisitions samt Salling Seeds i Salling Group.
Han tilføjer, at den Aarhus-baserede virksomhed er glad for at kunne bidrage aktivt til at byens og landsdelens iværksættere sammen med Aarhus Universitet og veletablerede østjyske virksomheder:
- Salling Group er en stor international detailvirksomhed med en bred kundebase på tværs af seks forskellige lande. Detailmarkedet i ind- og udland er under konstant forandring og med Salling Group’s mere end 2.100 butikker kan det være svært at finde nye løsninger til en så stor og kompleks maskine. Af den grund er vi ekstra optagede af finde og støtte innovation, der ligger udenfor vores logikker og driftsmodeller, og som vi, sammen med innovative entrepreneurs, kan teste i Salling Group og lære af for at skabe en bedre og effektiv forretning til fordel for både kunder og medarbejdere, siger Andreas Møballe.
Salling Seeds er åben for ansøgninger
I spidsen for Salling Seeds står Andreas Møballe, der tiltrådte som ansvarlig for området i Salling Group den 1. maj. Foruden Salling Seeds er Andreas Møballe også ansvarlig for Strategi og M&A i Salling Group – et andet centralt spor i koncernens Aspire’28 strategi. På den korte bane er fokus rettet mod Salling Seeds, der tidligere på ugen åbnede for ansøgninger for alle i ind- og udland, der ønsker at søge om investering og sparring indenfor detail, teknologi og bæredygtighed – med en vinkel til Salling Groups kerneforretning.
- Vi glæder os til gennem Salling Seeds at skabe værdi sammen med dygtige innovatører og start-ups. Vores branche er under konstant udvikling, og derfor har vi brug for at være nytænkende og på forkant, så vi står bedst mulig rustet til fremtiden, siger Andreas Møballe.
Læs mere om Salling Seeds og Salling Groups forretningsstrategi Aspire ‘28
Kontakter
Group CommunicationSalling Group
Tlf:8778 5002press@sallinggroup.comBilleder
Om Salling Group
Med kæder som føtex, Bilka, Netto, Rimi og Salling stormagasiner og BR arbejder vi i Salling Group for at gøre hverdagen bedre gennem gode indkøbsoplevelser, muligheder for job i hele landet og lettere vej til en ansvarlig livsstil. Knap 70.000 dedikerede kolleger i Danmark, Tyskland, Polen, Letland, Estland og Litauen servicerer hver uge millioner af kunder.
Fordi vi er 100% ejet af Salling Fondene, går en del af vores overskud tilbage til samfundet. Siden 2012 har Salling Fondene doneret mere end 2,3 mia. kroner til uddannelse, kultur, sport, socialt arbejde og andre gode formål.
Følg pressemeddelelser fra Salling Group
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Salling Group
Salling Seeds åbner for investeringer i startups og innovatører11.8.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Salling Group åbner nu officielt for ansøgninger til koncernens nye investeringspulje, Salling Seeds. Med en samlet investeringsramme på 500 millioner kroner ønsker Salling Group at styrke koncernens adgang til ny viden, teknologier og bæredygtige løsninger.
Innovation Day 2025 med historisk stor præmie: Salling Group søger nye og innovative nonfood-produkter31.7.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Salling Group, Danmarks største detailvirksomhed, inviterer endnu en gang kloge og kreative hoveder til Nonfood Innovation Day på hovedkontoret i Aarslev, Aarhus, hvor et helt nyt og kundevendt format introduceres.
Salling Group hugger toppen af ananasen21.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kunder i Bilka, føtex og Netto behøver ikke længere irritere sig over flossede indkøbs- og affaldsposer, idet toppen af ananasen hugges af.
Kvindernes fodbold-EM: Få en signeret fanplakat, adgang til spillerportrætter og lær at lave Zidane-finten26.6.2025 11:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Har du en fodboldfan i hjemmet? Lige nu kan kunder i Salling Groups tre dagligvarekæder Netto, føtex og Bilka tage EM-fodboldfeberen med hjem i stuerne, når de er ude at handle.
Salling Fondene anerkender medarbejdere med millionbeløb20.6.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Igen i år kan 15.000 medarbejdere i Danmark, Tyskland og Polen se frem til en ekstra udbetaling på deres juni-lønseddel, når Salling Fondene uddeler mere end 16 millioner kroner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum