Nye tal: Laveste antal ejerlejligheder til salg i København i 12 år
6.8.2025 06:00:00 CEST | Boligsiden | Pressemeddelelse
Nye udbudstal fra Boligsiden viser, at der er få ejerlejligheder til salg i Københavns Kommune. Ved indgangen til august kan lejlighedskøberne vælge mellem 1.165 ejerlejligheder til salg, hvilket er det laveste niveau, der er registreret i Boligsidens statistik.

Nye udbudstal fra Boligsiden viser, at der ved indgangen til august måned er 1.165 ejerlejligheder til salg i Københavns Kommune.
Dermed er der sket et fald i antal ejerlejligheder til salg i hovedstaden på 11 procent den seneste måned og 36 procent siden samme tidspunkt sidste år.
Det bringer udbuddet af ejerlejligheder ned på det laveste niveau, der er registreret i Boligsidens statistik, hvilket kun er set én gang tidligere, nemlig i januar 2013, hvor antallet af lejligheder til salg var identisk med det aktuelle.
”Efterspørgslen på ejerlejligheder i København har været stor i lang tid, og det afspejler sig i udbuddet. Selvom der løbende er kommet mange lejligheder til salg, bliver de hurtigt solgt, og derfor rammer vi nu et lavt niveau for antal lejligheder til salg, som også er lavere end under coronaperioden,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør og boligøkonom hos Boligsiden.
Udbuddet af ejerlejligheder i Københavns Kommune har i store træk været nedadgående siden oktober 2023. I rene tal svarer udviklingen til, at der nu er 650 færre lejligheder til salg i København end på samme tidspunkt sidste år, imens udbuddet er reduceret med knap 150 ejerlejligheder den seneste måned.
Aarhus følger samme tendens
Kigger vi på Aarhus Kommune er der her 652 lejligheder til salg ved indgangen til august, og tendensen for udviklingen i udbuddet er den samme som i København, selvom der ikke her er tale om et rekordlavt udbud.
”Også i Aarhus ser vi en stigende efterspørgsel på ejerlejligheder, hvilket påvirker udbuddet, som overordnet set har været nedadgående siden sommeren sidste år. Men der er fortsat et stykke ned til det lave udbudsniveau, vi så under corona i Aarhus Kommune, som dengang var nede på 387 ejerlejligheder til salg,” forklarer Birgit Daetz.
Konkret er der i Aarhus Kommune tale om et fald i antal lejligheder til salg på 6 procent den seneste måned og 33 procent det seneste år.
På landsplan er udbuddet af ejerlejligheder faldet med 4,6 procent den seneste måned, og der er aktuelt 16,5 procent færre lejligheder til salg nu end på samme tidspunkt sidste år.
Udbuddet reduceres også for huse og sommerhuse
Boligsidens nye udbudstal viser samtidig et fald i antal villaer og rækkehuse til salg ved indgangen til august.
På landsplan er der sket et fald i udbuddet af huse på 2,3 procent den seneste måned og 4,6 procent det seneste år. Men der er geografiske forskelle i udviklingen.
”Vi ser de største fald i udbuddet af huse i Region Hovedstaden og Region Sjælland, hvor antallet af huse til salg begge steder er 12 procent lavere end på samme tidspunkt sidste år. Det hænger i høj grad sammen med en øget efterspørgsel, og at husene sælges hurtigere i disse områder,” forklarer Birgit Daetz.
For sommerhusene har der også været tale om et fald i udbuddet den seneste måned. Konkret et fald på 3,1 procent. Men udbuddet af sommerhuse ligger på landsplan fortsat to procent højere end på samme tidspunkt sidste år.
Udvikling i udbud primo august 2025
|
Boligtype |
Antal til salg primo august 2025 |
Ændring seneste måned |
Ændring seneste år |
|
Villaer/rækkehuse |
34.964 |
-2,3 % |
-4,6 % |
|
Ejerlejligheder |
6.647 |
-4,6 % |
-16,5 % |
|
Sommerhuse |
7.081 |
-3,1 % |
2,0 % |
Kilde: Boligsiden
Nøgleord
Kontakter
Har du brug for yderligere kommentarer eller tal for de(n) kommune(r), du dækker. Kontakt kommunikationsdirektør Birgit Daetz, bcd@boligsiden.dk. Telefon: 21210284
Billeder

Hvem er Boligsiden.dk?
På Boligsiden.dk gør vi det nemt for boligkøbere at finde den bolig, de er på jagt efter. Selskabets aktionærer er ejendomsmæglere, ejendomsmæglerkæder og Dansk Ejendomsmæglerforening. Boligsidens Markedsindeks viser aktuelle nøgletal om boligmarkedet, og statistikkerne er baseret på indberetninger fra samtlige af ejendomsmæglernes boligsalg. Boligsiden.dk udgiver løbende artikler om boligmarkedet på www.boligsiden.dk/nyheder og udsender hver måned en række faste pressemeddelelser med udgangspunkt i udviklingen i handelsaktiviteten, salgspriser, salgstid, nedslag og boligudbud.
Følg pressemeddelelser fra Boligsiden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Boligsiden
Lejlighedssalget tager endnu en andenplads i februar19.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Boligsidens nye handelstal for februar viser, at der blev solgt 1.761 ejerlejligheder i februar. Det er et februar-resultat, der kun er overgået én gang tidligere i Boligsidens statistik.
Nedgang i huspriserne i fire ud af fem regioner i februar12.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nye tal fra Boligsidens Markedsindeks viser, at salgspriserne for huse er gået ned i fire ud af fem af landets regioner den seneste måned. Kun i Region Hovedstaden er der sket en stigning i huspriserne.
Færre huse til salg – udbuddet falder over hele landet3.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Udbuddet af huse til salg falder over hele landet. Bornholm er den eneste landsdel, hvor huskøberne har fået mere at vælge imellem. Det viser Boligsidens nye udbudstal for primo marts.
Varm start på sommerhusåret: Salget i januar stiger med ni procent19.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Boligsidens nye handelstal for januar viser en stigning i salget af sommerhuse på ni procent sammenlignet med januar 2025. Det gør sommerhusene til boligtypen med den største stigning i januarsalget.
Lejlighedspriserne i København krydser 70.000 kr. pr. kvm.12.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
For første gang betaler lejlighedskøberne i Københavns Kommune i gennemsnit over 70.000 kr. pr. kvm., når de køber ejerlejlighed. Det viser de nye januar-tal fra Boligsidens Markedsindeks.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum